Znalazła kuzyna, którego uznano za nieżyjącego od 30 lat – żywego!

Znalazła kuzyna, którego uznano za nieżyjącego od 30 lat – żywego!

Użytkownik MyHeritage, Minka Kainulainen, 29, z Finlandii, rozwiązała kilkudziesięcioletnią tajemnicę dzięki rekordowi, który znalazła na MyHeritage: odkryła los kuzyna swojej matki, uważanego za zmarłego w nieznanych okolicznościach 30 lat temu… i ku swojemu szokowi odkryła, że on wciąż żyje!

Wiadomo, że kuzyn matki Minki, Jari, przeprowadził się z rodziną z Savonlinny na Bahamy na początku lat 60-tych, gdy miał mniej niż 3 lata. Powód przeprowadzki nie był znany, a w pewnym momencie w latach 80. fińscy krewni otrzymali wiadomość, że Jari zmarł. Nikt jednak nie wiedział, gdzie i kiedy to się stało. Nie było też informacji o przyczynie jego śmierci. Na początku lat 80-tych Jari miał dwadzieścia lat, a jego krewni byli zaskoczeni i zasmuceni słysząc, że zmarł tak nagle i tak młodo.

Minka musiała wiedzieć: co się stało z Jarim?

Minka zanurza się w badaniach

Minka zaczęła badać historię swojej rodziny na MyHeritage w 2016 roku. W jej drzewie genealogicznym znajduje się obecnie 1259 osób, a ona sama ma do rozwiązania kilka tajemnic.

Matka Minki urodziła się w latach 70. i nigdy nie spotkała swojego kuzyna – widziała tylko jego zdjęcia.

Podczas swoich badań Minka natknęła się na pewne informacje o Jarim: zapis jego przyjazdu do Nowego Jorku.

Zapis podróży Jari’ego

Zapis podróży Jari’ego

Przeszukując zbiory danych historycznych MyHeritage, Minka znalazła również informacje o ślubie Jariego na Florydzie w 1988 roku.

Jari Pekka Kainulainen i Frances Carol Coniglio/Donley z kolekcji MyHeritage’s Florida, Małżeństwa, 1970-1999

Jari Pekka Kainulainen i Frances Carol Coniglio/Donley z kolekcji MyHeritage’s Florida, Małżeństwa, 1970-1999

To dało Mince dwie kluczowe informacje, a co więcej, przynajmniej jedno z tych wydarzeń miało miejsce już po jego rzekomej śmierci.

Może informacje, które przekazała rodzina Minki nie były do końca prawdziwe?

Media społecznościowe pomagają rozwiązać zagadkę

Następnie Minka postanowiła poszukać małżonki Jariego na Facebooku. Znalazła kobietę o tym samym nazwisku, a na liście jej znajomych była młoda kobieta o nazwisku Kainulainen.

Minka wysłała kobiecie wiadomość w języku angielskim z pytaniem o jej tożsamość, skąd wzięła nazwisko i czy może znać Jariego Kainulaisa.

Około godziny później Minka otrzymała odpowiedź: Jari był ojcem tej młodej kobiety. Minka złożyła kondolencje z powodu jego śmierci.

I wtedy córka Jariego przekazała jej niesamowitą wiadomość: tak naprawdę jej ojciec wciąż żył.

Minka powiedziała córce Jariego, że jej rodzina szukała go od wielu lat. Wujek Jariego skontaktował się nawet z twórcami programu telewizyjnego w Finlandii, który pomaga w poszukiwaniu zaginionych członków rodziny, ale nic z tego nie wyszło.

„Córka Jariego była tak zaskoczona, gdy usłyszała ode mnie wiadomość, bo wcześniej myślała, że jej ojciec nie ma żadnych krewnych w Finlandii” – mówi Minka. „Okazało się, że rodzice Jariego rozwiedli się wkrótce po przeprowadzce na Bahamy, a jego ojciec wrócił do Finlandii. Jari usłyszał od swojej matki, że jego ojciec zmarł wkrótce po powrocie do Finlandii i że nie ma żadnych innych krewnych w Finlandii.”

Minka powiedziała, że życie jej kuzyna Jariego zostało wywrócone do góry nogami przez nowe informacje. „Jest wdzięczny, że ma rodzinę w Finlandii i że go szukaliśmy” – mówi. „Moja własna matka i inni krewni są zdumieni, że Jari został odnaleziony, ponieważ wcześniej uważali, że nie żyje”.

Jedno odkrycie prowadzi do drugiego

Oczywiście odkrycie to zainspirowało Minkę, a teraz, z pomocą grupy na Facebooku i testu DNA, Minka odnalazła również praciotkę, o której nikt w jej rodzinie nie wiedział.

Obecnie Minka próbuje rozwiązać zagadkę swojego pradziadka. Jej 3. pradziadek był prawdopodobnie ukraińskim marynarzem, o którym nie wiadomo nic poza niewyraźnym nazwiskiem na odwrocie fotografii.

Zdjęcie pradziadka Minki z napisem na odwrocie

Zdjęcie pradziadka Minki z napisem na odwrocie

Wielkie podziękowania dla Minki za podzielenie się swoją niesamowitą historią!

Czy Ty również dokonałeś niesamowitego odkrycia za pomocą MyHeritage? Chcemy o tym usłyszeć! Wyślij nam swoją historię za pośrednictwem tego formularza lub wyślij ją do nas na adres stories@myheritage.com. (historie w języku angielskim)