Długowieczność, gdzie jeszcze.. w Kaukazie?

Długowieczność, gdzie jeszcze.. w Kaukazie?

W każdym zakątku świata można spotkać ludzi, którzy dożyli setki. Jednak, są na świecie miejsca, które skupiają ich większe ilości. Do takich właśnie miejsc należy wspomniana kiedyś już Vilcabamba w Ekwadorze, Hunza w Kaszmirze i rejon gór Kaukaz w południowej WNP i Gruzji, o którym chcemy wspomnieć Wam dzisiaj.

W Kaukazie mieszka 42% najstarszych ludzi na świecie. Przykładowo w Czeczenii mieszka 445 osób, które mają ponad 100 lat! Nie jest to oczywiście przypadek.

Teraz przeanalizujmy przyczyny długowieczności narodów kaukaskich i wykorzystajmy je do przedłużenia własnego życia.

Gruzja to kraj typowo rolniczy, z świeżym górskim powietrzem i tradycyjnym sposobem życia. To właśnie jest m.in. przyczyna dożywania tak długich lat.

Kaukaz zajmuje bardzo dużą powierzchnię. Szirali Mislimiew, często uznawany za najstarszego człowieka w czasach nowożytnych, zmarł w Azerbejdżanie w 1963 r. w wieku około 163 lat. Dieta tutejszych mieszkańców opiera się mleku, warzywach, owocach i mięsie. Stulatkowie co do jednego, aż do samej śmierci w późnym wieku piją wino, czasem nawet w niewyobrażalnych dla Europejczyków ilościach.

Jednym z uderzających faktów jest to, że omawiane ludy są wiejskie, góralskie, którym w ciągu całego życia towarzyszy ciężki wysiłek fizyczny. Stwierdzono, że złamania kości przytrafiały im się niezwykle rzadko. Uznano, że stała aktywność fizyczna utrzymywała kości w stanie zmineralizowanym, dzięki czemu były one twarde i mocne.

Potwierdzono, że ciągłe ćwiczenia fizyczne są jednym z przyczynków do długowieczności. Badania przeprowadzone na starszych mieszkańcach dowiodły, że ludzie ci także cierpieli na wszelkiego rodzaju zaburzenia, lecz ich ciała wydawały się wytrzymywać zawał mięśnia sercowego znacznie lepiej niż było to w przypadku mieszkańców miast.

Ludzie umierali natychmiast, bądź leczyli się sami ziołami, dochodząc szybko do zdrowia. Zdrowie przypisuje się głównie diecie składającej się z naturalnych pokarmów pochodzenia roślinnego. Wielu naukowców uważa także czynnik genetyczny za niezmiernie ważny w kwestii długowieczności. Wszyscy bez wyjątku stulatkowie występujący w badaniach mieli przynajmniej jednego rodzica czy dalszego przodka, który także przekraczał 100 lat.

Nie jest znany żaden konkretny gen i bardzo możliwe, że takiego genu w ogóle nie ma. Być może przedłużeniu życia sprzyja po prostu brak „złych genów”, co obniża ryzyko wystąpienia śmiertelnej choroby. Dodatkowo odkryto, że kobiety, które mają więcej dzieci, żyją dłużej.

Kuchnia. W menu narodów kaukaskich znajdują się przeróżne kasze, bardzo często zastępują one pieczywo, mleko, mięso. Wreszcie bardzo pikantna pasta adżika, która jest uważana przez wielu Abchazów za główny powód swojej długowieczności. Poza tym kozi ser, warzywa, owoce i dużo przypraw. U chrześcijan kaukaskich ogromną popularnością dodatkowo cieszy się wino. Kaukaz również słynie z wyśmienitych wód mineralnych.

Szacunek do osób starszych. Osoby starsze nawet spoza rodziny cieszą się ogromnym szacunkiem. Często seniorzy rody zamieszkują razem z dziećmi i wnukami.W ten sposób nie tylko jest podtrzymywana więź pokoleniowa – dzięki lepszej znajomości swojego drzewa genealogicznego oraz tradycji przodków łatwiej jest żyć w harmonii z innymi. Poza tym widząc stosunek otoczenia do osób starszych młodzi ludzie mają absolutną pewność, że po osiągnięciu dojrzałego wieku również będą traktowani z szacunkiem.

Gościnność połączona z niezwykłą życzliwością. Narody kaukaskie słyną ze swojej gościnności. Gość jest traktowany jako świętość i nawet wróg będzie bezpieczny, dopóki przebywa w domu gospodarza. Uważa się, że dzieląc się z innymi pozytywnymi emocjami i życzliwością zawsze otrzymujemy w zamian dobre samopoczucie, co ma zbawienny wpływ na zdrowie.

Jak myślicie, czy to faktycznie wystarcza, aby być długowiecznymi?

źródło i zdjęcie: paranormalne.pl, lifehacker.com.pl