Jan Heweliusz i niemiecka krew astronoma

Komentarze0

Czyżby odnalazł się praprawnuk słynnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza? Tak, to bardzo prawdopodobne…

Portret Jana Heweliusza wykonany przez Daniela Schultza

Dietrich Dombrowski był gościem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Starszy Pan już po osiemdziesiątce, mieszka w Berlinie. Był poruszony, podczas wizyty i oglądania wystawy poświęconej Heweliuszowi, która mieści się w gdańskim Ratuszu miejskim. Otrzymał w prezencie pamiątkowy medal na przypadającą w tym roku 400. rocznicę urodzin astronoma.

Z badań wynika, że jest on praprawnukiem astronoma w osiemnastym pokoleniu, i to po kądzieli. Dombrowski sam zgłosił się do Muzeum nie znając języka polskiego. Do emerytury pracował jako dziennikarz. Obecnie większość jego czasu zajmuje odtwarzanie drzewa genealogicznego rodziny. Jego przodkowie w prostej linii pochodzą z okolic Malborka, byli wśród nich Niemcy i Polacy.

Po raz pierwszy Dietrich odwiedził Polskę w 1956 r., kolejno w 1999 r., na Westerplatte z okazji obchodów 60. rocznicy wybuchu wojny. Jako dziennikarz relacjonował wizytę prezydenta RFN, Johannesa Raua. Ze strony polskiej był prezydent Aleksander Kwaśniewski. W prywatnej rozmowie pochwalił się swoimi związkami z Heweliuszem. Obaj prezydenci tak się tym zainteresowali, że odwiedzili wspólnie kościół św. Katarzyny, gdzie Heweliusza pochowano.

Jan Heweliusz urodził się 28 stycznia 1611 w Gdańsku, natomiast zmarł 28 stycznia 1687 również w Gdańsku. Był astronomem i konstruktorem instrumentów naukowych. Był wynalazcą peryskopu, był browarnikiem i radnym miasta Gdańska oraz astronomem królewskim królów Władysława IV i Jana III Sobieskiego, dotowany był także przez króla Francji Ludwika XIV. W Polsce właśnie rok 2011 ustanowiono, na jego cześć, rokiem Jana Heweliusza.

Muzeum w Gdańsku ma drzwi szeroko otwarte dla wszystkich miłośników historii Gdańska. Serdecznie polecamy odwiedziny!

źródło: gazeta.pl, Wikipedia.pl, zdjęcie: Wikipedia.pl

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony