15% Polaków ma korzenie na dawnych Kresach Wschodnich

Komentarze3

Według badania Centrum Badania Opinii Społecznej,15% Polaków, czyli co siódmy mieszkaniec Polski posiada przodka w linii prostej urodzonego na dawnych Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej lub sam pochodzi z tamtych terenów. A czy Wy macie przodków urodzonych na dawnych Kresach Wschodnich i chcielibyście się z nami podzielić tą historią? Może odnaleźliście kogoś poprzez MyHeritage? Zachęcamy do przesyłania historii rodzinnych, które chętnie opublikujemy na Blogu więcej informacji TUTAJ.

Polacy w województwach kresowych w 1931 roku wg spisu powszechnego (kliknij, aby powiększyć)

Twórcy badania terminem dawnych Kresów Wschodnich określają tereny na wschód od obecnej granicy Polski, które przed II wojną światową należały do Rzeczpospolitej lub leżały poza jej granicami, ale były zamieszkane przez duże grupy Polaków, a obecnie znajdują się na terytorium Ukrainy, Białorusi i Litwy.

Osoby posiadające „kresowe korzenie” mieszkają obecnie najczęściej w północno – zachodniej i południowo – zachodniej części kraju. Jest to związane z faktem, że głównie tam przesiedlano ludność polską ze wschodu. Według badania CBOS wśród osób mających przodków urodzonych na Kresach, co trzeci 32 proc. ma obecnie krewnych za wschodnią granicą, a co dziesiąty nie ma wiedzy na ten temat 11 proc.

Aż 53% ankietowanych posiadających krewnych za wschodnią granicą Polski nie utrzymuje z nimi stosunków. W kontakcie z rodziną na dawnych Kresach pozostaje 47 proc., z czego 9 proc. określają te relacje jako stałe.

57% ankietowanych osób, których przodkowie pochodzą z tamtych rejonów, nigdy nie odwiedzała miejsc związanych z losami swojej rodziny i nie planuje tego w przyszłości. 24%, czyli co czwarta osoba odbyła już taką podróż przynajmniej raz, a mniej niż co piąta planuje taki wyjazd. Rodzinne strony częściej odwiedzały osoby urodzone na Kresach lub ich dzieci, rzadziej wnuki i prawnuki.

Im młodsi badani, tym rzadziej wyrażają chęć odwiedzenia dawnych Kresów w przyszłości. Wśród osób w wieku 18-24 lata takie plany ma tylko 49 proc. respondentów, a wśród osób powyżej 65. roku życia taką chęć wyraża już 80 proc. badanych.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 5 -11 stycznia 2012 na liczącej 1058 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

źródło: PAP, wyborcza, zdjęcie: Wikipedia

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • angol


    Lipiec 8, 2015

    Droga Pani Justyno,mysle ze niepotrzebnie wpisuje WSP brednie komuszej propagandy wystarczy odrobina zdrowego rozsadku I umiejetnosc prostych dzialan arytmetycznych by stwierdzic ze jest tych ludzi duzo wiecej I jesli juz na poczatku widze brednie , nie mam ochoty czytac dalej.