

Wywiad z Panem Grzegorzem Mendyką, prezesem ŚTG z siedzibą w Wrocławiu
-
od admin ·
- 26 czerwca, 2012
- · Długowieczność, DNA, Dokumenty, Genealogia, Geny, Globalnie
Już dzisiaj kolejny wywiad na blogu tym razem z Panem Grzegorzem Kazimierzem Mendyką, prezesem Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego z siedzibą w Wrocławiu. Pan Grzegorz urodził się w 1944 roku w Żychlewie, Wielkopolska. Jest absolwentem I Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu [1962], w latach 1955-1961 był uczniem Szkoły Muzycznej w Kaliszu [wiolonczela, fortepian], z zawodu jest mgr inż. chemikiem po Politechnice Wrocławskiej, był długoletnim pracownikiem Zakładów Elektronicznych ELWRO i Instytutu Komputerowych Systemów Automatyki i Pomiarów we Wrocławiu. Po ojcu odziedziczył zamiłowanie do kronikarstwa i genealogii, które z czasem stało się jego prawdziwą pasją. Od 2002r. pełni rolę prezesa Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego z siedzibą we Wrocławiu. Jest autorem artykułów o genealogii w biuletynie „Asnykowiec” [14/2004, 15/2005] wrocławianin-kaliszanin – miłośnik miast dwojga zagrodnik wsi Szałe pod Kaliszem, wysoki [Xp.!] mieszkaniec wrocławskiego „Manhattanu”.
MH: ŚTG zostało założone w 1992 roku. Jaki był cel powstania Towarzystwa i skąd się zrodził pomysł?
GM: Założyciel i guru ŚTG Edward Wojtakowski ostatnio mi ujawnił, że głównym motywem powołania Towarzystwa Genealogicznego było przyciągnięcie nowych ludzi do idei esperanta i Śląskiego Związku Esperanckiego we Wrocławiu. Śląskie Towarzystwo Genealogiczne jest zarejestrowanym regionalnym stowarzyszeniem kulturalnym non profit. Powstało w 1992 roku, a jego siedziba mieści się we Wrocławiu. Esperanto miało się stać językiem kontaktów pomiędzy genealogami. Po Polskim Towarzystwie Heraldycznym w Warszawie i Towarzystwie Genealogiczno-Heraldycznym w Poznaniu, ŚTG z siedzibą w Wrocławiu jest trzecim stowarzyszeniem genealogicznym w Polsce, które rozpoczęło działalność po 50 letniej przerwie w polskim ruchu genealogicznym (okres wojny i podporządkowania obcemu mocarstwu). Celem Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego jest ułatwienie poszukiwań genealogicznych osobom, które obecnie mieszkają na szeroko i historycznie pojmowanym Śląsku lub których przodkowie tutaj mieszkali. Śląskie Towarzystwo Genealogiczne zajmuje się przede wszystkim genealogią rodów mieszczańskich i włościańskich. Stowarzyszenie jest platformą wymiany doświadczeń miedzy osobami mającymi swe korzeni w tych samych miejscowościach (regionach), nie prowadzi natomiast badań genealogicznych na zlecenie.
MH: Ilu obecnie członków posiada ŚTG i jakie są kryteria członkowskie?
GM: Śląskie Towarzystwo Genealogiczne posiada obecnie 77 członków. Pełną listę członków naszego Towarzystwa można zobaczyć TUTAJ. Aby dołączyć do naszego Towarzystwa Wystarczy wypełnić deklarację członkowską i opłacić składkę. Od 2008 r została ustalona składka członkowska minimalna. Daje to możliwość dobrowolnego wyboru wysokości składki, która pozwala na indywidualne wspieranie statutowej działalności Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego wg osobistej oceny i zaangażowania. Szczegóły dotyczące członkostwa można znaleźć TUTAJ.
MH: Eurogento.org to serwis należący do Towarzystwa. Skąd pomysł na tego typu serwis i jakiego typu treści możemy na nim znaleźć oraz dla kogo mogą one być przydatne? W jakiego typu poszukiwaniach?
GM: Twórcą eurogento.org jest w/w Edward Wojtakowski; tak rozbudowana, wielojęzyczna witryna wymagała ogromnego nakładu pracy, co przy równoczesnym jego zaangażowaniu w inne podobne działania/ witryny Worsten, Alleum/ oraz esperanto nie pozwalało na bieżącą aktualizację stron. Dlatego powstała druga, uproszczona strona gento (Witryna Zarządu Ślaskiego Towarzystwa Genealogicznego), gdzie zamieszczam głównie sprawy i działania organizacyjne, które łatwiej mi aktualizować w miarę możliwości czasowych. Brakuje nam niestety profesjonalnych informatyków do pomocy.
MH: Czy posiadają Państwo jakieś bazy danych?
GM: Nie, jednakże członkowie ŚTG miewają swoje bazy. Głównie skupiamy się na pracy u podstaw – czyli popularyzacji genealogii wśród młodzieży i dorosłych, ale ostatnio przede wszystkim wśród seniorów (rok 2012 UE ogłosiła rokiem seniora), szczególnie takich początkujących, dopiero poznających Internet. Prowadzimy dla nich wykłady, prezentacje i warsztaty genealogiczne w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej [w październiku będą kolejne serie takich czterotygodniowych zajęć]. Współpracujemy z wrocławskim Sektorem3 co zaowocowało opracowaniem „Genealogia jako pasjonująca aktywność seniorów” w drukowanym właśnie wydawnictwie pedagogicznym pt. „Trzecia zmiana. Andragogiczne rozważania nt. projektu aktywny senior”. Jest to efekt pilotażowego projektu Babie Lato, w którym także mamy swój udział. Od kilku lat uczestniczymy w corocznym Dolnośląskim Festiwalu Nauki – oczywiście z prelekcjami genealogicznymi.
Przygotowujemy zaawansowane wydawnictwo pt. ZESZYTY ŚTG gdzie będą drukowane prace kolegów naszego Towarzystwa – przede wszystkim peregrynacje z własną genealogią. Tam szerzej opiszemy nasze 20. letnie działania statutowe – po pierwsze popularyzację genealogii!
MH: Jak często i w jak dużym gronie odbywają się spotkania członków Towarzystwa oraz kiedy i gdzie odbędzie się następne?
GM: Spotkania członków są organizowane w każdy drugi czwartek miesiąca – w lipcu pewnie tradycyjnie w plenerze, a w sierpniu jak zwykle przerwa wakacyjna, kolejne są 13 września, 11 października, 8 listopada, 13 grudnia. Ostatnio korzystamy z gościnności Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Wyszyńskiego 75. Nasi genealodzy spotykają się także w Kołach ŚTG. W roku 2007 Andrzej Lazar powołał Zagłębiowskie Koło Genealogiczne, więcej szczegółów o tym można zobaczyć TUTAJ. Natomiast 12 grudnia 2008 r. odbyło się PIERWSZE spotkanie Sycowskiego Koła Pasjonatów Genealogii Rodzinnej, które jest jednocześnie jednym z kół Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego Zagłębowskie Koło działa prężnie, sycowskie jest w stanie permanentnego erygowania…
MH: Czy mają Państwo jakieś konkretne plany z nim związane na najbliższą przyszłość?
GM: Tak, kontynuacja pracy u podstaw, wydanie Zeszytu1/2012-jak wyżej wspomniałem pyt. o bazy danych.
MH: Czy współpracują Państwo także z innymi Towarzystwami Genealogicznymi w Polsce lub zagranicą, jeśli tak na czym polega ta współpraca?
GM: Tak, przede wszystkim współpracujemy z Polskim Towarzystwem Genealogicznym. Szczegóły na temat tej współpracy można zobaczyć TUTAJ. Z wieloma towarzystwami współpracujemy raczej na gruncie towarzysko-spotkaniowym. Merytoryczna współpraca jest, moim zdaniem, stanowczo zbyt mała. Natomiast indywidualnie nasi członkowie częściej współpracują, a nawet należą do różnych regionalnych towarzystw genealogicznych. Ja sam jestem członkiem trzech polskich TG [ŚTG, PolskieTG, KaliskieTG]
MH: Kiedy zaczął Pan się interesować genealogią i od czego wszystko się zaczęło?
GM: Zacytuję fragmenty z Zeszytu ŚTG 1/2012…„Genealogię wyssałem z mlekiem Ojca”. W roku 1944 rysując drzewo genealogiczne Rodu Ziemlińskich z Krobi usadowił Ojciec mnie, półrocznego oseska, jako jabłuszko na gałęzi drzewa. W roku 2000 odkryłem Internet jako niezwykłe narzędzie badań w genealogii zatem musiałem w nim trafić na Śląskie Towarzystwo Genealogiczne. W kwietniu roku 2001 przystąpiłem, wespół z Mietkiem Lewandowskim aż dwie osoby w tym roku do Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego. Szerzej swoje pasje opisałem w Biuletynie „Asnykowiec” Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu, Kalisz 2004, Nr 14, s.51-54″
MH: Czy badając własną historię rodziny odkrył Pan coś interesującego? Jak duże jest Pana drzewo genealogiczne na chwilę obecną?
GM: Cóż…dla mnie to są bardzo interesujące: sprawy, miejsca, ludzie z rożnych stron świata – współcześni i z dalekiej przeszłości, jak np. Franciszek z Asyżu założyciel zakonów mendykańskich [1209]. A drzewo… jest moje ogromne…albo raczej zbyt małe, jak na oczekiwania własne: za krótkie, ale i zbyt szerokie/?/ chociaż co poniektórzy też w nim się nie mieszczą. To jak podać jego wielkość? W kubikach przestrzennych, litrach objętości czy pniach i gałęziach bocznych?!
MH: Czy rodzina wspiera Pana w badaniach historii rodziny?
GM: Tak. A najważniejsze, że znosi cierpliwie moje genealogiczne molestowanie. Bywa też i zarażana pasją, choć to nie częste.
Panu Grzegorzowi dziękujemy za udzielone nam odpowiedzi jak i życzymy wszystkiego najlepszego w dalszych działaniach Towarzystwa.
More from Długowieczność

Aktualizacja z Rajdu Dakar
MyHeritage sponsoruje zespół wyścigowy w Rajdzie Dakar 2021, elitarnych zawodach off-road endurance odbywających się obecnie w Arabii Saudyjskiej! Zespół MyHeritage udowadnia, że jest odporny i zaradny, ponieważ odważa się na rajd w wysokich temperaturach i na pustynnych wydmach, biorąc udział w jednym z najtrudniejszych...

Wyprawa na Pustynię Arabską: MyHeritage sponsoruje wyścig zespołowy w Rajdzie Dakar 2021
W tym roku sponsorujemy zespół wyścigowy w Rajdzie Dakar 2021, elitarnych zawodach off-road odbywających się obecnie w Arabii Saudyjskiej w dniach 3-15 stycznia 2021. Jesteśmy zachwyceni, że możemy wesprzeć zespół, w którego skład wchodzą ojciec i syn, rywalizujących z innymi w jednym z najtrudniejszych...

MyHeritage LIVE 2020 – Przełożenie terminu
W świetle obecnej sytuacji na świecie, MyHeritage zdecydował się przełożyć MyHeritage LIVE, naszą coroczną konferencję genealogii. Z entuzjazmem czekaliśmy na przyjęcie ludzi z całego świata w Tel Awiwie w październiku tego roku. Podczas gdy my mamy nadzieję, iż kryzys będzie za nami do października,...

Najstasze, żyjące małżeństwo na świecie
Kim jest najstarsze małżeństwo na świecie? Są małżeństwem od 80 lat. John i Charlotte Hendersonowie mieszkają w Austin, w stanie Teksas w USA, i do księgi Guinessa zostali wpisani, jako najstarsze, żyjące małżeństwo na świecie. Charlotte ma 105 lat, John jest o rok starszy. ...

Mundial 2014: globalna gra
Mistrzostwa świata w piłce nożnej 2014 w Brazylii już się rozpoczęły. Piłka nożna to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie, wręcz najpopularniejszy. To międzynarodowy sport, którego mecze kibice oglądają z zapartym tchem w piersiach. Po raz drugi w historii Mistrzostw Świata w piłce nożnej...

MyHeritage i BillionGraves współpracują, aby udokumentować informacje z wszystkich cmentarzy świata
Jesteśmy podekscytowani, że możemy ogłosić połączenie sił z BillionGraves, w celu wsparcia przedsięwzięcia, jakim jest inicjatywa globalnego crowdsourcingu – cyfrowego udokumentowania informacji z cmentarzy na całym świecie. Nagrobki odgrywają bardzo ważną rolę w genealogii. Zawierają istotne z punktu widzenia odkryć historii rodziny informacje, jak...

Nowe osiągnięcie MyHeritage: 5 miliardów rekordów historycznych
Z przyjemnością informujemy dzisiaj o nowym, ekscytującym osiągnięciu MyHeritage: przekroczyliśmy liczbę ponad 5 miliardów rekordów historycznych. Zbudowanie tej skarbnicy informacji historycznych zajęło MyHeritage tylko dwa lata. MyHeritage wykazało, że jest jedną z najszybciej rozwijających się i najbardziej międzynarodowo zróżnicowanych firm o historii rodziny na...

Wesołych Świąt Wielkanocnych

1 kwietnia i ankieta: Prima aprilis
Prima aprilis obyczaj związany z pierwszym dniem kwietnia, obchodzony w wielu krajach świata. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego. Czy udało Was się kogoś dzisiaj „nabrać”?
Udostępnij