Mail-Order Babies: Dziwaczna historia wysyłania dzieci pocztą

Komentarze

Sezon świąteczny to bardzo pracowity czas dla usług pocztowych na całym świecie: Ludzie na całym świecie zamawiają i wysyłają kartki i prezenty. Tutaj, w MyHeritage, nasza sprzedaż DNA MyHeritage działa pełną parą, a my nadal oferujemy promocję świąteczną! 

Ale hej, czyż nie byłoby wspaniale, gdybyś zamiast prezentów pocztą mógł otrzymywać swoje wnuki zza granicy czy z odległych części Polski? 

Uwierzcie lub nie, przez krótki okres 6 lat można było wysłać dzieci, tak dzieci pocztą amerykańską!

Wysyłka dzieci do babci

Poczta Stanów Zjednoczonych wprowadziła pocztę paczkową w 1913 roku. Wcześniej wszystkie paczki wysyłane pocztą musiały ważyć 4 funty (1,8 kg) lub mniej. Wraz z rozpoczęciem doręczania paczek, ludzie mogli rozpocząć wysyłkę nieco większych, a dokładnie cięższych paczek, a mianowicie do 50 funtów (23 kg).

Nie zajęło ludziom dużo czasu uświadomienie sobie, że wysyłanie niemowląt i małych dzieci pocztą było tańsze niż zakup biletów kolejowych. W 1913 r. zostało wysłane pocztą pierwsze dziecko: 8-miesięczny James Beagle, który ważył 10 i 3/4 funtów (prawie 5 kg), został wysłany z Glen Este, Ohio, do domu swojej babci w Batavii, w odległości kilka mil. Rodzice zapłacili 15 centów za przesyłkę i 50 dolarów za ubezpieczenie.

Kiedy popatrzymy z moralnego punktu widzenia, może się wydawać że pakowanie dziecka do pudełka i wrzucenie go na tył auta jest wręcz nie do pomyślenia, ale nie do końca tak to było! Niemowlęta lub dzieci, które były wysyłane pocztą były noszone lub też same przekraczały drogę do odbiorcy wraz z dostawcą. 

Jedno z dzieci odbyło podróż kolejowym wagonem pocztowym: 5-letnia May Pierstorff została wysłana z Grangeville do Lewiston, Idaho, aby odwiedzić babcię 19 lutego 1914 roku. May była tuż poniżej limitu wagowego 48,5 funta, a jej rodzice zdawali sobie sprawę, że wysyłanie jej pocztą będzie tańsze niż kupno biletu kolejowego. Przykleili – 53 centy w znaczkach pocztowych – do jej płaszcza, tak by wyruszyłą w podróż w przedziale pocztowym pociągu aż do Lewiston. Do domu babci osobiście dostarczył ją dyżurny urzędnik pocztowy Leonard Mochel.

May Pierstoff. Courtesy: Postal Museum

Niektóre dzieci były przewożone w dalekich dystansach. Edna Neff, lat 6, została wysłana 720 mil z Pensacoli na Florydzie do Christiansbergu w Wirginii, gdzie mieszkał jej ojciec.

Mail-Order Baby

Był nawet przypadek, w którym mężczyzna ze stanu Georgia wysłał prośbę otrzymanie dziecka z adopcji pocztą. W styczniu 1913 roku w The New York Times ukazał się artykuł stwierdzający, że dyrektor poczty otrzymał list od tego człowieka z prośbą o radę w sprawie „specyfikacji używania opakowania, aby było ono zgodne z przepisami i mogło być wysyłane przesyłką kurierską, ponieważ obawiał się, że zwyczajne, ekspresowe przesyłki kurierskie nie będą zbyt bezpieczne w tym przypadku.” 

Wydaje się, że już w 1913 r. istniały wątpliwości co do legalności wysyłania ludzi pocztą, ale w 1920 r. naczelnik poczty ostatecznie orzekł raz na zawsze, że dzieci nie mogą być wysyłane pocztą. Od tego czasu niemowlęta i małe dzieci musiały jeździć pociągiem, samolotem lub autobusem ze wszystkimi innymi!

Podczas gdy krótka historia wysyłania dzieci pocztą może wydawać się niedbała lub wręcz okrutna, Jenny Lynch, historyk poczty Stanów Zjednoczonych, wyjaśnia, że w rzeczywistości był to znak, jak bardzo społeczności wiejskie ufały lokalnym pracownikom poczty.

„Przewoźnicy pocztowi byli zaufanymi sługami, co jest tego dowodem”, powiedziała Smithsonian.com. „Istnieją opowieści o wiejskich przewoźnikach pomagającym przy rodzeniu się dzieci i opiekujących się chorymi. Nawet teraz ratują oni życie, ponieważ są czasami jedynymi osobami, które codziennie odwiedzają odległe gospodarstwo domowe”.

Czy zaufałbyś swojemu lokalnemu listonoszowi z tak cenną paczką? Opowiedz nam o tym w komentarzach poniżej. 

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony