Poznań Project – baza danych małżeństw z Wielkopolski

Poznań Project – baza danych małżeństw z Wielkopolski

„Poznań Project” to jedna z najlepszych baz genealogicznych w Polsce. Wiele inicjatyw tego typu przypomina pospolite ruszenie pod hasłem „zbierzmy wszystko” a kończy się zwykle na metrykach z kilkunastu parafii. W przypadku projektu Pana Łukasza Bieleckiego jest zupełnie inaczej.

Kilka tygodnie temu nagrodziliśmy Poznań Project Pana Łukasza Bieleckiego – Wyróżnieniem MyHeritage 2010. Projekt jest dostępny w kilku językach: polskim, angielskim, portugalskim (Brazylia), francuskim oraz niemieckim.

Poznań Project – wyszukiwarka

Wszystko zaczęło się od problemów Amerykanów – wśród których poszukiwanie przodków to najpopularniejsze hobby – o polskich korzeniach. Wiele osób natrafiało w dokumentach na nazwę „Posen”, którą tłumaczyło sobie jako Poznań. Tymczasem pod tym określeniem kryło się Wielkie Księstwo Poznańskie, czyli – w języku pruskiej administracji z drugiej połowy XIX wieku – Provinz Posen (Prowincja Poznańska). Można było być pewnym, że nie odnajdą swoich antenatów w Poznaniu.

Poszukiwania amerykańskich, a także australijskich i niemieckich genealogów, miały utknąć w martwym punkcie za sprawą słowa „Posen”. Stało się jednak inaczej.

Zaletą projektu są ściśle określone ramy terytorialne i chronologiczne. Początkowo miały obejmować małżeństwa z lat 1835–1884, później rozszerzono je do lat 1820–1889. Z pewnością wielu genealogów wolałoby szersze ramy czasowe, zwłaszcza, że objęcie kwerendą jeszcze jednej księgi metrykalnej nie stanowi większego problemu. Inni woleliby bazę danych obejmującą także chrzty i zgony. Znajdą się także osoby, które chciałyby mieć w Poznań Projekt nie tylko daty roczne, ale i dzienne.

Na szczęście wytyczne projektu są przestrzegane i dzięki temu liczy sobie już ponad pół miliona małżeństw. Dla pierwotnego zakresu lat 1835–1884 zindeksowano już 75% parafii katolickich i blisko 30% ewangelickich. Wydaje się być kwestią czasu, kiedy baza stanie się kompletna. Z przyczyn niezależnych nie będzie obejmować wszystkich małżeństw.

Zachowane księgi metrykalne z ponad pół tysiąca parafii to ogromny materiał do przerobienia. Początkowo w latach 2000–2006 indeksowaniem zajmowały się głównie osoby ze Stanów Zjednoczonych, Australii i Niemiec, dysponujące skanami odpowiednich metryk. Wyszukiwarka stworzona w 2006 roku przez Macieja Głowiaka spowodowała wzrost popularności Poznań Projekt, zwłaszcza wśród osób z Polski. W indeksowanie metryk zaangażowało się w sumie ponad sto osób. Najaktywniejsze mają na koncie 50 000 wypisów!

źródło: poznań project

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • AndrzejMMp

  30 lipca, 2010

  Lepszą bazę danych ma Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne na PTG.GDA.PL

 • ja

  24 stycznia, 2011

  ale mądry wpis !!!!! AndrzejMMp 'a

  a w stanach jeszcze lepsze bazy maja nie mówiąc o Rosji

 • Wojtek

  24 stycznia, 2011

  Korzystam od kilku lat z opisanej bazy w poszukiwaniu innych gałęzi rodziny i jest ok. Działa o wiele lepiej niz np. teki Dworzaczka (tam trzeba uwzględniac odmianę i pisownię nazwisk…)

 • EPI

  22 lutego, 2011

  To jest najlepsza baza do której dotarłem. Należy mieć nadzieję że po zrealizowaniu programu będzie poszerzona czasowo a może i zakresowo.
  EPI

 • Mycielski Franciszek

  27 marca, 2011

  Fr. Mycielski miał żonę Zuzannę i syna Franciszka ur. w 1842. r. Syn urodził się Grodziszów /Świętej Katarzyny , a ślubował wSłupach / Szubina. Pochowany jest w Wągrowcu. Brał udział w powstaniu styczniowym. Międzyczasie zmienił nazwisko na Minschke, prawdopodobnie był to jego adiutan tzn. Minschke.

 • MZ

  Maria z Poznania

  13 maja, 2011

  Dzięki tej stronie odnalazłam i mam w domu akt małżeństwa moic h pradziadków. Huuuuuuuuuuuuurrrrrrrrrrrrra

 • Piotr Guzik

  14 maja, 2011

  Dzięki tej bazie gdzie data ślubu była datą wyjściową odnalazłem wszystkie szczegóły dotyczące moich pradziadków, ich rodziców, ich dziadków i ich rodzeństwa. Jest to super strona

 • misiaczek 2503

  8 czerwca, 2011

  Nigdy nie powiem ze PTG jest lepsze od WTG ,poniewaz duzo zawdzieczam jednemu i drugiemu towarzystwu,Jestem wkurzona na malkontentow,takim to nikt nigdy nie dogodzi.Ja pragne podziekowac zarowno PTG jak i WTG

 • Krystyna

  15 lutego, 2013

  Bardzo przydatna strona przy poszukiwaniu przodków gratuluję

 • Fr. Mycielski ślub Słupy

  17 marca, 2013

  Chciałbym więcej informacji. Gdzie mam szukać?

 • Hanna

  21 maja, 2014

  Dziękuję!!!1
  Znalazłam dane nt. swoich pradziadków!!

 • bożena

  17 sierpnia, 2014

  świetna sprawa.wielkie dzięki za bardzo duży wkład włożony przez wszystkie osoby pracujące na rzecz projektu.znalazłam metryki swoich pra pra !

 • Vitoria

  16 czerwca, 2015

  It’s a pleasure to find such ratntialioy in an answer. Welcome to the debate.

 • zena

  21 stycznia, 2016

  Czekam na poszerzenie przedziału czasowego chociaż do I WŚ tj. do 1914 roku.

 • Zbigniew

  10 stycznia, 2017

  Poszukuje Rodziny Piotrowskich dziad-.pradziad z Stęszewa i okolic np.Józef Piotrowski ur.1825 jego rodzicow i.t.d

 • Włodzimierz

  11 marca, 2017

  Witam. Jestem bardzo zadowolony z tego projektu. znalazłem swoich przodków. Szkoda, że brak jest urodzeń i śmierci. Marzeniem są też wcześniejsze lata.
  Idealnym rozwiązaniem jest: http://genetyka.genealodzy.pl/, pod tym adresem znalazłem ur swego przodka
  Bardzo dziekuję i pozdrawiam Pana Łukasza Bieleckiego, który osobiście przyczynił się do poszukania mojego przodka Bartłomieja Krajewskiego

 • Grażyna

  3 października, 2018

  Baza danych