Campodimele – „W miasteczku długowieczności. Rok przy włoskim stole.”

Campodimele – „W miasteczku długowieczności. Rok przy włoskim stole.”

Na świecie jest kilka miejsc, które cieszą się sławą „z długowieczności swoich mieszkańców”. Opisywaliśmy Wam już Vicabambę z Ekwadoru, czy też o rejon gór Kaukaz w południowej WNP i Gruzji tym razem chcemy wspomnieć o małym włoskim miasteczku zwanym Campodimele.

Takie oto miejsce na ziemi jak Campodimele odnalazła Tracey Lawson, brytyjska dziennikarka, miłośniczka Włoszech 
i gotowania. Tamtejsze życie rolników to życie szczęśliwe i spokojne, a za razem bardzo pracowite, bo jak mówią sami mieszkańcy 
„na wsi jest zawsze coś do zrobienia”.

Niezwykła książka „W miasteczku długowieczności. Rok przy włoskim stole.” Tracey Lawson, opisująca rok w Campodimele, wszystko wyjaśni. Jest to fantastyczna książka kulinarna, a zarazem inspirująca opowieść o miejscu, w którym praca i prostota przynoszą długie i szczęśliwe życie.

Miasteczko to leży u podnóży gór Aurunci, między Neapolem a Rzymem, w prowincji Latina. Włosi nazywają je Il Paese della Longevità, czyli miasteczko długowieczności, ponieważ średnia życia tutaj to 95 lat. Informacje na temat długowiecznych ludzi zainteresowały Lawson tak bardzo, 
że postanowiła zamieszkać wśród nich, aktywnie uczestnicząc w ich codzienności.

Wspomnienia 
z dwunastu miesięcy spędzonych na obserwowaniu kultury i życia towarzyskiego oraz gotowaniu 
w tradycyjny sposób zostały uporządkowane w rozdziały. Opowieść miłośniczki zdrowego żywienia jest pełna uniwersalnych prawd o życiu. Jednocześnie staje się wyjątkowym zapisem lokalnych przepisów, których możecie tutaj odnaleźć aż 112!

Tam od wieków ludzie żyją w ten sam sposób, w zgodzie z naturą. Produkty z „zewnątrz” ograniczają do minimum, starając się maksymalnie wykorzystać to, co mogą znaleźć w swoim przydomowym ogródku, czy pobliskim lesie – i czyżby to był właśnie ich sposób na długowieczność? Jak sądzicie?

Ciekawostka: Pozostałe miejsca na świecie gdzie ludzie cieszą się długim życiem, a o których wspomnimy Wam niebawem!

1. Japońska wyspa Okinawa
2. Grecka wyspa Symi
3. Dolina Hunza w północno-zachodnim Pakistanie
4. Powiat Bama w południowych Chinach

źródło: oliwazoliwek.pl

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Zdzislaw Bazan

    8 października, 2012

    Widzę tutaj pewną prawidłowość. Wszystkie opisane miejsca z waszej strony przedstawiają potomków Basque( Dolina Baztan). Ludzi którzy żyją najdłużej na świecie. Potomkowie Cortezów ( Ekwador), Grandów (Neapol). Cruzów ( Gruzja). Pozdrawiam u mnie też 106 lat to nic nadzwyczajnego.