O korzeniach rodzinnych zmarłego księcia Filipa! Jak badanie DNA pomogło w odkryciach historii jego rodziny?

O korzeniach rodzinnych zmarłego księcia Filipa! Jak badanie DNA pomogło w odkryciach historii jego rodziny?

MyHeritage pragnie złożyć najszczersze kondolencje Jej Królewskiej Mości Królowej, rodzinie królewskiej i narodowi Wielkiej Brytanii z powodu śmierci Księcia Filipa, Księcia Edynburga, który odszedł w piątek.

Zapoznaj się z drzewem genealogicznym brytyjskiej rodziny królewskiej, tak aby dowiedzieć się więcej o pochodzeniu rodziny księcia Filipa.

Tak los chciał, że 12 kwietnia, gościliśmy sesję Facebook na żywo z Caroline Gurney, genealogiem i badaczem historycznym, która omawiała temat „Czy jesteś spokrewniony z rodziną królewską? Caroline poświęciła kilka minut na początku swojej sesji, aby opowiedzieć o księciu Filipie w kontekście historii rodziny i badań DNA. Chcielibyśmy podzielić się tym, co nam zdradziła.

Caroline wspomniała, że wiele osób było zaskoczonych odkryciem, że książę Filip był w rzeczywistości bliskim kuzynem królowej. Zarówno Elżbieta II, jak i Filip byli potomkami królowej Wiktorii. Nie od dziś wiadomo, że potomkowie królewscy żenili się (czy wychodzili za mąż) ze swoimi kuzynami, a to dlatego, że od „zarania dziejów” członkowie tychże rodzin mogli poślubić tylko osoby ze swojej klasy, a pula osób z królewskiego rodu do wyboru była ograniczona. Nie jest więc szczególnie zaskakujące to, że Filip był również potomkiem Jerzego II, cara Rosji Mikołaja I i króla Danii Chrystiana IX.

Slajd Caroline ilustrujący królewskie powiązania rodzinne księcia Filipa

Slajd Caroline ilustrujący królewskie powiązania rodzinne księcia Filipa

Książę Filip znany był ze swojego kąśliwego poczucia humoru i kiedy, w latach 60-tych, został zapytany, czy byłby zainteresowany wizytą w Rosji – będącej wówczas pod rządami Związku Radzieckiego, książę odpowiedział: „Bardzo chciałbym pojechać do Rosji, chociaż dra*** wymordowali połowę mojej rodziny”. Prawdopodobnie miał na myśli Romanowów, którzy zostali schwytani i zamordowani przez komunistycznych rewolucjonistów w lipcu 1918 r.

Lata później, w 1991 roku, w nieoznaczonym grobie w Jekaterynburgu odkryto ciała, które według ekspertów należały do zamordowanych tamtej nocy Romanowów: Cara Mikołaja II, carycy Aleksandry i ich pięciorga dzieci. Naukowcy starali się potwierdzić ich tożsamość za pomocą DNA – ale jak można potwierdzić tożsamość DNA postaci historycznej, gdy nie ma się próbki DNA, z którą można by ją porównać?

Odpowiedź brzmi, iż tak jak w przypadku genealoga, który próbuje zidentyfikować nieznane DNA, można to zrobić poprzez znanych krewnych. Caryca była wnuczką królowej Wiktorii – praciotką Filipa – a to oznaczało, że dzieliła mitochondrialne DNA z księciem Filipem. Książę Filip dostarczył więc próbkę krwi, a jego DNA zostało porównane z DNA szczątków i innych członków rodziny. Pozwoliło to naukowcom potwierdzić praktycznie ponad wszelką wątpliwość, że ciała rzeczywiście należały do zamordowanych Romanowów.

Inną ważną ciekawostką dotyczącą historii rodziny księcia Filipa jest fakt, że jego matka, księżniczka Alicja z Battenburga, pomagała ratować Żydów podczas Holokaustu i za swoje czyny została oznaczona medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Tutaj możesz obejrzeć pełną sesję Facebook na Żywo z Caroline (w języku angielskim).