21 wskazówek dla historyków rodzinnych!

Zebraliśmy dla Was kilka porad, które być może pomogą Wam w odkrywaniu historii rodzin, niezależnie od tego, na jakim etapie jesteście!

 1. Rozpocznij. Wpisz imiona i nazwiska osób i informacje, które posiadasz.
 2. Rozmawiaj z żyjącymi krewnymi. Porozmawiaj z rodzicami, dziadkami, kuzynami, rodzeństwem, w szczególności ze starszymi krewnymi (zanim będzie za poźno), zapytaj o ich wspomnienia, z lat młodości, z wydarzeń historycznych w Polsce itd. Nie czekaj, to czasu, kiedy Twoi dziadkowie są za starzy i nie będą pamiętać już tych wydarzeń!
 3. Miej otwartą głowę. Pytaj o cokolwiek, co przyjdzie Ci do głowy. Nie pozwól, aby Wasza rozmowa toczyła się na zasadzie pytań, z odpowiedziami tak lub nie. Drąż temat, dopytaj, bądź ciekawy! Nie pozwól, aby historia nie została nie spisana, aby dziedzictwo Twojej rodziny nie zostało zachowane dla przyszłych pokoleń.
 4. Zorganizuj się. Zrób kopie wszystkich dokumentów i zdjęć, które znajdziesz. Wszystko nagrywaj. Ważne jest, aby robić stale logiczne zapiski i zachowywać wszystkie kontakty (rozmowy, rozmowy telefoniczne, emaile), odkrycia i daty.
 5. Bądź ciekaw swojego nazwiska. Twoje naziwsko może ujawnić Twoje pochodzenia. Sprawdź miejsca, w których urodzili się członkowie Twojej rodziny. Dzięki temu odkryjesz nowe informacje na temat Twojej rodziny, oraz czasy, w których żyli.
 6. Zdjęcia, zdjęcia. Przejrzyj odwroty starych zdjęć. Sprawdź widniejące tam zapisy. Wyjmij zdjęcia z ramek, jeśli to konieczne. Być może w ramce oprócz zdjęcia głównego, zostały zachowane inne zdjęcia. Zabierz je ze sobą na spotkanie rodzinne – zapewne członkowie rodziny opowiedzą Ci wiele na temat osób ze zdjęcia!
 7. Nie marnuj szans. Spróbuj skontaktować się z użytkownikami MyHeritage poprzez Smart Matches – co w wielu przypadkach prowadzi do odkrywania nowych inforamcji, zdjęć i historii rodzinnych.
 8. Nie oceniaj swoich przodków zbyt pochopnie. Czasy się zmieniają. Zapewne nasi przodkowie mieli powody ku prowadzeniu życia, jakie wówczas wiedli.
 9. Raz jeszcze – miej otwartą głowę. Bądź przygotowany na to, że być możesz spotkasz się wiele razy ze sprzecznymi informacji, do tych, które posiadałeś dotychczas. Nie poddawaj się zbyt szybko i pochopnie!
 10. Znajdź w sobie wrażliwość. Bądź ostrożny i ostrożnie przekazuj informacje, które mogą w jakiś sposób zranić któregoś z członków rodziny.
 11. Poproś o pomoc. Poproś innych historyków rodziny, aby dzielili się swoimi badaniami, aby dali Ci jakiś punkt zaczepienia.
 12. Nie przeskakuj zbyt szybko do konkluzji. Upewnij się, że sprawdziłeś wszelkie możliwe scenariusze, źródła zanim przejdziesz do konkluzji.
 13. Ufaj innym, ale weryfikuj. Nie wierz od razu wszystkiemu, co przeczytasz. Ludzie łączą się z innymi osobami w drzewie, mając dobre intencje, jednak nie zawsze połęczenia te są poprawne. Weryfikuj. Sprawdzaj informację, których nie jesteś pewien. Pomocne tutaj będzie sprawdzanie akt.
 14. Sprawdzaj daty. Upewnij się, że kolejność daty jest poprawna (dzień/miesiąc/rok) – tutaj w zależności od kraju, z któego pochodza akta i informacje. Upewnij się, że daty sa racjonalne. Na przykład, jeśli łączysz w drzewie matkę z dzieckiem, w chwili kiedy dziecko urodziło się, matka miała lat 60?
 15. Odwołuj się do kontekstu historycznego. Wydarzenia takie, jak klęski żywiołowe, wojny, sytuacja polityczna i gospodarcza kraju itp. są i były najczęstszym motywem migracji ludności. Na przykład, wyobraź sobie co stało się z Twoją rodziną, kiedy Napoleon dokonał inwazji na Europę, czy kiedy w danym czasie, kraju panowała epidemia cholery?
 16. Sprawdzaj, przeglądaj. Pod czasu do czasy przeglądaj i sprawdzaj informacje, które udało Ci się zebrać. Niekiedy, podczas takie sprawdzania, pojawiają się nam nowe pomysły.
 17. Bądź wytrwały. Nie poddawaj się i bądź wytrwały.
 18. Bądź cierpliwy. Genealogia to niekończący się proces. Badź cierpliwy i nie zniechecaj się, jeśli w danym czasie nie uda Ci się odnaleźć pożądanej informacji. Nigdy nie wiesz, kiedy jakaś nowa, ekscytująca wskazówka pojawi się – każda, nawet najmniejsza wskazówska może prowadzić do większego odkrycia.
 19. Dziel się historią swojej rodziny. Dziel się swoimi odkryciami, zafascynuj innych historią Twojej rodziny!
 20. Przekaż dalej. Pomóż innym w ich badaniach. Nie trzymaj swoich odkryć zamkniętych pod kluczek. Świat to tzw. „globalna wioska“ i wszyscy ludzie, gdzieś, w różnych zakątkach świata mają swoje korzenia, rodziny.
 21. Ponad wszystko inne, ciesz się z odkryć. Czerp radość z odkryć!

Jaką radą dla innych do odkrywania historii rodzin chciałbyś się podzielić? Podziel się z nami w komentarzach poniżej.