8 rzeczy, które mogą szkodzić jakości Twojego drzewa genealogicznego (i jak je naprawić)

8 rzeczy, które mogą szkodzić jakości Twojego drzewa genealogicznego (i jak je naprawić)

Tworzenie drzewa genealogicznego może być fascynującym i satysfakcjonującym procesem, który pozwoli Ci połączyć się z Twoim dziedzictwem i odkryć historię Twojej rodziny. Jednakże, pomimo najlepszych intencji, istnieje wiele powszechnych pułapek, które mogą zaszkodzić jakości Twojego drzewa genealogicznego.

W tym artykule, zbadamy 8 rzeczy, które mogą szkodzić poprawności i wiarygodności twoich badań genealogicznych, i dostarczymy praktycznych wskazówek i porad jak uniknąć tych problemów i poprawić jakość twojego drzewa genealogicznego. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym badaczem, czy dopiero zaczynasz, czytając dalej dowiesz się, jak możesz utworzyć drzewo rodzinne które jest dokładne, znaczące i trwałe.

1. Duplikaty

Istnieje kilka powodów, dla których możesz być narażony na duplikaty w swoim drzewie genealogicznym. Być może przypadkowo wprowadziłeś te same informacje i stworzyłeś duplikaty. A może użyłeś różnych formatów dla nazwisk lub dat lub wprowadziłeś informacje z wielu źródeł i skończyło się to dwukrotnym wprowadzeniem tych samych informacji.

Jakkolwiek się tam znalazły, duplikaty mogą powodować zamieszanie i komplikować proces badawczy. W przypadku zduplikowanych profili mogą one nawet spowodować utratę informacji, ponieważ możesz dodać ważne szczegóły do jednego profilu, a nie do drugiego.

W celu uniknięcia duplikatów i utrzymania dokładności drzewa genealogicznego, ważne jest, aby regularnie przeglądać i aktualizować swoje badania oraz używać standardowego formatu do wprowadzania danych.

Najlepszym sposobem na wykrycie zduplikowanych profili w Twoim drzewie genealogicznym na MyHeritage jest przeglądanie Twojego drzewa w widoku Listy.

Wystrzeganie się błędów przy tworzeniu drzewo genealogicznego - Przeglądanie drzewa genealogicznego z Widokiem listy na MyHeritage
Przeglądanie drzewa genealogicznego z Widokiem listy na MyHeritage

Widok ten wyświetla wszystkie profile w Twoim drzewie według nazwisk, więc łatwo będziesz mógł zauważyć, kiedy dana osoba jest wymieniona dwa razy. Zalecam użycie opcji sortowania według nazwiska: ułatwia to wykrycie duplikatów. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić zduplikowany profil przed jego usunięciem i upewnić się, że wszystkie informacje w nim zawarte, które nie zostały dodane do oryginalnego profilu, zostały skopiowane.

2. Przeglądanie rzetelnego Dopasowania tylko raz

Otrzymałeś rzetelny Smart Match™? Idealnie!Potwierdziłeś dopasowanie i dodałeś do swojego drzewa wszelkie nowe szczegóły, które zawierało, i przeszedłeś do następnego odkrycia.

Jednak nie zatrzymuj się tutaj!

Nigdy nie wiadomo, co można znaleźć przy ponownym przeglądzie – nie tylko dlatego, że mogłeś coś przeoczyć za pierwszym razem, ale dlatego, że osoba, której drzewo dopasowałeś, mogła dodać więcej informacji do tego profilu od czasu, gdy ostatni raz go przeglądałeś. Zawsze warto wrócić i ponownie przejrzeć potwierdzone Smart Matches™ od czasu do czasu.

Jak więc ponownie sprawdzić potwierdzone Smart Matches™?

Przejdź do „Dopasowania wg. osób” w zakładce Odkrycia na pasku nawigacyjnym i wybierz zakładkę „Smart Matches” u góry strony. Następnie otwórz menu statusu, które domyślnie pokazuje ” Oczekujące” i wybierz „Potwierdzone”. Spowoduje to wyświetlenie listy wszystkich Smart Matches™, które już potwierdziłeś, i możesz je przejrzeć, aby sprawdzić, czy od czasu potwierdzenia dodano jakieś nowe informacje.

Wystrzeganie się błędów przy tworzeniu drzewo genealogicznego - Przeglądanie potwierdzonych Smart Matches™ na MyHeritage
Przeglądanie potwierdzonych Smart Matches™ na MyHeritage

3.Nie odwiedzanie stron rodzinnych innych użytkowników w poszukiwaniu notatek i biografii

Być może jesteś zadowolony z dodania nowych informacji z Smart Match™ do odpowiedniego profilu w swoim drzewie genealogicznym i myślisz, że nie ma powodu, aby odwiedzić stronę rodzinną właściciela drzewa. Jednakże, jest doskonały powód: mogli oni dodać notatki lub biografie do profilu tej osoby, a te nie są automatycznie kopiowane, gdy potwierdzasz Smart Match™. Te notatki mogą zawierać kluczowe informacje o danym krewnym lub o badaniach właściciela drzewa nad tą osobą, których nie znajdziesz w polach nazwiska, daty i miejsca.

Zawsze polecam poprosić o członkostwo w witrynie właściciela drzewa z Smart Matches™, które uznałeś za pomocne. Podczas przeglądania dopasowania, najedź na nazwę witryny rodzinnej i kliknij ” Dołącz do witryny”, aby poprosić o członkostwo.

4. Zbytnie koncentrowanie się na jednej stronie rodziny

Jeśli Twoim celem jest tylko badanie jednej gałęzi rodziny, to w porządku. Jednak skoncentrowanie się tylko na jednej stronie rodziny może uniemożliwić Ci zobaczenie większego obrazu i spowodować, że przegapisz kluczowe szczegóły dotyczące członków rodziny, których badasz.

Na przykład, być może szukasz przodka i masz problem z odnalezieniem go w spisie ludności z danego roku, ponieważ jego nazwisko zostało błędnie zapisane w rekordzie. Być może ta przodkini mieszkała z kuzynem lub zięciem w czasie przeprowadzania spisu i dlatego jest wymieniona w gospodarstwie domowym tej osoby. Posiadanie nazwiska kuzyna lub zięcia może być kluczem do znalezienia tego zapisu.

Co więcej, ignorowanie pewnych gałęzi rodziny zawęża twoje szanse na znalezienie innych członków rodziny, którzy mogą posiadać informacje, których ty nie masz. Być może istnieje dalszy kuzyn, który posiada kluczowe informacje na temat wspólnych pradziadków. Budowanie gałęzi drzewa genealogicznego rozpościera szerszą sieć i daje Ci więcej potencjalnych źródeł informacji.

5. Heurystyka dostępności i kaskada dostępności

Heurystyka dostępności oznacza opieranie swoich decyzji na każdej informacji, która jest dla nas łatwo dostępna, a nie na kompleksowej analizie wszystkich dostępnych dowodów. Kaskada dostępności to proces, w którym im częściej spotykasz się z pewnym przekonaniem, tym bardziej w nie wierzysz – nawet jeśli nie jest ono poparte solidnymi dowodami.

Jeśli na przykład polegasz tylko na najłatwiej dostępnych informacjach – takich jak opowieści rodzinne lub legendy przekazywane przez pokolenia – może pojawić się tendencja do przeoczenia ważnych zapisów historycznych lub dokumentów, które mogłyby dostarczyć dokładniejszych informacji. Ponadto, jeśli natkniesz się na powszechnie powtarzane przekonanie o pewnym przodku, możesz być bardziej skłonny do przyjęcia tego przekonania bez dokładnego zbadania go. Może to prowadzić do umieszczenia nieprawidłowych informacji w drzewie genealogicznym, potencjalnie szkodząc jego dokładności i wiarygodności.

Oto kilka sposobów na uniknięcie błędów wynikających z heurystyki dostępności i kaskad dostępności:

  • Korzystaj z wielu źródeł informacji: Zawsze staraj się szukać wielu źródeł informacji, które dodajesz do swojego drzewa i porównuj je, aby zobaczyć, czy wspierają lub zaprzeczają sobie nawzajem.
  • Korzystaj ze źródeł pierwotnych, kiedy tylko jest to możliwe: Oryginalne zapisy, takie jak zapisy spisu ludności, akty urodzenia i śmierci oraz zapisy imigracyjne są często (ale nie zawsze) bardziej dokładne niż źródła wtórne, takie jak czyjeś drzewo genealogiczne lub opublikowana książka o historii rodziny.
  • Keep an open mind:Staraj się unikać z góry przyjętych wyobrażeń lub przekonań na temat swoich przodków i bądź otwarty na nowe informacje i perspektywy, nawet jeśli nie są one zgodne z tym, co myślisz, że wiesz.

6. Skłonności do automatyzacji

Narzędzia i funkcje MyHeritage sprawiają, że tak łatwo jest szybko stworzyć swoje drzewo i kuszące może być to, aby pozwolić platformie wykonać całą pracę za Ciebie. Jednakże, potwierdzanie dopasowań i Instant Discoveries™ bezkrytycznie może wprowadzić wiele błędów, niedokładności i niespójności do Twojego drzewa. Zawsze uważnie przeglądaj dopasowania i myśl krytycznie o informacjach, które dodajesz, zanim je dodasz.

Czasami pojedyncze profile na drzewie mogą generować dziesiątki i setki Smart Matches™ i dlatego będą zajmować więcej Twojego czasu i uwagi – odwracając Cię od osób w drzewie z mniejszą ilością dopasowań, ale które są bardziej istotne dla Twoich celów badawczych. Zalecam wyłączenie dopasowań dla konkretnych osób lub nawet ignorowanie konkretnych drzew, gdy stwierdzisz, że za bardzo Cię rozpraszają.

Możesz zignorować osobę, wybierając „Więcej działań” w prawym górnym rogu podczas przeglądania dopasowania:

Wystrzeganie się błędów przy tworzeniu drzewo genealogicznego - Wykluczanie osoby za pośrednictwem strony potwierdzenia Smart Match
Ignorowanie osoby, aby skoncentrować swoje badania na kluczowych przodkach

Aby zignorować określone drzewo, przejdź do Odkrycia i Dopasowania według źródła i wybierz drzewo, które chcesz zignorować. Kliknij „Więcej działań” w prawym górnym rogu i wybierz „Ignoruj to drzewo”.”

Kolejną dobrą radą na pokonanie automatyzacji jest użycie opcji „Zbadaj tę osobę” w panelu profilu osoby:

Wystrzeganie się błędów przy tworzeniu drzewo genealogicznego - Funkcja
The “Research this person” function on the profile panel

Kliknięcie tego przycisku uruchamia wyszukiwanie rekordów historycznych przy użyciu danych osoby. Jest to sposób na znalezienie informacji, których jeszcze nie otrzymałeś poprzez Smart Match™ lub Record Match.

7. Brak wyznaczenia granic wokół Twoich badań

Podczas gdy może być to kuszące, aby biec za każdym błyszczącym punktem, który napotkasz w swoich badaniach, ważne jest, aby pozostać zdyscyplinowanym i skupionym na swoich celach. Genealogia jest darem, który nigdy nie przestaje dawać, i choć zejście na boczny tor może czasem zaowocować wspaniałym odkryciem bez związku, często okazuje się, że to tylko marnowanie czasu i przyczynia się do poczucia wypalenia.

Ponadto brak granic może spowodować, że będziesz polegać na źródłach niższej jakości, co może prowadzić do nieprawidłowych lub niekompletnych informacji w Twoim drzewie lub spowodować tworzenie duplikatów, jak wspomniano powyżej.

Granice pomagają sprecyzować cele i priorytety oraz stanowią ramy dla podejmowania świadomych i strategicznych decyzji dotyczących procesu badawczego. Zdecydowanie zalecam zdefiniowanie celów i zadań dla swoich badań przed ich rozpoczęciem. Na przykład, zidentyfikowanie dopasowań DNA od strony babci od strony Mamy lub rozszerzenie swojego drzewa po stronie konkretnej prababci. Skupienie się na tych celach pomoże Ci osiągnąć więcej i uniknąć zbytniego rozproszenia badań.

8. Brak spójności

Jak wspomniano powyżej, brak konsekwencji w dodawaniu informacji może prowadzić do zamieszania i błędów. Jednym z klasycznych przykładów jest zmiana kolejności nazwisk i imion lub używanie czasami nazwiska ślubnego kobiety zamiast jej nazwiska panieńskiego.

W wielu przypadkach nie ma jednego właściwego sposobu wprowadzania informacji – ale ważne jest, aby wybrać metodę i trzymać się jej, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Uważając na pułapki przedstawione powyżej, możesz uniknąć błędów i pomyłek oraz zachować jak największą dokładność swojego drzewa genealogicznego.

Rozpocznij tworzenie swojego drzewa genealogicznego już DZIŚ!

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • K

    Katarzyna

    11 kwietnia, 2023

    Jakości drzew przede wszystkim szkodzi niekontrolowane kopiowanie ich przez osoby niespokrewnione. Nikt mnie nie pyta o zgodę lub czy ręczę za wpisane dane. Powielane są błędy, których nikt nie weryfikuje. Na zapytanie do supportu otrzymałam odpowiedź, że mam podać dane moich krewnych i przodków, które ktoś zamieścił w swoim drzewie. Nie mam w tej chwili abonamentu, drzew jest kilka do kilkunastu i co? Mam kilkanaście razy wypisać ponad 800 nazwisk? Może MH stworzy narzędzie, by weryfikować wpisywanie danych osób niespokrewnionych z administratorem drzewa. Bo jak dotąd, moją 20-paroletnią pracę, wyszukiwanie dokumentów, jazdy po rodzinie i urzędach oraz zdjęcia z prywatnych archiwów, co pozostaje moją własnością nie tylko intelektualną, ktoś zyskuje jednym kliknięciem. Rozważam zlikwidowanie drzewa na MH wobec nasilających się „ataków” „kolekcjonerów”.