Jak zacząć drzewo genealogiczne?

Jak zacząć drzewo genealogiczne?

Wiele osób chciałoby rozpocząć tworzenie drzewa genealogicznego rodziny i odkrywać historię swojej rodziny, jednak nie wiedzą od czego powinni zacząć.

Oto kilka wskazówek, jak rozpocząć tworzenie drzewa genealogicznego:

1. Zbierz informacje, które już posiadasz i szukaj więcej.

Przeszukaj szuflady, półki, strych i piwnicę. Zapytaj o informacje swoich rodziców i dziadków. Porozmawiaj również z innymi członkami rodziny i daj im znać, że szukasz jakichkolwiek dokumentów powiązanych z Twoją rodziną. Niektórzy z Twoich krewnych będą doskonale wiedzieć, gdzie znajdują się takie informacje, podczas gdy inni będą musieli przeszukać wiele miejsc, zanim je odnajdą. Zapewne będziesz zaskoczony ilością informacji, które uda Ci się uzyskać w wyżej opisany sposób. Podczas odwiedzin rodziny, weź ze sobą telefon czy aparat i uwiecznij na kamerze dokumenty. Twoja ciocia może być wręcz w siódmym niebie, mogąc podzielić się z Tobą zdjęciami rodziców. Jednak zapewne nie będzie chciała Ci ich podarować. Warto więc uwiecznić zdjęcia choćby na zdjęciu!

2. Porozmawiaj o swoim projekcie z rodziną.

Oni prawdopodobnie wiedzą więcej, niż sądzisz. Oprócz dat i faktów, posłuchaj historii rodzinnych. Nie poprzestawaj jedynie na rozmowach z rodziną, ale porozmawiaj również z przyjaciółmi rodziny. Jeśli Twoi dziadkowie żyją, zapewne będą przeszczęśliwi mogąc podzielić się z Tobą historiami ze swojego życia, z lat młodości. Zrób listę pytań, które wymagają czegoś więcej niż krótkiej odpowiedzi, tak lub nie. Genealogia to nie tylko i wyłącznie daty. Mimo, iż potrzebujesz faktów, aby tworzyć drzewo genealogiczne, wspaniałym pomysłem jest rownież zacząć od historii rodzinnych i zbudować na tym „opowieść”, której zwieńczeniem będzie właśnie rozpoczęcie drzewa genealogicznego.

3. Kontunuuj organizowanie się i tworzenie kopii zapasowych danych.

Zebrany materiał podziel na kategorie i zachowaj w bezpiecznym miejscu. W celu uniknięcia zagubienia jakiejkolwiek informacji, rozpocznij tworzenie drzewa genealogicznego na MyHeritage – tutaj z łatwością możesz dzielić się informacjami ze swoją rodziną i współpracować nad tworzeniem wspólnej przygody – odkrywania korzeni rodzinnych.

4. Wyznacz cel, ale bądź elastyczny.

Dobrze jest wyznaczać sobie cele dotyczące odkrywania historii rodziny, jednak upewnij się, że nie są one zbyt twardo narzucone – pozwól, aby wkradła się tam elastyczność – nie zawsze można osiągnąć wyznaczony cel od razu. Historia Twojej rodziny jest „zbudowana” z milionów różnych historii, a odkrycie choćby jednej z niej pozwoli Ci na „poukładanie” puzzli w jedną całość. Pozwoli Ci to na skierowanie myśli i koncentracji nad daną „gałęzią” drzewa rodzinnego, a kiedy utkniesz w martwym punkcie, będziesz mógł przejść do innej „gałęzi”.

5. Internet jest Twoim zwolennikiem.

Obecnie, szukanie przodków w Internecie, i dostęp do olbrzymiej ilości danych jest na wyciągnięcie „przysłowiowej” ręki i jest prostsze niż mogłoby się wydawać. Twoje urządzenia – komputer, smartphone, tablet – pozwalają Ci łączyć się z genealogicznym światem. Wyszukiwarka danych MyHeritage – SuperSearch – posiada olbrzymią kolekcję danych historycznych, co sprawia, że jest to idealne miejsce na rozpoczęcie przygody z genealogią.

6. Organizuj i zachowuj. Raz jeszcze i ponownie.

To jest niezwykle ważny punkt, aby pokusić się o wspomnienie go po raz drugi. Organizuj swoje dokumenty i regularnie zachowuj dane na różnych mediach. Skorzystaj np. z the Cloud. Kontynuuj dodawanie, aktualizację, organizowanie i wyszukiwanie. Bez podjęcia tych kroków, bardzo możliwe, że zwyczajnie poczujesz się przytłoczony nadmiarem informacji.

Które ze wskazówek uważasz za najbardziej istotne? Podziel się z nami w komentarzach poniżej.

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Urszula Kurpiewska

    15 lutego, 2016

    Rodzina ze strony mamy Halina Ostapczynska z domu Kukiz urodzona we Lwowie 6 kwietnia 1933, zmarła w Nowym Jorku 1 kwietnia 2015 roku

  • Kazimiera

    18 lipca, 2016

    I need to get this text translated to english. It’s a dream of mine to get to know my heritage on my mums side.