Jak zorganizować niezapomniane spotkanie rodzinne

Jak zorganizować niezapomniane spotkanie rodzinne

Ten wpis został napisany przez Janet Havorkę, autora i organizatora spotkań, mających na celu zachęcanie młodzieży do angażowania się w historię rodziny. Janet jest byłą prezeską jednej ze społeczności genealogicznych w USA; jest również nauczycielką genealogii i bibliotekarstwa na SLCC. Wraz ze swoim mężem, jest ponadto właścicielką firmy ChartMasters, która świadczy usługi drukarskie wykresów genealogicznych.

Przy zaledwie odrobinie planowania, poza samymi przygotowaniami, możesz zorganizować niesamowite spotkanie rodzinne, które otworzy wrota nowych wspomnień, i pozwoli innym dowiedzieć się o historii rodzinnej Waszego „klanu”.

W zależności od różnych profesji poszczególnych członków rodziny, czy to muzyk, czy entuzjasta sportu, a może technik, łączy Was jedna kwestia – wspólna historia rodzinna. Poznanie historii Twojej rodziny nie tylko wzmocni Wasze więzy, ale również pomoże stworzyć wspaniałą jedność, poprzez właśnie tę jedną kwestię, która Was łączy.

Podczas rózmów na temat Waszych przodków, możecie wymienić się wiedzą na ich temat, na tematy spraw, które Was z nimi łączą. Dowiecie się zapewne, co sprawiło, i sprawia, że dzisiaj jesteście tymi osobami, która widziecie przed sobą.

Oto kilka pomysłów, które możesz wdrożyć w życie podczas następnego spotkania rodzinnego – pomoże Wam to zapewne bardziej cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.

Wymieńcie się przepisami kulinarnymi

Użyj jedzenia i potraw, jako środka, które może nauczyć Twoją rodzinę czegoś na temat Twoich przodków – poprzez przyrządzenie potraw, które kiedyś spożywali Wasi przodkowie. Poproś każdego członka rodziny, aby przyniósł na spotkanie przynajmniej jeden przepis kulinarny, który odziedziczył po swoim przodku. Podczas prezentacji, możecie wzajemnie opowiadać sobie o krewnym, od którego ten właśnie przespis pochodzi. Następnie, zbierz przyniesione przepisy i utwórz rodzinną książkę kucharską, lub utwórz kolekcje tych przepisów, tak aby z łatwością mogła być ona przekazywana później z pokolenia na pokolenie.

Naucz się jakiejkolwiek nowej umiejętności od innego członka rodziny

Poproś innego członka rodziny, aby nauczył Cię czegoś, co kiedyś Wasi przodkowie robili. Być może będzie to szydełkowanie, gra na harmonijce, nauka szycia, przycinanie drzew owocowych, skubanie kurczaka, śpiewanie piosenki, gra na akordeonie, i wiele innych.

Jeśli od swojego członka rodziny dowiedziałeś się o tej jednej, danej umiejętności, którą niegdyś posiadali Twoi przodkowie, ale członek rodziny nie może Cie jej nauczyć, znajdź kogoś, kto Ci pomoże w przyswajaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej w celu jej nauki!

Stwórz konkurs na opowiadanie historii

Poproś starszych członków rodziny, aby opowiedzieli ciekawe historie o starszym pokoleniu. Nagroda dla najciekawszej, czy najzabawniejszej, czy może najbardziej tajemniczej lub inspirującej historii, będzie zapewne bardziej niż mile widziana. Możesz również wprowadzić nieco zamieszania, poprzez konkurs na prawdziwe i fałszywe historie, i poprosić członków rodziny, aby uporządkowali historie dla poszczególnej kategorii.

Wyświetl rodzinny wykres

Dużych rozmiarów wykres rodzinny to nie tylko wizualna uciecha dla oka, ale również potencjalnie rodzące się dyskusje z graficznie, w dużej formie przedstawionego drzewa Waszej rodziny. Taki wykres, większych rozmiarów sprawi, że będzie Wam łatwiej przedyskutować pewne kwestie, i być może wypełnić pewne, zaistniałe tam luki.

MyHeritage oferuje wiele, różnego rodzaju wykresy. Wykres potomków i wykres promienisty są zazwyczaj najpopularniejsze i najbardziej odpowiednie na większe spotkania rodzinne.

Za pomocą kliknięcia, możesz określić wielkość wykresu, jego wygląd. Następnie otrzymasz informację o cenie wydruku. Po złożeniu zamówienia, w ciągu zaledwie kilku dni, zwinięty w tubę wykres, pojawi się u progu Twoich drzwi. Taki wykres może okazać się prawdziwą sensacją w Twojej rodzinie!

Zajęcia angażujące w historię rodziny mogą okazać się najważniejszym elementem każdego spotkania rodzinnego. Niezależnie od pory roku, miesiąca, spotkanie rodzinne jest zawsze doskonałą okazją na wzmocnienie więzi, wymianę informacji, rozmowy o przodkach i o tym, co Was łączy.

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Witold

    15 stycznia, 2018

    Tak, spotkania rodzinne to wazny element naszej genealogicznej dzialalnosci. Zorganizowalem juz trzy w odstepach trzyletnich ku wielkiemu entuzjazmowi uczestnikow. Spotkania byly bardzo owocne. Szkoda ze nie mam mozliwosci przeslania Wam zdjecia z ostatniego spotkania naszej rodziny z 3/06/2017r, ktore odbylo sie w Stanisławowie pod Warszawa, uczestniczylo w nim 76 osob. Pozdrawiam z Brisbane w Australii. Frenkiel Witold Maria