Nowa seria: Podstawy DNA cz. 1

Nowa seria: Podstawy DNA cz. 1

Komentarze

Witam, mam na imię Yael, i jestem nowym członkiem rodziny MyHeritage. Jestem podekscytowany, mogąc przeprowadzić Was przez serię wpisów na temat DNA MyHeritage. Otrzymałem Ph.D. z neurobiologii medycznej na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, gdzie również uczyłem filozofii. Moje laboratorium specjalizowało się w podejściu genetycznym w celu znalezienia odpowiedzi na nurtujące pytania. Jestem dumny, stając się członkiem rodziny MyHeritage, gdzie pomagamy milionom ludzi na całym świecie w odnalezieniu członków rodziny i odkrywaniu ich pochodzenia etnicznego.

Wiele osób pyta mnie, jak to działa. Na co zwracamy uwagę, badając Twoją próbkę w naszym laboratorium? Nasza nowa seria wpisów na tym blogu, pomoże Ci zrozumieć badania DNA, i pomoże Ci znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące nauki, która kryje się za tymi badaniami.

Te wpisy będą prowadzone w nie naukowym języku, tak aby każdy mógł zrozumieć, na czym polegają badania DNA. Czy jesteś zainteresowany poszerzeniem wiedzy na temat DNA, być może jesteś ciekawy, jakie jest Twoje pochodzenie etniczne, bądź też chciałabyś głębiej zrozumieć, jak nasze testy DNA przeniosą Twoje genealogiczne poszukiwania o poziom wyżej? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi “Tak”, ta seria wpisów jest dla Ciebie.

DNA – Genetyka 101

Nasze ciała są zbudowane z komórek. Główną siedzibą każdej komórki to jądro. Wewnątrz każdego jądra znajduje się identyczna kopia unikalnej instrukcji obsługi dla UŻYTKOWNIKA, zapisana w DNA. W naszym organizmie znajduje się ponad 30 bilionów komórek, a w każdym jądrze jest kopia Twojego DNA.

Nie ma dwóch identycznych DNA. Więc jeśli wiesz, jak odczytać swoje DNA, możesz dowiedzieć się naprawdę wiele, o tym kim jesteś.

Dziedziczenie DNA

50% DNA dziedziczymy od naszej mamy, 50% od naszego taty. Tak więc, kiedy patrzymy na Twoje DNA, sprawdzamy tak naprawdę połowę DNA Twojego ojca, i połowę od Twojej mamy, co daje około 25% każdego z Twoich dziadków, i 12.5% każdego z Twoich pradziadków. Podsumowując, sprawdzając Twoje DNA, sprawdzamy małe kawałki DNA Twoich przodków, które dzisiaj oddają w całości Twoje DNA.

Podzielone DNA

Dwie osoby, które dziedziczą DNA z tego samego źródła, będą miała wspólne DNA. Na przykład, córka która odziedziczyła 50% DNA swojej mamy, i 50% DNA swojego ojca, będzie miała wspólne cząstki DNA ze swoim bratem, który również odziedziczył połowiczne DNA swoich rodziców. Rodzeństwo mogło odziedziczyć różne 50% DNA każdego ze swoich rodziców, tak więc na przykład brat i siostra nie będą mieli identycznych DNA, jednak będą mieć około 50% wspólnego DNA.

To oznacza, że masz 50% wspólnego DNA ze swoją mamą, i 50% ze swoim tatą, oraz 50% wspólnego ze swoim rodzeństwem. Dwie anonimowe próbki, z 50% pokryciem pokrewieństwa mogą oznaczać pokrewieństwo brat-siostra, lub rodzic-dziecko. W celu zidentyfikowania relacji, najpierw sprawdzamy płeć próbki. Mężczyźni będą posiadali chromosomy Y w próbce, kobiety natomiast nie.

Następnie sprawdzamy wiek dawcy próbki, jeśli posiadamy taką informację. Ta informacja nie jest zapisana bezpośrednio w DNA. Posiadając te trzy informacje – ilość wspólnego DNA w dwóch próbkach (w bieżącym przykładzie, 50%), płeć dawcy, i wiek dawcy – możemy oszacować relacje pomiędzy dawcami. Dwie osoby z 50% wspólnego DNA, obie kobiety, 30 lat różnicy, mogą oznaczać na przykład mamę i córkę.

DNA i Ty

DNA posiada zapisany kod – kolor Twoich oczu, wzrost, a nawet informację o tym, że nie przepadasz za zapachem kolendry jest zapisane w Twoim DNA. Dlatego też, dwie osoby, które mają wspólne DNA, mają wspólne cechy. Im więcej wspólnego DNA, tym więcej wspólnych cech. Jeśli zawsze mówiono Ci, że wyglądasz jak mama, lub też, że masz nos taty, lub też osoby które nie znają Twojego rodzeństwa, wiedziały, że jesteście spokrewnieni, w momencie kiedy je poznali, teraz wiesz dlaczego!

DNA i Twoja rodzina

Podczas, gdy posiadasz dużą porcję wspólnego DNA ze swoimi krewnymi, posiadasz również mniejszą porcję ze swoimi dalszymi krewnymi. Dalsi kuzyni, którzy nigdy się nie poznali, ale mają wspólnego przodka, będą posiadali małą “porcję” wspólnego DNA odziedziczonego po tymże krewnym. To podstawa korzystania z testów DNA, w celu odkrycia przodków, o których istnieniu nie miałeś pojęcia.

Jak mała porcja wspólnego DNA wpływa na to, jak wiele pokoleń wstecz datuje nasz przodek. W połączeniu z naszą ogromną bazą drzew genealogicznych, w których posiadamy informacje o informacjach i wskazówkach wyjaśnionych powyżej (takich, jak wiek i płeć), MyHeritage DNA jednoczy rodziny na całym świecie. Sprawdź nasze wspaniałe historie odkryć na MyHeritage Stories.

DNA i przeszłość Twojej rodziny

Poprzednie pokolenia nie migrowały tak często, jak obecne. Nie przelatywali nad oceanem z jednego kraju do drugiego. Większość osób urodziło się zmarło w tym samym miejscu. Jako, że osoby zazwyczaj pobierały się z osobami z tego samego rejonu, i miały dzieci, które kolejno poślubiły osoby z tego regionu, może być widoczna korelacja pomiędzy DNA i lokalizacją geograficzną. Jest to szczególnie widoczne dla miejsc izolowanych geograficznie, takich jak wyspy Irlandii.

Czasami to wyspiarskie dziedziczenie DNA niekoniecznie miało charakter geograficzny – mogło być kulturowe. Na przykład, Żydzi lub mennoniccy chrześcijanie pobrali się i mieli dzieci w swoich grupach przez kolejne pokolenia, tworząc korelację pomiędzy DNA a tożsamością kulturową.

Kiedy wykonujesz test MyHeritage DNA, porównujemy Twoje DNA do modeli DNA z różnych grup etnicznych, sprawdzając które do Ciebie pasuje. Szacunki etniczne MyHeritage obejmują 42 grupy etniczne. Czytając nasze wpisy z tej serii: Podstawy DNA, pomoże Ci zrozumieć więcej na temat, w jaki sposób, i z jaką ogromną dokładnością jesteśmy w stanie pokazać Ci Twoje pochodzenie etniczne.

Pozostań na bieżąco

Będziemy publikowali wpisy z serii: Podstawy DNA każdego miesiąca. Mamy nadzieję, że będziesz śledzić nasze artykuły, w celu lepszego zrozumienia DNA, i tego, jak test DNA może pomóc Ci w zrozumieniu, kim jesteś, i skąd pochodzisz.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • Janusz


    23 lipca, 2019

    Bardzo interesujące informacje Gratuluję Janusz Roszewski