Odkrywamy Père Lachaise – najsłynniejszy cmentarz świata!

Odkrywamy Père Lachaise – najsłynniejszy cmentarz świata!

Wszyscy słyszeliśmy już ten żart: jeśli wolisz odwiedzić cmentarz niż centrum handlowe, to prawdopodobnie jesteś genealogiem. Choć może to wywołać nieuniknione przewrócenie oczami, jest w tym pewna doza prawdy o powabie cmentarzy jako skarbnicy genealogicznych faktów. Dziś przyjrzymy się najsłynniejszemu i najczęściej odwiedzanemu cmentarzowi na świecie – Père Lachaise.

Ten słynny paryski cmentarz, zwany również Cmentarzem Wschodnim, nosi imię ojca (Père) François d’Aix de la Chaize (1624-1709), który był spowiednikiem króla Ludwika XVI. W rzeczywistości jego osobista rezydencja znajdowała się na terenie cmentarza, który obecnie jest domem dla ponad miliona grobów.

Cmentarz wyzwalał namiętności, inspirował legendy i wywoływał tajemnicze opowieści o wielu znanych osobach, które wybrały go na miejsce swojego ostatniego spoczynku.

Ostatnio odwiedziliśmy Père Lachaise, aby zrobić badania i odkryliśmy 5 interesujących faktów na jego temat.

  1. Nikt nie chciał być tam pierwotnie pochowany

To może być zaskoczeniem, ale kiedy cmentarz został po raz pierwszy założony w 1804 roku, nikt nie chciał być tam pochowany. Zmieniło się to dzięki chwytowi reklamowemu francuskich władz. 6 marca 1817 roku przenieśli oni szczątki znanych francuskich pisarzy Moliera i Jeana de La Fontaine z ich miejsc pochówku na Père Lachaise. Plan się powiódł i nagle cały ” Kto jest kim (ang. Who’s Who)” Paryża również zapragnął być tam pochowany! Najwyraźniej sława nie jest tylko dla żyjących. 

Nagrobek Moliera (Zdjęcie: Marie Cappart, MyHeritage)

Nagrobek Moliera (Zdjęcie: Marie Cappart, MyHeritage)

  1. Nadal masz szansę na pochówek w Père Lachaise 

Jeśli chodzi o twoje ostateczne miejsce spoczynku, dlaczego by nie wybrać najlepszego miejsca? W przeciwieństwie do innych słynnych cmentarzy, Père Lachaise jest aktywnym cmentarzem i nadal przyjmuje pochówki i „mieszkańców”. Pochówki i kremacje odbywają się tam codziennie, ponieważ oprócz tego, że jest to miejsce pochówku, w centrum cmentarza znajduje się krematorium.

Zdjęcie: Marie Cappart, MyHeritage

Zdjęcie: Marie Cappart, MyHeritage

Jednak nie należy się jeszcze spieszyć. Aby zostać pochowanym na Père Lachaise trzeba spełnić pewne kryteria: trzeba mieszkać w Paryżu i wpisać się na długą listę oczekujących. Niestety wieczność ma swoją cenę.

  1. To także muzeum… i pomnik

Père Lachaise jest ogromny. To żywe muzeum z każdym rodzajem nagrobka, jaki można sobie wyobrazić: duży, mały, bogaty lub skromny. Znajdziesz tu rodzinne krypty obok pojedynczych grobów, a także kilka naprawdę ekscentrycznych nagrobków. Można tam spędzić wiele godzin i z przyjemnością czytać nazwiska rodzin, zwiedzać krypty i podziwiać groby sławnych i zwykłych ludzi. Niektóre groby zawierają wskazówki dotyczące zawodów lub pochodzenia zmarłych, jak na przykład grób fotografa, który w hołdzie ma kształt aparatu i kasety z filmem.

Grób fotografa na cmentarzu Père Lachaise (Zdjęcie: Marie Cappart, MyHeritage)

Grób fotografa na cmentarzu Père Lachaise (Zdjęcie: Marie Cappart, MyHeritage)

Choć pochowane są tam niezliczone sławy, najczęściej odwiedzanym grobem na Père Lachaise jest grób Jima Morrisona, ikonicznego wokalisty zespołu rockowego The Doors. Liczba odwiedzających jest tak duża, że wokół jego grobu postawiono barierki, aby chronić go i jego wiecznych sąsiadów. Podobna szklana obudowa chroni miejsce ostatniego spoczynku słynnego XIX-wiecznego pisarza Oscara Wilde’a, który również jest tam pochowany. 

Grób Oscara Wilde’a, ze szklaną obudową (Zdjęcie: Marie Cappart, MyHeritage)

Grób Oscara Wilde’a, ze szklaną obudową (Zdjęcie: Marie Cappart, MyHeritage)

Na całym cmentarzu znajduje się kilka pomników poświęconych pamięci ofiar ataków terrorystycznych i katastrof lotniczych. Jest tu również ossuarium, w którym znajdują się szczątki szkieletów z cmentarzy w całym mieście, a także pomnik poświęcony pamięci paryskich ofiar I wojny światowej.

  1. Père Lachaise miał już swoją hollywoodzką premierę

Słynny paryski cmentarz jest tak ikoniczny, że pojawia się w kilku filmach i serialach… to prawdziwa gwiazda! „Dwa dni w Paryżu” i „Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald” to jedne z wielu filmów, w których kręcono tam sceny. Père Lachaise pojawia się nawet w jednym z odcinków popularnego serialu Netflixa „Emily in Paris”.

  1. Jest to jeden z najpopularniejszych zabytków we Francji 

Ludzie z całego świata przyjeżdżają, aby odwiedzić ten słynny cmentarz. Podczas wędrówki jego rzędami usłyszysz wiele języków. Podczas naszej ostatniej wizyty spotkaliśmy turystów z Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Chin i USA. Cmentarz jest również dużym, pięknym parkiem, który jest idealny na popołudniowy spacer. Dodatkowo, jeśli jesteś zamiłowanym genealogiem, odkryjesz tu wszystkie rodzaje grobów.

Père Lachaise jest domem dla unikalnych nagrobków, rzeźb i pomników (Zdjęcie: Marie Cappart, MyHeritage)

Père Lachaise jest domem dla unikalnych nagrobków, rzeźb i pomników (Zdjęcie: Marie Cappart, MyHeritage)

Niezależnie od tego, czy znajdziesz się w Paryżu w interesach, czy dla przyjemności, warto wybrać się na wycieczkę po tym mitycznym cmentarzu, który wciąż ma wiele tajemnic, które nie zostały jeszcze odkryte. 

Podziel się swoimi historiami o Père Lachaise

Czy odwiedziłeś już Père Lachaise? A może masz pochowanych tam członków rodziny? Zapraszamy do podzielenia się z nami swoją historią! Jeśli jeszcze nie byłeś, ale planujesz wizytę, koniecznie uwiecznij wspomnienia z podróży i opowiedz nam o swoich wrażeniach z najsłynniejszego cmentarza świata.