Rocznice ślubu – jak je obchodzić?

Rocznice ślubu – jak je obchodzić?

Ślub to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Wszystkie przeżyte ze sobą dni, miesiące, lata są okazją do cieszenia się swoim związkiem oraz założoną rodziną. Stworzenie szczęśliwego, trwałego związku wymaga pracy i cierpliwości, ale przede wszystkim prawdziwej miłości. Nic więc dziwnego, że wszystkie rocznice ślubu doczekały się swoich nazw. Każda rocznica jest doskonałą okazją do świętowania i daje dużo radości i wspomnień dla przyszłych pokoleń.

Wczoraj nasz kolega z zespołu Laurence świętował 30 rocznicę ślubu, czyli tak zwaną perłową rocznicę! Cóż to musi być za radość przeżyć z drugą osobą tak długi kawałek życia, dzielić wszystkie radości oraz smutki! Jak Laurence pochwalił się swoją rocznicą zaczęłam nad tym się trochę zastanawiać i stwierdziłam, że jeszcze długa droga przede mną, gdyż mam dopiero za sobą 2 rocznicę ślubu, a tym roku we wrześniu czeka mnie trzecia tak zwana skórzana :-).

Ale zacznimy od początku!

1. Rocznica papierowa. Nazwa rocznicy sugeruje nam podarowanie jakiegoś papierowego podarunku małżonce/małżonkowi. Świetne na tą okazje będzie na przykład album ze zdjęciami lub kolaż obrazujący przeżyty wspólnie rok!

2. Rocznica bawełniana. Fajnym pomysłem na tę rocznicę może być np. bawełniany T-Shirt z indywidualnym nadrukiem dla współmałżonka, na pewno długo o nim nie zapomni!

3. Rocznica skórzana. Zawsze możemy obdarować współmałżonka, czyś skórzanym, powiedzmy zegarek ze skórzanym paskiem. Pomysłów jest wiele!

4. Rocznica kwiatowa. Dla kobiet kwiaty to podstawa, jednakże jeśli chodzi o mężczyzn zawsze można sprezentować bilet do ogrodu botanicznego :-).

5. Rocznica drewniana. Rzeczy z drewna jest wiele, można też samodzielnie coś ręcznie przygotować! Wszystko to kwestia gustu i pomysłu.

6. Rocznica cukrowa. Przeróżnych słodyczy, ciast jest tysiące! Zawsze można też samemu przygotować np. ulubiony tort, ciasto współmałżonka.

7. Rocznica wełniana lub miedziana. Co można zrobić? Można zamówić pamiątkową statuetkę, lub też coś z wełny – wszystko wg. własnego uznania.

8. Rocznica spiżowa, brązowa lub blaszana. Rzeczy w brązie jest wiele, za pewne znajdziemy coś wyjątkowego!

9.Rocznica generalska lub gliniana. Tutaj może pojawić się mały problem z pomysłem. Jednakże na pewno da się coś wymyślać :-). Jakieś propozycje?

10. Rocznica cynowa. Jako, że jest to 10 rocznica – można z tej okazji nawet odnowić przysięgę. Pomysłów na nią jest również wiele!

Pozostałe rocznice:

11 – stalowa
12 – płócienna, jedwabna lub lniana
13 – koronkowa
14 – kości słoniowej
15 – kryształowa lub szklana
20 – porcelanowa
25 – srebrna
30 – perłowa
35 – koralowa
40 – rubinowa
45 – szafirowa
50 – złota
55 – szmaragdowa lub platynowa
60 – diamentowa
65 – żelazna
70 – kamienna
75 – brylantowa
80 – dębowa

A Wy jaką rocznicę ślubu obchodzicie lub obchodziliście w tym roku?

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • Halina Bulas

  30 maja, 2013

  Ja w tym roku bedę obchodziż rocznice platynowa a moj syn perłowa.Obchody zaplanujemy na grudzień i już sie bardzo ciesze na ta uroczystość.Bedzie rodzinny obiad i bedą gość.I jeszcze będzie nasz najmłodszy członek rodziny nasz prawnuk ktory ma się urodzić na początku lipca.

 • wiadomo

  30 maja, 2013

  rubinowa….

 • Maria

  30 maja, 2013

  w sierpniu będziemy obchodzić 30 -tą Maria i Stanisław

 • Szlabany http://szymkowiak.pl

  30 maja, 2013

  Piękna grafika do tego posta.. : )

 • Jola

  31 maja, 2013

  A my tj. Jola i Bogdan 32 rocznicę….jesteśmy już po perłowej ale przed koralową …więc jaką mamy swiętować ?

 • karosnac

  31 maja, 2013

  My obchodzimy z mężem i to już niedługo, bo 21 czerwca, 10-tą rocznicę ślubu.

 • Iwonka

  15 września, 2018

  Ja w tym roku obchodzę 1 rocznicę ślubu tj Papierową
  Nasza data to 16,09,2017r. 🙂