TOP 5 Daniela: 5 Niesamowitych Archiwów na Świecie!

TOP 5 Daniela: 5 Niesamowitych Archiwów na Świecie!

Archiwa historyczne są chlebem powszednim dla każdego, kto prowadzi poważne badania nad historią swojej rodziny. I chociaż nikt nie jest szczęśliwszy niż ja z powodu ilości badań, które można przeprowadzić online – MyHeritage jest obecnie domem dla 18.8 biliona rekordów historycznych i więcej! — nie ma nic lepszego niż wycieczka do fizycznego archiwum i trzymanie dokumentów we własnych rękach.

Korzyści z odwiedzania fizycznych archiwów nie są tylko sentymentalne. Zdarza się, że zdigitalizowane dokumenty nie zawierają wysokiej jakości skanów, a pełny zapis można obejrzeć tylko w archiwum. Nawet jeśli uda się uzyskać dobry skan aktu, na odwrocie lub na marginesie mogą znajdować się dodatkowe informacje, które nie są widoczne na zdjęciu.

Miałam okazję odwiedzić sporo archiwów, czy to dlatego, że szukałam czegoś konkretnego, czy też dlatego, że interesowała mnie ogólna historia danego miejsca. Prawie nigdy nie byłem rozczarowany!

Poniżej 5 moich ulubionych archiwów, które polecam odwiedzić (z całego świata).

1. Biblioteka Historii Rodziny, Salt Lake City, Utah, USA

Chociaż ten post ma przedstawiać moje ulubione archiwa, muszę powiedzieć, że moim najlepszym wyborem jest właściwie biblioteka: Family History Library w Salt Lake City.

The Family History Library w Salt Lake City, Utah

The Family History Library w Salt Lake City, Utah

To miejsce jest znane jako Disneyland dla genealogów, ponieważ jest to 5-piętrowy budynek pełen dokumentów: książek, papierów, mikrofilmów, map, wszystkiego, czego potrzebujesz do badania swojej rodziny, bez względu na to, z jakiego miejsca na świecie pochodzi twoja rodzina. W magazynie znajduje się również cały sprzęt, który może być potrzebny: komputery, skanery, kopiarki i tak dalej. Ale co najważniejsze, w bibliotece pracują eksperci wolontariusze z FamilySearch, którzy są dostępni, aby pomóc Ci i poprowadzić Cię w Twoich badaniach, nie tylko w zakresie typów rekordów, których możesz potrzebować lub czego powinieneś szukać, ale także pomagając w interpretacji rekordów w różnych językach.

Jeśli planujesz wziąć udział w RootsTech w tym roku, upewnij się, że zarezerwujesz trochę czasu, aby odwiedzić Bibliotekę Historii Rodziny!

2. The National Archive, Londyn, Wielka Brytania

Moim drugim wyborem byłoby Archiwum Narodowe znajdujące się w Kew Gardens w Londynie – z wielu powodów.

Pozwólcie, że opowiem wam o moim doświadczeniu z tym archiwum. Zazwyczaj, jeśli przylatuję lub wylatuję z Londynu bardzo wczesnym lub bardzo późnym lotem, mam okazję pojechać metrem do stacji Kew Garden. Tuż obok metra znajduje się mały sklepik, który za niewielką opłatą przypilnuje Twojej walizki. Nie ma żadnych szafek, po prostu pobierasz aplikację, aby poprosić i zapłacić za to, że będą mieli oko na twój bagaż. Korzystam z tej usługi, ponieważ nauczyłem się trudnej drogi, że archiwum ogranicza rozmiar rzeczy, które możesz zostawić w ich szafkach. Wiele, wiele lat temu poszedłem tam bezpośrednio z moją walizką i zostawiłem ją tam bez problemu, ale podczas mojej ostatniej wizyty, kilka lat przed COVID, odkryłem, że nie zezwalają na wnoszenie dużych walizek na teren archiwum. Jeśli podróżujesz z małym bagażem podręcznym lub plecakiem, możesz po prostu przejść prosto do archiwum ze stacji metra i zarejestrować się, aby zostawić swoje rzeczy w ich szatni.

Do czytelni wolno wnosić tylko następujące rzeczy:

  • Telefon osobisty
  • Laptop osobisty
  • Ołówek, bez gumki (nie martw się, pracownicy zlikwidują małą gumkę na końcu zwykłego ołówka)!
  • Obowiązkowa karta dostępu, która zostanie wyrobiona dla Ciebie na miejscu.

Jednym z powodów, dla których uwielbiam to archiwum, jest to, że można wejść na stronę internetową i poprosić o materiały z wyprzedzeniem, a będą one na ciebie czekać, kiedy przyjdziesz. Przydzielą ci stolik i numerowaną szafkę w czytelni, gdzie umieścili materiały. Możesz w każdej chwili poprosić o dodatkowe materiały, gdy wejdziesz do czytelni.

To, co polecam zrobić, to przejrzeć kilka materiałów, które zamówiłeś online, a następnie zamówić więcej materiałów z komputerów na miejscu. Zanim skończysz przeglądać materiały, które masz w ręku, przyniosą ci nowe materiały. Dzięki temu zaoszczędzisz trochę czasu na czekanie.

Kiedy odwiedziłem to archiwum, znalazłem wiele ważnych zapisów dotyczących mojej własnej rodziny, takich jak moi dziadkowie, a nawet mój ojciec, który w rzeczywistości urodził się w Trynidadzie pod rządami Imperium Brytyjskiego. Znalazłem również wiele list osób przebywających w Palestynie w ramach Mandatu Brytyjskiego, które zdigitalizowałem i pomogłem Israel Genealogy Research Association opublikować je online.

3. The National Archive, Waszyngton, USA

Istnieje wiele oddziałów Narodowego Archiwum Stanów Zjednoczonych, ale najbardziej znany mi jest ten w Waszyngtonie.

Sala Akt Wolności w Archiwum Narodowym w Waszyngtonie, D.C. Zdjęcie autorstwa Carol M. Highsmith, udostępnione do domeny publicznej

Sala Akt Wolności w Archiwum Narodowym w Waszyngtonie, D.C. Zdjęcie autorstwa Carol M. Highsmith, udostępnione do domeny publicznej

To bardzo dobre miejsce do badania historii swojej amerykańskiej rodziny.

Mają tam wiele mikrofilmów. Możecie zamówić rzeczy z wyprzedzeniem i będziecie mogli przejrzeć niektóre materiały, które są dostępne tylko w Archiwum Narodowym w czytelni. Mają również przewodników na miejscu, którzy pomogą Ci i pokażą jak zamówić materiały, które mogą nie być dostępne w czytelni. Jedynym problemem jest to, że być może trzeba będzie wrócić w późniejszym czasie, aby przejrzeć te materiały, na przykład dzień lub dwa później.

4. Biblioteka Kongresu, Waszyngton, USA

Jeśli jesteś już w Waszyngtonie, nie powinieneś pominąć Biblioteki Kongresu. Podobnie jak w przypadku Archiwum Narodowego w Wielkiej Brytanii, potrzebujesz specjalnej karty dostępu ze swoim zdjęciem. Potrzebujesz jakiegoś dokumentu tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dwóch rodzajów (na przykład paszportu i prawa jazdy), a karta dostępu zostanie wyrobiona dla Ciebie w budynku, który znajduje się na przeciwko budynku Kongresu. Po otrzymaniu karty będziesz mógł wejść do budynku Kongresu i biblioteki w środku.

Shelves of books in the Library of Congress Jefferson Building

Półki z książkami w Bibliotece Kongresu Jefferson Building

Biblioteka w rzeczywistości rozciąga się poza budynek Kongresu i znajduje się również w budynku za nim. Ale oto mały sekret: wszystkie te budynki są połączone ze sobą pod ziemią. Można więc przejść z jednego budynku do drugiego bez wychodzenia na ulicę – bardzo wygodne, jeśli pogoda nie jest najlepsza.

W głównym budynku Kongresu znajduje się szatnia, w której można przechować płaszcz, plecak i inne rzeczy osobiste. Wolno zabrać ze sobą telefon.

Biblioteka Kongresu ma bardzo dobre skanery, które mogą skanować książki i zapisy bezpośrednio na pendrive’a. Ogólnie rzecz biorąc, warto zabrać ze sobą pendrive’a podczas wizyty w archiwum.

5. Archiwum KGB, Litwa

To bardzo osobliwe archiwum, na które natknąłem się podczas jednej z moich podróży na Litwę: archiwum KGB. Tak, KGB, jak w radzieckim wywiadzie. Litwa była kiedyś częścią ZSRR i mieli budynek przeznaczony na więzienie dla KGB. Instytucja ta prowadziła rejestr dysydentów, przeciwko którym prowadzono śledztwo na Litwie lub w okolicy, i posiada ładną czytelnię, w której można przeglądać dokumenty.

W moim osobistym przypadku byłem zainteresowany żydowskimi aktami, więc zapytałem ich i wskazali mi komputer. Był to bardzo stary komputer z bardzo starą bazą danych, ale byłem w stanie znaleźć wiele rekordów, które mnie interesowały. Można wyszukiwać konkretne nazwiska lub po prostu przeglądać bazę danych.

Rozumiem, że archiwum KGB na Litwie nie jest jedynym tego typu i że można znaleźć inne archiwa KGB w innych krajach, które również są otwarte dla obywateli.

Proszę bardzo: moje top 5 najbardziej polecanych archiwów historycznych! Bądźcie na bieżąco z kolejnym postem TOP 5. A podczas gdy będziesz czekać, przyjazne przypomnienie, że nie musisz nigdzie podróżować, aby przeprowadzić badania rekordów historycznych: w MyHeritage, możesz pracować z 18.8 miliardami rekordów historycznych – i więcej- które są na wyciągnięcie ręki!

Przeszukaj rekordy historyczne na MyHeritage

Daniel Horowitz jest Ekspertem Genealogii dla MyHeritage. Oddany Genealogii od 1986 roku, Daniel był nauczycielem i redaktorem przewodnika po historii rodziny „Searching for My Roots” w Wenezueli przez 15 lat. Był członkiem zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Żydowskich Towarzystw Genealogicznych (IAJGS) przez 10 lat. Obecnie jest zaangażowany w kilka projektów crowdsource’owej digitalizacji i transkrypcji, a także pełni funkcję członka zarządu The Israel Genealogy Research Association (IGRA). Od 2006 roku Daniel pracuje w MyHeritage współpracując z towarzystwami genealogicznymi, blogerami i mediami, jak również prowadzi wykłady i uczestniczy w konferencjach na całym świecie.