Wybór Daniela: 5 cmentarzy, które warto odwiedzić wg. naszego eksperta genealogii!

Wybór Daniela: 5 cmentarzy, które warto odwiedzić wg. naszego eksperta genealogii!

Kiedy masz taką obsesję na punkcie genealogii jak ja, cmentarze stają się twoim ulubionym miejscem do odwiedzin. Odwiedziłem wiele, wiele cmentarzy na całym świecie: kiedy podróżuję, kiedy jestem w domu… nawet kiedy wiem na pewno, że nie mam żadnych krewnych pochowanych na cmentarzu, lubię robić zdjęcia kiedy tylko mogę i pomagać w dokumentowaniu nagrobków.

Gdybym miał wybrać ulubiony, musiałby to być cmentarz w mieście, w którym obecnie mieszkam:

  1. Kfar Saba, Izrael

Przede wszystkim jest to mój ulubiony cmentarz, ponieważ jest tam pochowany mój ojciec.

Grób ojca Daniela w Kfar Saba, Izrael, z napisami w języku hebrajskim i hiszpańskim

Grób ojca Daniela w Kfar Saba, Izrael, z napisami w języku hebrajskim i hiszpańskim

Ale jest też moim ulubionym, ponieważ stale go odwiedzam i widziałem, jak rośnie i zmienia się w czasie. To daje mi trochę perspektywy na życie i śmierć.

Staram się, aby zapisy z cmentarza były aktualne, więc krewni zmarłych, którzy nie mieszkają w okolicy, będą mogli znaleźć i obejrzeć nagrobki online. Bardzo interesujące jest również zobaczenie różnych języków napisów na nagrobkach, ponieważ wiele osób, które zostały tam pochowane, było imigrantami z różnych miejsc (jak mój ojciec).

  1. Cmentarz Żydowski w Wiedniu, Austria

Cmentarz ten znajduje się w obrębie Cmentarza Centralnego w Wiedniu, czyli Zentralfriedhof.

Wejście na cmentarz Zentralfriedhof w Wiedniu, Austria

Wejście na cmentarz Zentralfriedhof w Wiedniu, Austria

Pochowany jest tam mój pradziadek od strony matki, który zmarł po II wojnie światowej podczas próby powrotu do domu z obozu koncentracyjnego na zachodzie. Jest to bardzo spokojny i cichy cmentarz – cóż, pewnie jak każdy inny cmentarz. Ale to pierwszy cmentarz, na którym widziałem jelenie przechadzające się po nim jak po środku lasu! To bardzo ciekawa mieszanka żywych stworzeń wśród zmarłych.

Nagrobki na cmentarzu sięgają setek i setek lat wstecz, a architektura i wzory na kamieniach to naprawdę dzieła sztuki.

  1. Wesoły Cmentarz, Săpânța, Rumunia

Na tym bardzo wyjątkowym cmentarzu znajdują się nagrobki, które w rzeczywistości nie są w ogóle kamieniami – są wykonane z drewna. Wszystkie są pomalowane na niebiesko i zamiast zwykłych grawerunków, posiadają kolorowe rzeźby, które przedstawiają kim była dana osoba i co robiła w swoim życiu.

Przykłady drewnianych, jaskrawo malowanych nagrobków na Wesołym Cmentarzu, Săpânța, Rumunia

Przykłady drewnianych, jaskrawo malowanych nagrobków na Wesołym Cmentarzu, Săpânța, Rumunia

Rzeźby te są swego rodzaju celebracją życia każdej osoby i zawierają rzeczy, które dana osoba prawdopodobnie chciała, aby jej krewni i bliscy o niej pamiętali, rzeczy, które dadzą jej szczęśliwe myśli, gdy jej bliscy będą ją odwiedzać.

Wesoły Cmentarz w Săpânța, który znajduje się w północnej części Rumunii, jest w rzeczywistości sporą atrakcją turystyczną – i jednym z niewielu, który pobiera opłatę za wstęp.

  1. Zapomniany cmentarz w Borsa, Rumunia

O tym cmentarzu dowiedziałem się z żydowskiej księgi pamiątkowej miasteczka Borsa w okręgu Maramures-Transylwania i podczas jednej z moich wizyt podążałem za ilustrowaną mapą, która była w książce, aby znaleźć ten cmentarz.

Teraz zabawna historia jest taka, że wybrałem się z taksówkarzem i bardzo słabą znajomością rumuńskiego, próbując dać mu wskazówki, jak dotrzeć do cmentarza, tak jak było to zaznaczone na mapie. Jednak on i wielu innych upierało się, że w tej części miasta nie ma żadnego cmentarza. Kiedy dotarliśmy na miejsce, zaczęliśmy pukać do drzwi i pytać mieszkańców, czy kiedykolwiek był tam cmentarz. W końcu jeden z nich powiedział, że tak, za jednym z domów był kiedyś cmentarz. Zabrał nas trochę pod górę i nagle wskazał na małą skałę wychylającą się z ziemi i powiedział: „Tu był cmentarz”.

Zacząłem więc kopać, podczas gdy niektórzy z najmłodszych mieszkańców patrzyli na mnie jak na wariata… którym być może byłem! Z pomocą innych starszych mieszkańców i kilku narzędzi, udało mi się odkryć kamień – który okazał się być nagrobkiem zakopanym we wzgórzu. Mogłem przyjrzeć się napisowi, aby potwierdzić, że książka, mapa i ja mieliśmy rację, że w tym miejscu był kiedyś cmentarz.

Odkopanie zapomnianego nagrobka w Borsa, Rumunia

Odkopanie zapomnianego nagrobka w Borsa, Rumunia

  1. Piscatawaytown Burial Ground, Edison, Middlesex, New Jersey

Kiedykolwiek podróżuję do Stanów Zjednoczonych (generalnie 4-5) razy w roku, zatrzymuję się w domu wieloletnich przyjaciół moich rodziców, którzy stali się moją jakby adoptowaną amerykańską rodziną. W pobliżu ich domu w New Jersey znajduje się ten fascynujący cmentarz, który mijam prawdopodobnie dwa lub trzy razy dziennie, kiedy tam jestem. Jest to jeden z najstarszych cmentarzy w okolicy z grobami pochodzącymi z XVII wieku.

Nagrobek z 1766 roku na cmentarzu Piscatawaytown Burial Ground

Nagrobek z 1766 roku na cmentarzu Piscatawaytown Burial Ground

Lubię ten cmentarz, bo jest obok małej kaplicy i mimo, że nagrobki są ledwo czytelne, widzę, że jest zadbany. Odwiedziłem wiele cmentarzy na całym świecie i patrząc na ten wiem, że ludzie stale dbają o czystość i przycięcie trawy i chwastów. To wzruszające widzieć, jak pomimo upływu wieków, wspomnienia pochowanych tam ludzi są nadal honorowane i utrzymywane przy życiu nawet dzisiaj.

Uwielbiam spędzać czas na cmentarzach na całym świecie, szukać członków rodziny, nagrywać i fotografować nagrobki, aby zachować je i zdigitalizować dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że moja praca pomogła innym odnaleźć swoich przodków i nawiązać kontakt z ich dziedzictwem. Jakie są Twoje ulubione cmentarze i dlaczego? Proszę, podziel się z nami!

Daniel Horowitz jest Ekspertem Genealogii dla MyHeritage. Oddany Genealogii od 1986 roku, Daniel był nauczycielem i redaktorem przewodnika po projekcie historii rodziny „Searching for My Roots” w Wenezueli przez 15 lat. Był członkiem zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Żydowskich Towarzystw Genealogicznych (IAJGS) przez 10 lat. Obecnie jest zaangażowany w kilka projektów crowdsource’owej digitalizacji i transkrypcji, a także pełni funkcję członka zarządu The Israel Genealogy Research Association (IGRA). Od 2006 roku Daniel pracuje w MyHeritage łącząc się z towarzystwami genealogicznymi, blogerami i mediami, jak również wykładając i uczestnicząc w konferencjach na całym świecie.