Wykresy drzewa genealogicznego: Jak stworzyć idealny prezent na rodzinne okazje?

Wykresy drzewa genealogicznego: Jak stworzyć idealny prezent na rodzinne okazje?

Nie wiem jak Ty: Ale ja uwielbiam ogromne wykresy drzewa genealogicznego, wokół których może zebrać się cała rodzina i które są niemal zbyt duże, by rozłożyć je w normalnej wielkości salonie. Uwielbiam, gdy każdy członek rodziny przesuwa palcem po innej gałęzi drzewa i zatrzymuje się na innym krewnym lub przodku.

Utwórz swoje drzewo genealogiczne na MyHeritage

A ponieważ tak się składa, że jestem grafikiem i pracuję w drukarni, przyszła mi do głowy myśl: dlaczego nie zrobić tych wykresów samemu?

Wykres drzewa genealogicznego jako piękny prezent

Łatwiej powiedzieć niż zrobić. Teraz oczywiście pojawia się pytanie, dla kogo zaprojektować, co powinno się na nim znaleźć i jaka jest odpowiednia okazja, aby podarować taki prezent? Urodziny wydają się oczywistym wyborem, podobnie jak wesela: wielkie wydarzenia, w których dwie rodziny oficjalnie łączą się.

Chciałbym teraz przedstawić ci rodziny, którym już podarowałem taki zwój drzewa genealogicznego i zachęcić cię do zrobienia tego samego. Zachwyt i wdzięczność, które otrzymasz, są tego warte.

98. urodziny Helen Gansauer

Podczas mojej drugiej wizyty w Ameryce w 2012 roku zostałem zaproszony przez kuzynkę Patricię na 98. urodziny jej ciotki Helen w Pittsburghu w Pensylwanii. Helen była wnuczką emigranta Gansauera z Niemiec, a w domu jej dziadków mówiło się po niemiecku. Ponieważ krewni z Pittsburgha również nie byli do końca pewni, w jaki sposób są spokrewnieni z klanem z Chicago, a nawet ze mną, pomysł przekazania jej drzewa genealogicznego był tutaj oczywisty. Ponieważ w tamtym czasie wciąż brakowało mi możliwości technicznych, musiałem narysować wszystko ręcznie.

Hand-drawn family tree chart for Helen

Wykres drzewa genealogicznego rodziny Helen

Sebastian with Helen

Sebastian z Helen

Showing Helen the chart

Pokazywanie Helen wykresu

Po imprezie Patricia zleciła skopiowanie drzewa genealogicznego firmie architektonicznej, a każdy z uczestników otrzymał jego kopię pocztą.

Prezent świąteczny dla cioci Betty Gansauer

Podczas jednej z moich wizyt u amerykańskich krewnych, gdzie naszkicowałem małe drzewo genealogiczne na nasze spotkanie, Betty Gansauer, urocza pani w wieku ponad 90 lat, wspomniała, jak piękne są dla niej takie zapisy drzew genealogicznych. To stwierdzenie było dla mnie wystarczającym powodem, aby zagłębić się nieco w historię jej rodziny. Tutaj musiałem polegać na spisach powszechnych dostępnych online, lokalnych kronikach i historycznych zapisach MyHeritage oraz Smart Matches™. Ponieważ Betty miała powiązania z brytyjską szlachtą zarówno po stronie ojca, jak i matki, zwój stał się dość długi. Ponadto jest ona również potomkinią Pocahontas, dzieląc rdzenne amerykańskie korzenie z gwiazdami Hollywood, takimi jak Edward Norton czy 23. prezydent USA, Benjamin Harrison. Po raz kolejny zwój ten został ręcznie namalowany i jest nieco większy niż zwykły plakat.

Aunt Betty's family tree chart

Wykres drzewa genealogicznego cioci Betty

Sebastian with Aunt Betty and family

Sebastian z ciocią Betty i rodziną

Aunt Betty with her family tree chart

Ciocia Betty z wykresem drzewa genealogicznego

Prezent ślubny dla Chrisa i Natalie

Pierwszy oficjalny zwój ślubny był dla syna mojego kuzyna Rogera, jednego z moich dwóch głównych gospodarzy podczas wakacji w Ameryce. Kuzynka Rogera, Caryl, również podziela pasję do genealogii, więc przynajmniej dla tej gałęzi rodziny miałem mnóstwo materiału do pracy. Miałem również szczęście znaleźć zapalonego genealoga w ciotce panny młodej, więc byłem w stanie dobrze pokryć obie gałęzie, a wszystko, co pozostało mi do zrobienia, to projekt. Ze względu na rozmiar drzewa i skomplikowane powiązania między rodzinami, prezent został ukończony dopiero na dzień przed ceremonią. Jednym z wniosków z tego wszystkiego jest to, że panna młoda i pan młody są w przybliżeniu 20. kuzynami (tak jak my wszyscy, naprawdę) i że korzenie obu rodzin łączą się gdzieś w Szkocji.

Chris and Natalie's family tree scroll

Chris i Natalie przewijają drzewo genealogiczne

Nawiasem mówiąc, para nazwała dwójkę swoich dzieci imionami z drzewa genealogicznego. To dla mnie pierwsze amerykańskie wesele, po którym miało nastąpić wiele innych.

Więcej ślubów: Morgan i Kelly

Zaledwie rok później wróciłem do Stanów. Tym razem miałem uczestniczyć w ślubie mojego kuzyna Morgana, syna brata Rogera, Jasona. Znałem Morgana od czasu mojej pierwszej wizyty w Chicago w 2010 roku, a kilka lat później poznałem również jego dziewczynę Kelly. Do tej pory wszyscy są dla mnie kuzynami – kto liczy, którego stopni. Ta dwójka otrzymała pierwszy zwój drzewa genealogicznego, który stworzyłem przy użyciu oprogramowania; wcześniej wszystkie były rysowane ręcznie. Zaletą korzystania z oprogramowania jest to, że można szybko poprawić błędy. Podobnie jak Christopher i Natalie rok wcześniej, ta dwójka również otrzymała pierwszy zwój drzewa genealogicznego, który stworzyłem przy użyciu oprogramowania; wcześniej wszystkie były rysowane ręcznie./p>

Podobnie jak rok wcześniej, okazało się, że ta dwójka ma wspólnych przodków sięgających wiele wieków wstecz. To zainspirowało mnie do opowiedzenia małej historii, zanim przedstawiłem im drzewo genealogiczne: Zapytałem ich, czy oboje znają historię technologii Bluetooth. Na pierwszy rzut oka nie ma to wiele wspólnego z genealogią. Jednak miłośnicy historii wiedzą, że Bluetooth zawdzięcza swoją nazwę królowi Haraldowi Blauzahnowi, który zjednoczył różne plemiona Norwegii. A legenda głosi, że jego niebieskie zęby wzięły się z jedzenia zbyt dużej ilości jagód (ale brak higieny jest prawdopodobnie bardziej poprawny).Kupiłem im więc również jagodową brandy, którą piją teraz co roku w rocznicę ślubu. Nawiasem mówiąc, król Harald Blauzahn był ich wspólnym przodkiem.

Sebastian with Morgan and Kelly

Sebastian z Morgan i Kelly

Morgan and Kelly's family tree scroll

Zwój drzewa genealogicznego Morgan i Kelly

Morgan and Kelly holding up their family tree scroll

Morgan i Kelly trzymają swój zwój drzewa genealogicznego

Mały epizod: drzewo genealogiczne zięcia Caryla

Do tej pory tworzenie zwojów drzewa genealogicznego było dla mnie bardzo ciekawym hobby. Moja najdroższa kuzynka Caryl zapytała, czy mógłbym stworzyć coś podobnego dla jej zięcia. Powiedziała, że zbadała już wszystkie daty i chciałaby teraz zobaczyć je w formie drukowanej. Ponownie było to bardzo indywidualne, ponieważ Corey – zięć – miał angielskich, niemieckich i polskich przodków. Dzięki jego niemieckim korzeniom odkryliśmy, że pochodzi od pierwszych niemieckich emigrantów, którzy wyjechali do Ameryki w 1683 roku. Tym razem stworzyłem plik dla Caryl, a ona zajęła się drukiem.

Caryl with the finished product

Caryl z gotowym produktem

Dwa wesela: Laura i Kayla

Podczas pandemii COVID nie było dużych uroczystości zarówno w Europie, jak i w Ameryce, co zmusiło mnie do zatańczenia na dwóch weselach w 2022 roku. Kuzynka Laura, wnuczka Caryl, została już oficjalnie poślubiona podczas małej ceremonii, ale nie chciała przegapić wielkiego wesela. A ponieważ już na poprzednich weselach wspominała, że pewnego dnia chciałaby otrzymać zwój drzewa genealogicznego, nie mogłem odmówić tej jej prośbie.

Cousin Laura's wedding

Świętowanie z kuzynką Laurą

Cousin Laura's family tree chart

Wykres drzewa genealogicznego kuzynki Laury

Kuzynka Kayla, córka Rogera i kuzyna Caryl, Briana, również wzięła ślub podczas małej ceremonii rok wcześniej. Ponieważ para nie zorganizowała wielkiej uroczystości, otrzymała swoje drzewo genealogiczne pocztą. Ponownie miałem szczęście, że mogłem czerpać z bogactwa informacji, ponieważ zarówno matka Kayli, jak i rodzice jej męża Granta byli bardziej niż chętni do dostarczenia informacji i zdjęć dotyczących historii ich rodziny.

Sebastian with cousin Kayla and family

Sebastian z kuzynką Kaylą i rodziną

Cousin Kayla's family tree chart

Wykres drzewa genealogicznego kuzynki Kayli

Detail from the chart

Szczegóły z wykresu

Examining the chart

Analizowanie wykresu

Podsumowując, mogę tylko doradzić wszystkim, aby rozważyli podarowanie wykresu drzewa genealogicznego jako prezentu dla członków rodziny, zarówno bliskich, jak i dalekich. Chociaż nie każdy może mieć środki na wydrukowanie czegokolwiek na ciągłej rolce, nawet ręcznie rysowane kopie były centralnym elementem każdej uroczystości. My, jako genealodzy, mamy dar zbliżania rodziny poprzez taki prezent, ponieważ w jakiś sposób każdy interesuje się swoim pochodzeniem. Praca należy do nas, ale jeśli sprawia nam to przyjemność, to tak naprawdę nie jest to praca, prawda?

Sebastian Gansauer, 42 lata, mieszka w Niemczech i bada historię swojej rodziny od 25 lat. Jest użytkownikiem MyHeritage od ponad 10 lat i posiada drzewo genealogiczne z ponad 100.000 krewnych.

Utwórz swoje drzewo genealogiczne na MyHeritage