5 zimowo-wiosennych aktywności genealogicznych z dziećmi

Zima jeszcze trzyma nas w swych szponach, jednak już powoli słyszymy śpiew ptaków za oknami, i powoli w niektórych zakątkach Polski budzącą się do życia przyrodę.

Przygotowaliśmy dla Was sugestie 5 aktywności dla Was i dzieci na nadchodzący czas:

  1. Czas na wydrukowanie zdjęć i utworzenie albumów!

Czy na swoim dysku komputera posiadasz takie zdjęcia, na widok których w Twoich oczach pojawia się łza, i na widok których w Twoich piersiach zapiera się wdech. Usiądź z dziećmi, przejrzyjcie zdjęcia które chcecie wydrukować, pogrupujcie je według wspomnień, dat, wydarzeń. Następnie, wspólnie, w atmosferze rodzinnej utwórzcie tę przepiękne albumy, które będą Wam służyć latami!

  1. Spotkacie się ze starszymi członkami rodziny

Jeśli pogoda temu sprzyja usiądźcie z dziadkami w ogrodzie, i zaaranżujcie rozmowy pokoleniowe. Upewnij się, że dzieci słuchają. Zapytajcie dziadków, jak się poznali, jak to było w czasach ich młodości, nie pozwólcie aby te historie umarły! Być może warto nagrać takie rozmowy dla przyszłych pokoleń.

  1. Wybierzcie się na weekendową wycieczkę

Jeśli na przykład w drzewie genealogicznym znajdują są weterani z okresu I lub II Wojny Światowej, wybierzcie się z dziećmi do Muzeów. Być może Dziadkowie pochodzą z dalszych terenów, być może z gór, albo znad morza? Wybierzcie się tam z dziećmi, pokażcie skąd dokładnie pochodzą ich korzenie.

  1. Gotujcie razem

Czy w Waszej rodzinie gotujecie potrawy tradycyjne? Te przekazywane z pokolenia na pokolenie? Często rodzice zakładają, iż dzieci nie mają chęci angażować się w kuchenne rewolucje, bądź też chcą aby swój cenny czas przeznaczyły na naukę! Drodzy rodzice, zaangażujcie dzieci w lepienie pierogów, i drobne prace domowe; zapewne dzięki temu dzieci poczują przynależność rodzinną i będą bardzo zaradne w przyszłości!

  1. Zasadźcie razem kwiaty i rośliny

Kolejna lekcja przynależności rodzinnej, i czas na rozmowy o przyrodzie i o naturze, bo skąd te wspaniałe warzywa i owoce w naszej kuchni?