Nostalgia: Czy zapachy naprawdę wywołują wspomnienia?

Nostalgia: Czy zapachy naprawdę wywołują wspomnienia?

W naszych wcześniejszych wpisach na tym blogu pisaliśmy już o tym, iż nostalgia może być wywołana poprzez różne zmysły. 

Są to choćby nawet oglądanie starych zdjęć przedstawiających bliskie nam osoby i miejsca, słuchanie muzyki, która zabiera nas z powrotem do miejsca i czasu, w którym po raz pierwszy ją usłyszeliśmy, czy ponowne zasmakowanie czegoś znajomego z dzieciństwa.

Już wtedy podawaliśmy, za ekspertem z dziedziny sensoryki, profesorem Barry Smithem, że zapach jednak wywołuje najsilniejsze przywoływanie wspomnień: „Zapach, bardziej niż jakikolwiek inny zmysł, może wywołać silne, emocjonalne wspomnienia. Dzięki zapachowi sceny z przeszłości mogą zostać szybko przywrócone do życia.”

Dzisiejsze badania potwierdzają tę teorię, a mianowicie naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine w Stanach Zjednoczonych wskazali na istniejące połączenie neurologicznej drogi pomiędzy węchem a miejscami pamięci w mózgu. W badaniach sprawdzono połączenie pomiędzy głównymi obszarami sensorycznymi – a więc węchem, wzrokiem, słuchem i dotykiem, a hipokampem. Wg. wyników najsilniejszy związek z ośrodkiem, który magazynuje pamięć ma właśnie węch!

„Na przestrzeni lat doszło do ekspansji kory nowej, zaangażowanej m.in. w odbieranie i przetwarzanie wrażeń zmysłowych, która nieco zmodyfikowała dostęp zmysłów do pamięci. Wzrok, słuch i dotyk łączą się z hipokampem za pośrednictwem kory asocjacyjnej, a nie – bezpośrednio. Według naszych badań węch jako jedyny ze zmysłów zachował bezpośredni dostęp do ośrodka magazynującego wspomnienia – hipokampa”. – mówi Christina Zelano, profesor z Northwestern University Feinberg School of Medicine (USA) (główna autorka badania). 

Rozważając nad moimi wspomnieniami, często kiedy czuję zapach skoszonej trawy, wspomnieniami wracam do czasów dzieciństwa, kiedy to mój Tato, czy ktoś w sąsiedztwie kosił trawę, i jej zapach unosił się w powietrzu. 

Lawenda i mięta pieprzowa wywoływała najczęściej iskrę wspomnień związanych z babciami, a zapach benzyny, starej szopy, czy Old Spice przypominał najczęściej o dziadkach.

Jaki zapach wywołuje u Ciebie nostalgiczne wspomnienia? Czy jakiś zapach kojarzy Ci się z dzieciństwem, młodością, bądź poszczególnymi chwilami? Podziel się z nami w komentarzach poniżej.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl