Zachowywanie pamięci o przodkach z sekcją Biografii na MyHeritage

Zachowywanie pamięci o przodkach z sekcją Biografii na MyHeritage

Wspaniałym sposobem na upamiętnienie przodków – dziś i na przyszłość – jest dodanie ich biografii do profili w drzewie genealogicznym; tak, aby podzielić się krótkimi historiami ich życia, które łączą badania genealogiczne z interesującymi informacjami od rodziny, zdjęciami i innymi źródłami.

Kiedy publikujesz krótkie bio przodka na MyHeritage, zapisujesz historię i przedstawiasz kontekst genealogiczny dla przyszłych pokoleń. Dodatkowo w MyHeritage możesz również dodać linki w obrębie bio, zachęcając czytelników do kliknięcia i przeczytania więcej, jeśli się na to zdecydują.

Najlepsze praktyki w pisaniu krótkiego biogramu

Zacznij od faktów, które zebrałeś podczas swoich badań: narodziny, ślub, śmierć i kluczowe wydarzenia z życia przodka w zakładce Informacje podstawowe, i dodaj brakujące informacje. Poproś krewnych o podzielenie się opowieściami i wspomnieniami, przejrzyj stare zdjęcia rodzinne w poszukiwaniu inspiracji. Zadaj sobie pytania:

  • Co było ważne, ekscytujące, zniechęcające lub wymagające dla tego przodka?
  • Z jakimi przeżyciami musiał zmagać się ten przodek w życiu?
  • Kto i co wpłynęło na jego decyzje życiowe, działania?
  • Czy ten przodek miał jakieś niezwykłe cechy, talenty, hobby? 
  • Czy przodek żył w czasach wojen, biedy, chorób, wirusów? Jak te wydarzenia wpłynęły na jego życie? 
Sekcja Informacje podstawowe i Biografia w Profilu osoby w drzewie

Sekcja Informacje podstawowe i Biografia w Profilu osoby w drzewie

Mając to wszystko na uwadze, napisz kilka akapitów, aby rozwinąć biografię poza jej podstawowe elementy.

Na przykład, pisząc o mojej zmarłej teściowej, zawarłam fakty z jej życia jako żony i matki i dodałam informacje o jej zainteresowaniu rzeźbą ceramiczną. Brała lekcje u znanego artysty i kazała mężowi zbudować piec do wypalania w piwnicy ich domu. Zatytułowałem jej biografię: Marian Jane McClure Wood (1909-1983), Artystka Ceramiki, Oddana Żona i Matka Trójki Dzieci.

Pisząc, szukaj okazji do wplecenia osobowości i ciekawych, ważnych faktów, aby przykuć uwagę czytelnika. Pamiętaj, że te biografie będą czytać przyszłe pokolenia, dla której zapisy te staną się jednymi z podstawowych źródeł informacji o tych przodkach. 

Jak zamieścić krótkie biogramy?

Kiedy już przygotujesz krótkie bio, publikacja zajmie chwilę. Przejdź do strony profilu Twojego przodka. Kliknij na Biografia. Możesz skopiować i wkleić biografię, którą napisałeś lub napisać ją bezpośrednio w oknie biografii, używając wbudowanych narzędzi do pogrubienia, kursywy, podkreślenia i innych specjalnych funkcji. Narzędzia biografii MyHeritage oferują dużą elastyczność – w każdej chwili możesz dokonać edycji, osadzać linki w biografii lub dodawać przypisy pod oknem biografii.

Utworzenie krótkiego BIO nie powinno Ci zabrać dużo czasu! Co więcej, to świetny sposób, aby podzielić się historią rodziny i pozwolić przyszłym pokoleniom znaleźć te wspaniałe informacje w jednym miejscu!

Autor wpisu: 

_________________

Marian Burk Wood jest autorką bestsellerowej książki genealogicznej Planning a Future for Your Family’s Past. Jako doświadczony mówca genealogiczny i prowadząca webinary, jest szczególnie zainteresowana badaniem, gromadzeniem, ochroną, oraz zachowywaniem informacji dla przyszłych pokoleń. Prowadzony przez Marian blog genealogiczny dostarcza praktycznych wskazówek i pomysłów: https://ClimbingMyFamilyTree.blogspot.com/