DNA ujawniło jej sekretne egipskie dziedzictwo i nową, kochającą rodzinę

DNA ujawniło jej sekretne egipskie dziedzictwo i nową, kochającą rodzinę

Dorastając wśród dziesięciorga rodzeństwa, Kate Valério często czuła się jak odmieniec. Urodzona w Portugalii, obecnie mieszkająca w Luksemburgu, jej bracia i siostry często dokuczali jej z powodu tego, jak bardzo różniła się od reszty. Kilka miesięcy temu otrzymała wiadomość na temat dopasowania z testu DNA MyHeritage match które wywróciło do góry nogami wszystko, co o sobie wiedziała… a jednak w jakiś sposób zdawało się wyjaśniać tak wiele, od jej ciemnej karnacji po niewytłumaczalną fascynację kulturą egipską, którą odczuwała od dzieciństwa.

Dopasowanie DNA zmusiło matkę Kate do wyznania tajemnicy, którą ukrywała przed nią przez całe życie: że ojcem Kate był Egipcjanin, którego jej matka poznała we Francji 32 lata temu. To odkrycie sprawiło, że Kate wyruszyła w podróż, aby połączyć się ze swoim egipskim dziedzictwem, której kulminacją była podróż do Egiptu, aby spotkać się z nowo odnalezionym rodzeństwem i nawiązać więź z dużą, ciepłą rodziną, która powitała ją z otwartymi ramionami.

Kate Valério in front of the pyramids in Egypt

Kate Valério na tle piramid w Egipcie

Kate należy do dużej portugalskiej rodziny (10 braci i sióstr od dwóch ojców). Urodziła się we Francji i miała 5 lat, gdy jej rodzina przeniosła się do Portugalii, gdzie mieszkała przez 10 lat. Przez ostatnie 16 lat rodzina mieszkała w Luksemburgu. Kate pracuje w lokalnym banku. Jesteśmy naprawdę wyjątkową rodziną, mówi. Jestem trzecią dziewczyną z dziesięciorga rodzeństwa. Całe moje rodzeństwo ma jasne włosy i oczy, a ja jestem ciemna. Zawsze czułam się inna i nigdy nie mogłam tego zrozumieć. Moje rodzeństwo czasem się ze mnie śmiało, dokuczało mi, że jestem córką listonosza, że znaleziono mnie na śmietniku. Jedyną osobą, która miała ciemne włosy był ojciec, który mnie wychował, więc założyłam, że mam geny po nim.

W wieku 6 lat po raz pierwszy zetknęła się z różnymi kulturami dzięki historycznej encyklopedii, którą otrzymała od swojej matki, która bada różne cywilizacje na przestrzeni dziejów. „Natychmiast przyciągnęła mnie starożytna cywilizacja egipska” – mówi Kate. „Moim marzeniem było pojechać do Egiptu i zobaczyć piramidy. Nie miałam pojęcia, nawet małego, że jest to związane z moją osobistą tożsamością. To był zupełny przypadek”. W 2019 roku spełniła swoje marzenie i pojechała do Egiptu, aby podróżować jako turystka. Nigdy nie wyobrażała sobie, co wydarzy się 3 lata później.

Niespodziewana wiadomość urodzinowa

W 2018 roku Kate spotykała się z Amerykaninem, który wykonał test DNA i pokazał jej wyniki. Wyniki sprawiły, że stała się jeszcze bardziej ciekawa swojej tożsamości. Postanowiłam sama wykonać test. Kupiłam test DNA MyHeritage na moje 28 urodziny i czekałam na wyniki. Zakładałam, że uzyskam co najmniej 80% iberyjskiego pochodzenia, ale wyniki pokazały, że jestem tylko w 36% Portugalką. Bardzo duży udział mieli mieszkańcy Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Pojechała do swoich rodziców i podzieliła się z nimi wynikami. Moja mama natychmiast zapytała, co to oznacza, a ja odpowiedziałam, że zakładam, że jestem bardziej północnoafrykańska ze względu na okoliczności historyczne, ponieważ Portugalia była okupowana przez Arabów przez 7 wieków, , mimo że informacje nie do końca się zgadzały. Zgodziła się ze mną i to był koniec tej historii. Nie myślałem o tym zbyt wiele. Później stało się dla mnie jasne, że była w ogromnym stresie, kiedy powiedziałem jej o teście, ponieważ była pewna, że jej tajemnica zostanie ujawniona.

Ale los, jak wspomniano, miał inne plany dla Kate. Około rok temu otrzymała od swojego partnera voucher na masaż ciała jako prezent urodzinowy, a ponieważ partner wiedział o jej zamiłowaniu do kultury egipskiej, masaż odbył się w egipskim spa. Masażysta zapytał mnie, dlaczego wybrałam masaż egipski, a ja powiedziałam mu o moim zainteresowaniu kulturą egipską. Pod koniec zabiegu dał mi w prezencie mapę papirusu na cześć moich urodzin, które były następnego dnia. Następnie kontynuowałam manicure i kiedy siedziałam na krześle, otrzymałam powiadomienie na telefonie. Spojrzałam na ekran i czekała na mnie wiadomość z MyHeritage wysłana przez użytkownika z krótkim i dramatycznym tekstem: „Myślę, że wiem, kim jest twój ojciec.”

The message Kate received from Samar

Wiadomość, którą otrzymała Kate

Jej pierwszą reakcją na wiadomość był śmiech. Założyła, że ktoś próbuje ją oszukać. Powiedziałam manikiurzystce o zabawnej wiadomości od kogoś, kto twierdził, że wie, kim jest mój ojciec. Potraktowałam to jako żart i zignorowałam, myśląc, że to oszustwo. W tym miesiącu otrzymałam jeszcze dwie takie wiadomości i na żadną z nich nie odpowiedziałam.

Wszystko zaczęło się od maszyny do szycia

Miesiąc później Kate otrzymała więcej podobnych wiadomości, ale tym razem na LinkedIn. Byłam przekonana, że to mężczyzna próbuje mnie oszukać, ale nie rozumiałam, dlaczego ta osoba tak bardzo nalega, dlaczego ja? Kim jest człowiek, który mnie ściga i dlaczego? Pewnego ranka, pijąc kawę przed rozpoczęciem pracy, postanowiła zalogować się na konto MyHeritage i sprawdzić, o co w tym wszystkim chodzi. Prawie spadła z krzesła, gdy dowiedziała się, kto jej szuka. Postanowiła przeczytać inne wiadomości, które ten użytkownik wysyłał jej przez ponad miesiąc. „Zobaczyłam, że mam bardzo silne dopasowanie z bliską kuzynką. W jednej z wiadomości na LinkedIn osoba ta wysłała mi również zdjęcie dwóch kobiet. W rzeczywistości osoba, która desperacko próbowała się ze mną połączyć, była kobietą. Kiedy zobaczyłem zdjęcie, byłam w szoku: wyglądały jak ja. Zacząłam się zastanawiać, jak to możliwe? Czy ja śnię?

Zaczęła korespondować z użytkownikiem, który się z nią skontaktował i powoli zaczęły pojawiać się szczegóły. Użytkowniczka, Samar Tony, córka egipskiej rodziny z Francji, napisała, że myśli, że jej wujek jest biologicznym ojcem Kate. Wyglądasz bardzo podobnie do moich sióstr, powiedziała jej Samar. Jak tylko zobaczyłam dopasowanie z tobą, naprawdę chciałam z tobą porozmawiać, byłam bardzo blisko twojego ojca. Mam tylko kilka pytań do ciebie i nie będziesz musiała więcej o mnie słyszeć.

Samar powiedziała, że jej brat wykonał test DNA bez zamiaru znalezienia krewnych; chciał tylko dowiedzieć się, czy są potomkami faraonów. Ku ich zdumieniu, znaleźli bliskiego kuzyna, o którym nigdy nie słyszeli.

The first phone call with the uncle from Paris and her sister from Egypt

Pierwsza rozmowa telefoniczna z wujkiem z Paryża i siostrą z Egiptu

Zdumiona odkryciem i pragnąca dowiedzieć się więcej, Kate zadzwoniła do Samar i wszystkie wątki nagle się połączyły. Dowiedziała się o Mustafie, wuju Samar, który przebywał we Francji w latach jej narodzin i zmarł 14 lat temu. Kate zdała sobie sprawę, że powinna natychmiast porozmawiać z matką i zapytać ją o nowe informacje.

To był trudny moment. Matka wzięła głęboki oddech i zaczęła opowiadać. 32 lata temu we Francji, powiedziała swojej córce, pracowała jako agent sprzedaży maszyn do szycia. Znajdowała prywatnych klientów za pośrednictwem żółtych stron, dzwoniła i oferowała demonstrację. W dniu przyjazdu matki Kate, wujek Samar – Mustafa – który przyjechał do Francji do pracy – był w domu i zobaczył matkę Kate, gdy wchodziła do domu. Powiedziała, że to była miłość od pierwszego wejrzenia – mówi Kate.

Czy mogę go przytulić?

W tamtym czasie matka Kate miała przerwę w długim związku z ojcem dwójki starszego rodzeństwa Kate. Związek z Mustafą rozwijał się szybko, a oboje myśleli nawet o ślubie, po odkryciu, że zaszła w ciążę. Jednakże, gdy przybyli do ambasady Portugalii we Francji, aby zbadać możliwość zawarcia małżeństwa, matka Kate dowiedziała się, że Mustafa był już żonaty z inną kobietą w Egipcie i że miał z nią dzieci. Ta szokująca informacja rozgniewała ją i zaniepokoiła. Zdecydowała się pożegnać i zniknąć z jego życia. Matka później rozwiodła się z mężem, ojcem dwójki jej najstarszych dzieci, a około dwa lata później ponownie wyszła za mąż za innego mężczyznę, z którym urodziła jeszcze siedmioro dzieci: przyrodnie rodzeństwo Kate.

Powiedziała mi, że w latach 90. było wiele przypadków kobiet z Zachodu, które rodziły dzieci z muzułmańskimi mężczyznami, a mężczyźni zabierali je ze sobą i odmawiali zwrócenia ich kobiecie. Bała się, że to samo stanie się ze mną, mówi Kate.

Kate with her cousin (Samar's brother), with whom she received a DNA match

Kate ze swoim kuzynem (bratem Samary), z którym uzyskała zgodność DNA

Nie był to łatwy moment dla żadnej z nich. Matka powiedziała, że trzymała to w tajemnicy, ponieważ chciała chronić swoją córkę, aby nie została skrzywdzona. Kiedy ojciec, który wychowywał Katherine, odkrył nowe informacje, był bardzo smutny. Mama chciała, żebym nikomu nie mówił, ale to nie było w porządku, żeby mnie o to prosić.

Od tego momentu sprawy potoczyły się szybko. Niezliczone zaproszenia do znajomych przychodziły do Kate za pośrednictwem Facebooka od krewnych, których nie znała. „Zalew zaproszeń do znajomych, od ludzi o arabskich imionach, którzy pisali do mnie, że słyszeli, że jesteśmy krewnymi i że chcą mnie poznać”, mówi Kate. „Byłam zszokowana liczbą wiadomości. To było ekscytujące”.

Kate with her newfound family in Paris

Kate z nowo poznaną rodziną w Paryżu

Pierwsze spotkanie odbyło się w czerwcu 2022 roku, Kate poleciała do Paryża, aby w końcu poznać swoją kuzynkę Samar, wujka i ciotkę oraz innych nowych kuzynów, którzy tam mieszkają.. „Samar i jej siostra przyjechały odebrać mnie z lotniska w Paryżu i w samochodzie zapytałam je, czy mogę przytulić mojego wujka, kiedy się spotkamy, ponieważ nie wiem, jak zachowywać się wobec muzułmanów”, mówi Kate. „Zaczęły się śmiać i powiedziały, że nie mam pojęcia, jak bardzo chce mnie przytulić, że nagle ma żywe wspomnienie swojego brata, który zmarł i jest szczęśliwy. Kiedy weszłam do ich domu, czekał na mnie z wyciągniętymi ramionami, powiedział, że teraz ma kolejną córkę”.

Podczas tej wizyty po raz pierwszy spotkała jednego ze swoich przyrodnich braci, który mieszka we Francji. Wypełniając wieloletnie luki, Kate miała okazję „poznać”ojca, którego nigdy nie poznała, poprzez jego rodzinę.

Kate's cousins visit her home in Luxembourg

Kuzyni Kate odwiedzają jej dom w Luksemburgu

Obejrzyj film, w którym Kate opowiada o swojej wizycie we Francji:

Córka Mustafy

Punkt kulminacyjny tego odkrycia miał miejsce niedawno, kiedy Kate i nowa rodzina, którą znalazła we Francji, wyruszyli razem do Egiptu na wycieczkę krajoznawczą, gdzie Kate miała spotkać się z pozostałą dwójką rodzeństwa (bratem i siostrą), którzy mieszkają w Egipcie. Moja siostra przyjechała odebrać mnie z lotniska. Nie mówi po angielsku ani francusku, tylko po arabsku. Uśmiechaliśmy się, śmialiśmy razem, rozmawialiśmy rękami, nie rozumiejąc się nawzajem, ale czułam się, jakbym wróciła do domu. Zabrała mnie do domu mojego brata, gdzie poznałam jego i moich małych siostrzeńców.

Mustafa, Kate's biological father. Photo enhanced and colors restored by MyHeritage

Mustafa, Kate's biological father. Photo enhanced and colors restored by MyHeritage

Mustafa, biologiczny ojciec Kate. Zdjęcie poprawione i kolory odnowione przez MyHeritage

Tego dnia wielu gości przyszło ją powitać. Dalecy krewni przyjechali, by zobaczyć córkę Mustafy z bliska. Ludzie przyjechali z pobliskich wiosek, niektórzy na osiołkach, by mnie poznać. To było niesamowite, wszyscy otulili mnie miłością, mówi. Wspomina scenę, która wywarła na niej ogromne wrażenie: kiedy usiedli na podłodze, aby zjeść tradycyjny posiłek. „Rozejrzałam się wokół siebie, ludzie o rysach twarzy identycznych jak moje, wyglądali jak ja, a ja jak oni. Mój wujek stał i modlił się. Jestem przyzwyczajona do chodzenia do kościoła, a on modli się po arabsku – to był szok kulturowy. Myślę o tej sytuacji, jaka jest dziwna i ekscytująca. Nigdy nie wyobrażałem sobie, że będę w tym uczestniczyć i dziwnie wydawało mi się to naturalne.

A striking resemblance: left, Kate's father; right, Kate

Uderzające podobieństwo: po lewej, ojciec Kate; po prawej, Kate

Od tego czasu pozostają w bliskim kontakcie, często rozmawiając, czasem przez długie godziny. Niektórzy członkowie rodziny odwiedzili ją już w Luksemburgu. Ona sama odwiedziła swoją kuzynkę Samar w Abu Dhabi, a ostatnio zaczęła uczyć się arabskiego, aby lepiej komunikować się z członkami rodziny. Dzisiaj czuję, że jestem częścią ich rodziny, a oni są częścią mojej rodziny. Straciliśmy 30 lat i teraz staramy się nadrobić stracony czas.

A co z rodzeństwem, z którym dorastała? Odkrycie rodziny, mówi Kate, było początkowo wyzwaniem, ale wszyscy sobie z tym poradzili. Na początku czuli się tak, jakby mnie im odebrano. Martwili się, że mogę ich porzucić dla nowej rodziny. Ale wyjaśniłem im, że nie mam zamiaru ich opuszczać ani porzucać. Oni są moją rodziną.Zawsze nazywali mnie Kleopatrą, ponieważ tak bardzo kochałam Egipt, a teraz nadal nazywają mnie Kleopatrą, ponieważ jestem Portugalką i Egipcjanką.

Kate with 9 out of 10 Portuguese siblings

Kate z 9 z 10 portugalskiego rodzeństwa

Wierzy, że jej historia może zainspirować wielu do ponownego rozważenia uprzedzeń i z góry przyjętych wyobrażeń na temat różnych kultur. Przez całe życie myślałam, że jestem kimś tam, dopóki nie odkryłam, że jestem kimś innym i jest prawdopodobne, że jest wielu takich jak ja. Gdyby tylko ludzie znali swoje pochodzenie, wykonali test DNA, dowiedzieliby się, że większość z nas jest po trochu wszystkim i nie ma między nami żadnej różnicy.

Sprawdź Instagram Kate, aby zobaczyć więcej zdjęć i nagrań z jej niezwykłej podróży do Egiptu.

Wielkie podziękowania dla Kate za podzielenie się z nami swoją niesamowitą historią! Jeśli Ty również dokonałeś niesamowitego odkrycia z MyHeritage, chcielibyśmy o tym usłyszeć. Prosimy o przesłanie go do nas za pośrednictwem tej formy lub na email stories@myheritage.com lub poland@myheritage.com.

Zamów swój test DNA już dziś!