Opieka nad dzieckiem: Kiedyś i dziś

Opieka nad dzieckiem: Kiedyś i dziś

Komentarze

Rodzice troszczą się o swoje dzieci od zarania dziejów, ale sposób, w jaki to robią, ewoluował, i zmieniał się z pokolenia na pokolenie. Różnice mogą wynikać ze zmian technologicznych lub społecznych, postępu wiedzy medycznej i zrozumienia lub nowych trendów.

Oto spojrzenie na to, jak zmieniła się opieka nad noworodkami w ciągu ostatnich kilkuset lat.

Opieka nad dzieckiem – Odzież

Przed rewolucją przemysłową ubrania musiały być szyte ręcznie. Większość ludzi robiła swoje własne ciuchy i było to czasochłonne zadanie. Ponieważ niemowlęta rosną bardzo szybko, nie było sensu robić dla nich ubrań dostosowanych do ich potrzeb, tak więc wiele niemowląt było po prostu owiniętych w koce lub ubrane w proste suknie. W cieplejszym klimacie były prawdopodobnie nagie przez większość czasu.

Koncepcja ubierania dziewcząt na różowo i chłopców na niebiesko jest aktualna. W rzeczywistości, kiedy pod koniec XIX wieku, gdy kupowane w sklepie tkaniny stały się łatwiej dostępne, to chłopcy mieli przypisany kolor różowy, a dziewczynki niebieski.

Artykuł Wilksa-Barre Telephone (6 listopada 1897) mówił: „Jak cały świat, który ma doświadczenie w takich rzeczach dobrze wie, niebieskie buty są dla dziewcząt, a różowe dla chłopców”.

Młody chłopiec w różowym, amerykańska szkoła malarstwa (około 1840 roku). Chłopcy nosili różowe ubrania w XIX wieku.

 

Zmiana nastąpiła po II wojnie światowej, i teraz często chłopcy ubierają się na niebiesko, a nie różowo. Podczas gdy kolory takie jak różowy i fioletowy bardziej kojarzą się z dziewczynami, są one często ubierane w różne kolory, nawet w niebieski.

Opieka nad dzieckiem – Karmienie

Do XX wieku karmienie piersią było jedynym sposobem na bezpieczne żywienie noworodka. Dziecko, którego matka nie była w stanie karmić, musiało być karmione przez inną kobietę karmiącą, zwaną mokrą pielęgniarką. Jeśli nie można było znaleźć mokrej pielęgniarki, jedynymi możliwościami były mleko zwierzęce i mieszanki chleba lub płatków zbożowych z płynem. Żywności tej brakowało niezbędnych składników odżywczych, a kubki używane do karmienia dzieci były trudne do oczyszczenia i często zanieczyszczone szkodliwymi bakteriami. Z tego powodu zmarło wiele niemowląt, które nie były pod opieką pielęgniarską.

Pod koniec XIX wieku lekarze zaczęli rozumieć problem i podejmować próby sztucznego karmienia. Pracowali nad stworzeniem preparatu dla niemowląt, który zawierał dokładnie te same związki i składniki odżywcze, co mleko matki. Szklane butelki – łatwiejsze do czyszczenia – zostały wprowadzone w XIX wieku, a Similac został po raz pierwszy wprowadzony w 1923 roku. Te, wraz z innymi przełomowymi postępami w naukach medycznych w większości w XX wieku, zwiększyły zaufanie do placówki medycznej i sprawiły, że rodzice zaczęli ufać lekarzom bardziej, niż swoim własnym instynktom. Ta postawa, połączona z inteligentnymi kampaniami reklamowymi firm produkujących formuły, doprowadziła wiele matek do przekonania, że sztuczne karmienie piersią jest lepszym sposobem aniżeli karmienie piersią.

W latach 90-tych wyszły na jaw fakty wykazujące związek między żywieniem mieszanką paszową a problemami zdrowotnymi. Pediatrzy zaczęli namawiać rodziców do powrotu do karmienia piersią. Jednak zmiany społeczne – takie jak wzrost liczby matek pracujących poza domem – coraz bardziej utrudniają matkom przestrzeganie tych wytycznych. Na szczęście nowoczesna formuła dla niemowląt jest niezwykle bezpieczna, a dzieci rozwijają się na niej tak samo dobrze, jak na mleku matki.

Opieka nad dzieckiem – Kąpiel

Wygląda na to, że praktyka kąpieli dzieci sięga wielu wielu lat wstecz. Bartholomew, Anglik napisał w połowie XIII wieku, że dzieci powinny być często kąpane, a w 1935 roku federalne biuro ds. dzieci stwierdziło, że zdrowe dzieci powinny być kąpane codziennie. Przypuszczalnie miało to zapewnić sterylność i higienę, ale nie wzięto pod uwagę faktu, że kąpiel – zwłaszcza z mydłem – usuwa naturalne olejki skóry i może wysuszyć skórę. Obecnie Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) mówi, że nie ma potrzeby codziennego kąpieli dziecka.

Opieka nad dzieckiem – Spanie

W 1992 roku AAP rozpoczął kampanię „Powrót do snu”, mającą na celu podniesienie świadomości na temat bezpiecznych pozycji do spania dla dzieci. Zanim odkryto związek między pozycją do spania a SIDS, powszechną praktyką było usypianie dzieci na brzuchu. Dzieci mają tendencję do odczuwania większego komfortu podczas spania na brzuchu, a zatem śpią głębiej – stąd spekulacja, że to zwiększa ryzyko SIDS.

W 1935 r. Federalne Biuro ds. Dzieci doradziło, aby dzieci spały we własnych pokojach, i aby im nie przeszkadzano. Dziś AAP zaleca, aby dzieci spały w tym samym pokoju, co ich rodzice podczas pierwszych kilku miesięcy życia.

Opieka nad dzieckiem – Wspólny czas

Matki spędzają więcej czasu pracując poza domem niż kiedykolwiek wcześniej: 60% kobiet z dziećmi poniżej 6 roku życia pracuje poza domem, według raportu Biura Statystyk Pracy z 2008 r., w przeciwieństwie do zaledwie 19% matek z małymi dziećmi w latach 50-tych (według historyczki Stephanie Coontz). Pomimo tego, czego możemy się spodziewać, rodzice spędzają ze swoimi dziećmi więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. Raport “Pew time-use” ukazuje, że mamy spędzały 10 godzin tygodniowo na opiece nad dziećmi w 1965 roku, a ojcowie spędzali tylko 2,5 godziny ze swoimi dziećmi w tygodniu. Do 2011 roku mamy wydłużyły czas spędzony z dziećmi do 14 godzin tygodniowo, a ojcowie ponad dwukrotnie: średnio 7 godzin tygodniowo. Zwłaszcza, że matki pracowały średnio około 8 godzin tygodniowo w 1965 roku i potroiły tę liczbę do 2011 roku, widoczne jest to, jak bardzo zmieniły się nasze oczekiwania co do tego, jak matki powinny inwestować swój czas w ciągu dziesięcioleci.

Opieka nad dzieckiem – Czuły dotyk

Do lat 60. dominowała postawa, że zbyt częste trzymanie, karmienie i przytulanie dzieci nie wpływa zbyt dobrze na rozwój dziecka. Od tego czasu badania wykazały, że czuły dotyk ma kluczowe znaczenie dla zdrowego rozwoju dziecka, a rodziców zachęca się do trzymania i przytulania dzieci tak często, jak tylko zechcą.

Opieka nad dzieckiem – Transport

W przeciwieństwie do większości zwierząt, dzieci nie mogą chodzić przez pierwszy rok życia. Oznacza to, że rodzice musieli je przenosić i transportować z miejsca na miejsce, aby mogli kontynuować pracę. W wielu kulturach dzieci były przywiązywane do pleców matek chustami lub workami. Wózki zostały wynalezione w XVIII wieku i stały się popularne w okresie wiktoriańskim.

Foteliki samochodowe zostały wprowadzone w latach 30-tych XX wieku, nie jako mechanizm bezpieczeństwa, ale w celu lepszej widoczności dla dziecka podczas jazdy.

Dopiero w latach 60-tych XX wieku opracowano foteliki samochodowe dla zapewnienia bezpieczeństwa.

Opieka nad dzieckiem zmieniła się diametralnie na przestrzeni wieków, ale miłość i oddanie rodziców w stosunku do ich dzieci pozostały takie same.

Jakie są niektóre praktyki opieki nad noworodkami, które wprowadziłaś w swoim życiu? Opowiedz nam o tym w komentarzach poniżej! 

 

 

 

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony