DNA i wspieranie osób zaadoptowanych: „Zyskałam tożsamość, której nigdy wcześniej nie poznałam”

DNA i wspieranie osób zaadoptowanych: „Zyskałam tożsamość, której nigdy wcześniej nie poznałam”

Teresa Scharf w wieku zaledwie 7 miesięcy została zaadoptowana z Madera Baby Center w Atenach, przez parę amerykanów. Amerykańska para, która ją zaadoptowała, służyła wóczas w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych w Kénitra Port Lyautey w Maroko.

„Do czasu, gdy miałam 12 lat, mój adopcyjny ojciec był w wojsku”, mówi Teresa. „Bardzo często podróżowaliśmy, ponieważ było to w czasie zimnej wojny. Ojciec co 18 miesięcy otrzymywał zlecenia na nowe miejsce służby, więc stamtąd udaliśmy się na wyspę Midway na południowym Pacyfiku. Pojechaliśmy do Japonii, gdzie chodziłam do pierwszej klasy. Stamtąd przenieśliśmy się do Turcji i innych miejsc. Kiedy miałam osiem lat, polecieliśmy do Aten, gdzie zabrali mnie i pokazali sierociniec, w którym przebywałam jako niemowlę”.

Jednak nie doszło do dalszej rozmowy na temat przeszłości Teresy i adopcji. W domu przez lata prawie w ogóle nie rozmawiano o jej korzeniach. „Szanowałam moich amerykańskich rodziców na tyle, że nie zadawałam wielu pytań”, mówi Teresa. „Nie byli ciepłymi, serdecznymi ludźmi. Więc gdybym zadawała wiele pytań, zostałoby to odebrane jako próba przeciwstawienia się i obraza”.

Jednak po tym, jak wyszła za mąż i urodziła dziecko, powróciła do niej kwestia tożsamości i zajmowała jej myśli. „Bycie w ciąży było cudowne i bycie mamą było cudowne. Zastanawiałam się, dlaczego ktoś miałby rezygnować z posiadania dziecka?” – mówi Teresa.

Jedna z 12 kuzynów

Jej przyjaciel, również greckiego pochodzenia, przez lata namawiał ją do poszukiwania swoich korzeni. Jednak dopiero 3 lata temu Teresa podjęła decyzję o zajęciu się tą sprawą. „Wysłał mi artykuł w gazecie o Projekcie Eftychia, który wspiera greckich adoptowanych w odnalezieniu ich biologicznej rodziny”. Teresa zdecydowała się na zakup zestawu DNA. „Otrzymałam dopasowanie z bliskim kuzynem, który mieszka w Chicago” – mówi. „W maju ubiegłego roku poleciałam do Chicago i spotkałam się z nim, jego żoną i rodziną i spędziłam z nimi trochę czasu. Wiedzieliśmy, że mamy tych samych dziadków, i że musimy to jakoś rozwikłać. Zdaliśmy sobie sprawę, że najwyraźniej jego matka i mój biologiczny ojciec są rodzeństwem. Nie wiedzieliśmy tylko, który z braci jego matki jest moim ojcem”.

To była najbardziej skomplikowana część poszukiwań, ponieważ nie wiadomo było na podstawie posiadanych informacji, który z braci był biologicznym ojcem. „Mógł to być ten wujek lub tamten wujek; nie wiedzieliśmy” – mówi Teresa. „Skontaktowałam się więc z Lindą z Projektu Eftychia, i zdecydowaliśmy się pojechać do Grecji, aby poddać testowi DNA moich nowych kuzynów. Zatrzymałam się w domu mojej kuzynki – siostry mojego dopasowania DNA, która mieszka w Atenach. Zabrała mnie do wioski, z której pochodzili nasi dziadkowie i gdzie nadal mieszka większość rodziny. Dowiedziałam się, że jestem jedną z 12 kuzynów po tej stronie rodziny!”.

MyHeritage z ogromną przyjemnością współpracuje z Projektem Eftychia. Zapewniamy bezpłatne testy DNA MyHeritage aby pomóc organizacji ponowić połączenie greckich adoptowanych z ich rodzinami. Teresa i Linda Carol Trotter, która kieruje projektem, pojechały do wioski z zestawami DNA MyHeritage w ręku i przetestowały wielu kuzynów. Testy wykazały, że wszyscy byli bliskimi kuzynami – ale żaden z nich nie miał tego samego ojca co Teresa.

‘Wyglądała dokładnie jak ja w tym wieku’

Po dwóch miesiącach kuzynka, która nie była obecna na rodzinnym spotkaniu w wiosce, Angeliki (Angie) Palaeologou, wykonała test DNA. Na początku stycznia 2024 r. przyszły wyniki, które wykazały, że ona i Teresa są przyrodnimi siostrami – co oznacza, że mają tego samego ojca.

Teresa (right) with her half-sister, Angie

Teresa (po prawej) ze swoją przyrodnią siostrą, Angie

„Jest ode mnie młodsza o 5 lat”, mówi Teresa. „Wychowywała się z ojcem i mamy różne matki. Był żonaty z jej matką od pięciu lat, kiedy zostałam poczęta. Prowadził więc bardzo aktywne życie towarzyskie”.

Wkrótce po odkryciu obie rozmawiały za pośrednictwem połączenia wideo. „Pokazała mi zdjęcia, kiedy rozmawiałam z nią na czacie wideo. Pokazała mi swoje zdjęcia z naszym ojcem, kiedy była mała, i wyglądali dokładnie tak, jak ja, kiedy byłam w tym wieku. Była wychowywana jako jedynaczka, ale powiedziała, że dorastała zawsze czując, że muszą być inne dzieci”.

Angie shows Teresa a photo of their father on a video call

Angie pokazuje Teresie zdjęcie ich ojca podczas rozmowy wideo

„Nasz ojciec miał reputację flirciarza”, mówi Angie. „Przez lata po tym, jak poślubił moją biologiczną matkę, stale żartowaliśmy. Mówiłam mu: „Tato, pewnego dnia ktoś zapuka do moich drzwi i powie 'Cześć, siostro'”. Mówi, że był przystojnym mężczyzną, a jego służba wojskowa zaprowadziła go do wielu różnych miast.

W niedzielę 17 marca Teresa wylądowała w Atenach i po raz pierwszy osobiście spotkała się ze swoją biologiczną siostrą.

Obejrzyj moment ich spotkania tutaj:

 

„To było więcej, niż mogłam sobie wyobrazić. Odkryłyśmy, że mamy ze sobą wiele wspólnego, rozmawiałyśmy każdej nocy do późnych godzin nocnych, spędzałyśmy ze sobą prawie 24 godziny przez siedem dni w tygodniu”.

„Wszyscy wokół wskazują na podobieństwo do mojego biologicznego ojca”, mówi Angie. „Nasi krewni natychmiast rozpoznali coś w jej wyglądzie, w jej uśmiechu, który jest bardzo podobny do naszego ojca. Jestem przytłoczona w jak najbardziej pozytywnym sensie. Obie mamy bardzo podobny sposób myślenia”.

Teresa and Angie wearing matching shirts designed by Teresa’s daughter

Teresa i Angie w pasujących do siebie koszulkach zaprojektowanych przez córkę Teresy

„Na zdjęciu obie mamy na sobie identyczne fioletowe koszulki”, mówi Teresa. Przywiozłam je z USA, to koszulka zaprojektowana przez moją córkę. Podczas jednego z naszych wspólnych dni Angie zapytała mnie, czy możemy założyć pasujące do siebie koszulki, siostrzane koszulki„.

‘Nareszcie wiem, skąd pochodzę

„Nareszcie wiem, skąd pochodzę, wiem trochę więcej o moim ojcu, którego nigdy nie poznałam. Zyskałam tożsamość, której nigdy wcześniej nie posiadałam” – mówi Teresa. „Mój syn niedawno przeszedł na emeryturę w armii amerykańskiej w stopniu majora i był bardzo podekscytowany, kiedy powiedziałam mu, że dowiedziałam się, że jego dziadek był pułkownikiem w armii greckiej”.

Mówi, że jej syn jest podekscytowany swoim greckim dziedzictwem i że nadał obojgu swoim dzieciom greckie imiona. „Kiedy on i jego partnerka przyszli do nas, aby ogłosić trzecią ciążę, kilka tygodni temu, powiedzieli, że będą mieli córkę i dadzą jej imię po mojej siostrze” – mówi.

Obejrzyj film, na którym siostry dzielą się swoją historią podczas rozmowy wideo z naszym zespołem:

 

„Odkąd pamiętam byłam odludkiem, to nie był przyjemny sposób na dorastanie”, mówi Teresa. „Pamiętam, że moi kuzyni z mojej rodziny adopcyjnej pytali mnie, skąd pochodzę i gdzie jest moja prawdziwa rodzina i że wiedzą, że nie jestem jedną z nich. Więc siedząc przy stole z tymi wszystkimi kuzynami z Grecji, nawet zanim odkryliśmy, kto jest moim ojcem, i mówiąc mi: „Nie obchodzi nas, który z naszych wujków jest twoim ojcem, teraz jesteś częścią rodziny” – czułam, że jestem całkowicie akceptowana, to było niesamowite. Zwykle nie jestem osobą, której brakuje słów. Ale nie potrafię tego w pełni wyrazić. To było niesamowite uczucie”.

Teresa delektuje się posiłkiem z Angie i przyjaciółmi

Teresa delektuje się posiłkiem z Angie i przyjaciółmi

Kiedy Teresa zapytała Angie, co jej zdaniem zrobiłby ich ojciec, gdyby żył dzisiaj, Angie odpowiedziała: „Jestem pewna w głębi duszy, że umarłby na miejscu, ponieważ zdałby sobie sprawę, że pozwolił pewnej duszycce nie być pod jego skrzydłami. Teraz jestem pewna, że obserwuje nas z góry i świętuje nasze ponowne spotkanie w niebie”.

Trudno było się rozstać pod koniec podróży, ale jak powiedziała Angie: „To jest początek; to nie jest żadne pożegnanie”.

 

Bardzo dziękujemy Teresie i Angie za podzielenie się z nami swoją przepiękną historią. Jeśli również dokonałeś niesamowitego odkrycia z MyHeritage, chcielibyśmy o tym usłyszeć! Podziel się nią z nami poprzez ten formularz lub email: stories@myheritage.com.