Dlaczego pary często są do siebie podobne?

Dlaczego pary często są do siebie podobne?

Przeglądając swoje rodzinne zdjęcia, czy nadając im wyrazistości z naszą funkcją MyHeritage Ulepszanie zdjęć, mogłeś natrafić na pewien fenomen. Wśród członków rodziny, którzy są ze sobą spokrewnieni genetycznie często zauważane są podobieństwa w wyglądzie, jednak nie tylko, spotykane jest to również wśród par, a więc dwóch nieznanych sobie osób, które postanawiają stworzyć związek.

Dlaczego pary, a więc dwie osoby, które tworzą związek są podobne do siebie pod względem wyglądu, jeśli nie odziedziczyły tego samego DNA?

Ten fenomen został zbadany pod względem różnych czynników, a odnosi się głównie do dwóch: jak dobieramy sobie partnera romantycznego, oraz jak tenże partner wpływa na nas.

Czy przeciwieństwa przyciągają się? Nie do końca

Wiele badań pokazuje, że mamy tendencję doboru partnera, który jest do nas podobny pod względem fizycznym.

W badaniu przeprowadzonym w 2004 roku przez Lisę M. DeBruine, badacze poprosili uczestników o ocenę atrakcyjności osób płci przeciwnej ukazanej im na zdjęciach – a niektóre z tychże przedstawionych im fotografii zostało nieco przerobionych cyfrowo, tak aby obiekt ukazany na nim jeszcze bardziej wyglądem przypominał osobę oceniającą to zdjęcie. Rezulaty bezsprzecznie pokazały, iż uczestnicy oceniali wyżej osoby, które bardziej przypominały ich wyglądem. Podobne wyniki ukazano w badaniu przeprowadzonym w 2013 roku przez Laeng et al.

Najnowsze badania, jedno z Fraley et al opublikowane w 2010 r. i jedno z Heffemen et al opublikowane w 2018 r., ukazały, że ludzie mają tendencję do podświadomego przyciągania osób, które są podobne do ich rodziców – zwłaszcza rodzica o płci przeciwnej, a o czym słynny Freud mówił już 100 lat temu.

Kolejne badania, takie jak analiza przeprowadzona przez Sebro et al w 2017 roku sugerują, że ludzie mają tendencję do przyciągania osób, które dzielą z nimi podobieństwa genetyczne. Jednakże, cieżko jest ocenić, w jakiej mierze są to preferencje socjalne, a w jakiej przypadkowe. Jedno jest pewne, lubimy przebywać w otoczeniu osób, które są do nas podobne genetycznie, i całkiem możliwe, że jest to czynnik decydujący, aniżeli podświadome preferencje do wyboru partnera podobnego genetycznie.

Miłość pisze się na twarzy

Drugim czynnikiem wpływającym na podobieństwo pary jest to, jak wspólnie spędzone chwile, również te intymne oddziałowują na nas.

Ludzie w naturalny sposób odzwierciedlają się nawzajem. Kiedy z kimś rozmawiasz, podświadomie naśladujesz wyraz twarzy danej osoby, postawę, a nawet ton głosu. To „odbicie lustrzane” pomaga nam skuteczniej komunikować się.

Kiedy spędzamy ze sobą dużo czasu, często naśladujemy swoje zachowania i reakcje, i wówczas częściej rozwijamy nawyk używania tej samej mimiki i gestykulacji, co nasz partner. W rezultacie ich twarze zmieniają się za sprawą mimiki, a wraz z wiekiem skóra twarzy może nawet starzeć się w podobny sposób – mogą pojawiać się zmarszczki w tych samych miejscach, na przykład ze względu na szczególny sposób, w jaki te dwie osoby uśmiechają się, czy marszczą lub unoszą brwi.

Pary również naśladują swój styl życia, a co za tym idzie nawyki zdrowotne: badanie przeprowadzone w 2015 roku przez Jacksona i wsp. wykazało, że kiedy jeden z partnerów prowadzi zdrowy styl życia, ich partner również będzie bardziej skłonny do przyjęcia takiego stylu. W chwili, kiedy jeden z partnerów rzucił palenie, zaczął zdowiej się odżywiać lub regularnie ćwiczyć, drugi z partnerów prawdopodobnie zrobiłby to samo. Nasz styl życia wpływa między innymi na nasz wygląd, a to może również przyczyniać się do podobieństwa między partnerami.

Czy te teorie mogą odnosić się również do zwierząt domowych?

Istnieje również fenomen osób, które wybierają sobie psy posiadające podobne rysy twarzy! Dwa badania opublikowane w 2004 roku (jedno przeprowadzone przez Christenfielda i Roya, a drugie przez Payne i Jaffe) potwierdzają pogląd, że ludzie wybierają psy, które przypominają ich pod względem ficzynym. Zwierzęta udomowione, zwłaszcza psy, ewoluowały tak, aby móc skutecznie, niewerbalnie komunikować się ze swoimi właścicielami, co obejmuje rozwój cech podobnych do ludzkich, w tym mimiki. Być może więc, że ten sam proces tworzenia się „kopii lustrzanych” zachodzi między zwierzęciem a jego panem!

Czy przeglądając zdjęcia rodzinne natrafiłeś na parę w rodzinie, która wyglądem jest lub była do siebie podobna? Skorzystaj z naszej funkcji wyostrzania zdjęć – MyHeritage Ulepszanie zdjęć – która pomoże Ci nadać wyrazistości mimice osób na nich przedstawionych, a jeśli masz ochotę prześlij nam swoje zdjęca na poland@myheritage.com, a my pokażamy je w osobnym wpisie na tym BLOGU -> Tematyka -> Pary w rodzinie podobne do siebie wyglądem 🙂