Historia stojąca za tradycjami ukończenia szkoły

Historia stojąca za tradycjami ukończenia szkoły

Ceremonie ukończenia szkoły są wypełnione wielu wiekowymi tradycjami, od czapki i togi po uroczyste rzucanie nakryć głowy w powietrze. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, skąd pochodzą te obrzędy? Zanurzmy się w fascynujące historyczne podłoże popularnych tradycji związanych z ukończeniem szkoły.

Nakrycie głowy i toga: utrzymanie ciepła w średniowiecznej Europie

Tradycja noszenia czapki i togi, znanych formalnie jako strój akademicki, sięga średniowiecznych uniwersytetów w Europie. W tamtych czasach większość uczonych była również duchownymi lub studiowała, aby zostać duchownymi. Tradycyjny strój duchowny obejmował długie togi i kaptury, które pomagały studentom utrzymać ciepło w nieogrzewanych budynkach. Z czasem strój ten stał się uznanym symbolem osiągnięć akademickich.

Frędzel: amerykańska tradycja

Frędzel zdobiący czapkę absolwenta, czyli mortarboard, jest czymś więcej niż tylko ozdobnym dodatkiem. Jego pozycja – prawa lub lewa – oznacza przejście ucznia od kandydata do absolwenta. W amerykańskich szkołach rozwinęła się tradycja przenoszenia frędzli z prawej na lewą stronę czapki po otrzymaniu dyplomu.

Pierścień: korzenie w historii starożytnej

Pierścień klasowy, kolejna ukochana tradycja ukończenia szkoły, ma swoje korzenie w historii starożytnej. Egipcjanie, Grecy i Rzymianie nosili pierścienie z wygrawerowanymi symbolami na znak przynależności do określonej grupy. W Polsce pierścienie częśto noszą wyższej rangi uczelni na Uczelniach.

Dyplom: świadectwa pergaminowe w średniowieczu

Tradycja otrzymywania dyplomów ukończenia studiów sięga średniowiecza, kiedy to w Kościele wydawano pergaminowe świadectwa potwierdzające nadanie urzędu religijnego. Praktyka ta przeniosła się do środowiska akademickiego, a uniwersytety nadawały dyplomy jako dowód uzyskania stopnia naukowego.

Rzucanie czapki absolwenta: marynarski zwyczaj – od USA po inne kraje

Jedną z najbardziej kultowych tradycji ukończenia studiów jest wyrzucenie czapki absolwenta w powietrze pod koniec ceremonii. Zwyczaj ten został zapoczątkowany w Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w 1912 roku, kiedy to nowo przyjęci chorążowie wyrzucili w powietrze czapki swoich midshipmenów, aby uczcić ukończenie przez nich studiów. Tradycja ta szybko rozprzestrzeniła się na inne instytucje i kraje.

Czy twoi przodkowie przestrzegali tych tradycji lub jakiejś ich formy? Być może będziesz w stanie znaleźć fascynujące szczegóły na temat ich doświadczeń w szkole w Kolekcji Roczników MyHeritage.

Roczniki mogą zapewnić wyjątkowy wgląd w ich osobiste historie, ujawniając ich zaangażowanie w drużyny sportowe, kluby lub osiągnięcia akademickie. Możesz nawet zobaczyć ich młodzieńcze twarze na zdjęciach klasowych lub przeczytać słowa, które napisali w młodości. Dzięki rocznikom możesz połączyć się z częścią życia swoich przodków, która z czasem mogła zostać zapomniana, wzbogacając swoje zrozumienie historii rodziny.