Król Karol III na koronacji swojej matki w przeszłości: Uroczy 4-latek

Król Karol III na koronacji swojej matki w przeszłości: Uroczy 4-latek

Po śmierci ikony – królowej Elżbiety II we wrześniu ubiegłego roku, król Karol III został oficjalnie koronowany na króla Zjednoczonego Królestwa i Wspólnoty Narodów.

Karol urodził się 14 listopada 1948 roku, co czyni go najdłużej urzędującym następcą tronu. 70 lat temu był obecny w Opactwie Westminsterskim, obserwując jak jego matka Elżbieta II została koronowana na królową Anglii. W rzeczywistości, według oficjalnych kont rodziny królewskiej w mediach społecznościowych, książę Karol był pierwszym dzieckiem, które było świadkiem koronacji matki na władcę.

Jakie było to doświadczenie dla 4-letniego chłopca ogladąć, jak jego matka staje się królową? Zespół badawczy MyHeritage zagłębił się w kolekcję historycznych gazet w bazie MyHeritage i znalazł dziesiątki gazet z ceremonii koronacji w 1953 roku, które przywołują nie tylko momenty tego, jak Karol zareagował, gdy jego matka została koronowana, ale także to, jak zachwycił dorosłych obserwujących ceremonię, gdy zobaczyli, że patrzy na nich z okna pałacu za pomocą lunety, lub gdy zespół zagrał dla niego „Teddy Bear’s Picnic”.

Jak przystało na tak prestiżowe wydarzenie, reporterzy relacjonowali każdy aspekt uroczystości, w tym włosy i strój Karola. „Książę Karol, mały czteroletni chłopiec ubrany w swoje niedzielne najlepsze ubranie, dzielił dziś ze swoją matką jej najwspanialszy moment” – podała 2 czerwca 1953 roku Spokane Chronicle.

Wycinek z „Spokane Chronicle”, 2 czerwca 1953 r. Źródło: MyHeritage kolekcja gazet

Wycinek z „Spokane Chronicle”, 2 czerwca 1953 r. Źródło: MyHeritage kolekcja gazet

„Chłopiec, który pewnego dnia zostanie królem, patrzył, jego oczy [szerokie] ze zdziwieniem na rozgrywający się przed nim spektakl, jak arcybiskup Canterbury nakłada na głowę matki bogato zdobioną klejnotami koronę św. Edwarda”, kontynuował raport, a następnie opisał włosy Karola jako „blond jak u jego ojca… wyszczotkowane gładko i przedzielone tak prosto jak tor kolejowy. Był wystarczająco wysoki, by widzieć ponad balustradą królewskiej loży teatr koronacyjny znajdujący się poniżej”.

Przed właściwą ceremonią okazało się, że Karol złożył prośbę o uklęknięcie przed nową królową. Według gazety z tego dnia „powiedziano mu, że jego ojciec, książę Edynburga, uklęknie przed swoją żoną i przysięgnie jej wierność jako jej poddany. Karol od razu dał znać, że on również chce uklęknąć przed matką, zamiast być tylko widzem.”

Clipping from The Vancouver Sun, May 25, 1953. Source: MyHeritage newspaper collection

Wycinek z The Vancouver Sun, 25 maja 1953 r. Źródło: MyHeritage kolekcja gazet

Mówiąc o rodzinie królewskiej, ciekawe jest również to, jak w 1953 roku gazety zagłębiły się w historię rodziny, ilustrując szczegółowo pochodzenie Korony Brytyjskiej. Imię Karola można zobaczyć w dolnej części diagramu, który pokazuje, jak jego linia sięga do jego przodka Wilhelma Zdobywcy, który panował od 1066 do 1087 roku.

Clipping from the Sydney Morning Herald (NSW), June 2, 1953. Source: MyHeritage newspaper collection

Wycinek z Sydney Morning Herald (NSW), 2 czerwca 1953 r. Źródło: MyHeritage kolekcja gazet

Ponieważ Karol miał wtedy zaledwie 4 lata, zachowywał się… no cóż… jak 4-letni chłopiec w centrum największej imprezy w historii.

Jedna z gazet opisała moment, w którym Karol oglądał tłum przez lunetę: „Książę Karol przyciągnął potężny śmiech i wiwaty od tłumu na zewnątrz pałacu, kiedy nagle pojawił się w oknie, wyjął małą lunetę i wychylił ją na scenę. Pojawiła się ręka, która zabrała mu lunetę, a śmiech wzrósł dwukrotnie”.

Clipping from the Boston Globe, June 2, 1953. Source: MyHeritage newspaper collection

Wycinek z „Boston Globe”, 2 czerwca 1953 r. Źródło: MyHeritage kolekcja gazet

Inna gazeta donosiła, że „książę Karol był problemem przez cały dzień”. W artykule opisano, jak za zasłoną na pałacowym oknie „pospiesznie machnął małą ręką, jasna czysta twarz przycisnęła się na krótką chwilę do szyby” i że pół godziny później „zespół zagrał 'Teddy Bear’s Picnic.”

Clipping from the Boston Globe. Source: MyHeritage newspaper collections

Wycinek z „Boston Globe”. Źródło: MyHeritage zbiory gazet

Ale w końcu, oczywiście, ludzie „wiwatowali i machali, a książę machał zza cienkiej kurtyny… a londyńskie gazety tego wieczoru miały odpowiednio zamglone zdjęcia zrobione przez obiektywy teleskopowe, aby zarejestrować tę scenę”.

Ten salut został nawet uchwycony na kamerze, jak to zostało opublikowane w Northern Star (Lismore, NSW) 2 czerwca 1953 roku: „Książę Karol i jego siostra, księżniczka Anna, stoją w pozycji salutującej, gdyż wraz z Elżbietą, matką Elżbiety II obserwują z okna Pałacu Buckingham, jak królowa Elżbieta II prezentuje nowe barwy Grenadier Guards”.

Wycinek z Northern Star (Lismore, NSW), 2 czerwca 1953 r. Źródło: MyHeritage kolekcja gazet

Wycinek z Northern Star (Lismore, NSW), 2 czerwca 1953 r. Źródło: MyHeritage kolekcja gazet

Przeszukaj kolekcję historycznych gazet MyHeritage, aby odkryć historie o swojej własnej rodzinie!