Król Karol III na koronacji swojej matki w przeszłości: Uroczy 4-latek
- Od Katie
Po śmierci ikony – królowej Elżbiety II we wrześniu ubiegłego roku, król Karol III został oficjalnie koronowany na króla Zjednoczonego Królestwa i Wspólnoty Narodów.
Karol urodził się 14 listopada 1948 roku, co czyni go najdłużej urzędującym następcą tronu. 70 lat temu był obecny w Opactwie Westminsterskim, obserwując jak jego matka Elżbieta II została koronowana na królową Anglii. W rzeczywistości, według oficjalnych kont rodziny królewskiej w mediach społecznościowych, książę Karol był pierwszym dzieckiem, które było świadkiem koronacji matki na władcę.
Jakie było to doświadczenie dla 4-letniego chłopca ogladąć, jak jego matka staje się królową? Zespół badawczy MyHeritage zagłębił się w kolekcję historycznych gazet w bazie MyHeritage i znalazł dziesiątki gazet z ceremonii koronacji w 1953 roku, które przywołują nie tylko momenty tego, jak Karol zareagował, gdy jego matka została koronowana, ale także to, jak zachwycił dorosłych obserwujących ceremonię, gdy zobaczyli, że patrzy na nich z okna pałacu za pomocą lunety, lub gdy zespół zagrał dla niego „Teddy Bear’s Picnic”.
Jak przystało na tak prestiżowe wydarzenie, reporterzy relacjonowali każdy aspekt uroczystości, w tym włosy i strój Karola. „Książę Karol, mały czteroletni chłopiec ubrany w swoje niedzielne najlepsze ubranie, dzielił dziś ze swoją matką jej najwspanialszy moment” – podała 2 czerwca 1953 roku Spokane Chronicle.
„Chłopiec, który pewnego dnia zostanie królem, patrzył, jego oczy [szerokie] ze zdziwieniem na rozgrywający się przed nim spektakl, jak arcybiskup Canterbury nakłada na głowę matki bogato zdobioną klejnotami koronę św. Edwarda”, kontynuował raport, a następnie opisał włosy Karola jako „blond jak u jego ojca… wyszczotkowane gładko i przedzielone tak prosto jak tor kolejowy. Był wystarczająco wysoki, by widzieć ponad balustradą królewskiej loży teatr koronacyjny znajdujący się poniżej”.
Przed właściwą ceremonią okazało się, że Karol złożył prośbę o uklęknięcie przed nową królową. Według gazety z tego dnia „powiedziano mu, że jego ojciec, książę Edynburga, uklęknie przed swoją żoną i przysięgnie jej wierność jako jej poddany. Karol od razu dał znać, że on również chce uklęknąć przed matką, zamiast być tylko widzem.”
Mówiąc o rodzinie królewskiej, ciekawe jest również to, jak w 1953 roku gazety zagłębiły się w historię rodziny, ilustrując szczegółowo pochodzenie Korony Brytyjskiej. Imię Karola można zobaczyć w dolnej części diagramu, który pokazuje, jak jego linia sięga do jego przodka Wilhelma Zdobywcy, który panował od 1066 do 1087 roku.
Ponieważ Karol miał wtedy zaledwie 4 lata, zachowywał się… no cóż… jak 4-letni chłopiec w centrum największej imprezy w historii.
Jedna z gazet opisała moment, w którym Karol oglądał tłum przez lunetę: „Książę Karol przyciągnął potężny śmiech i wiwaty od tłumu na zewnątrz pałacu, kiedy nagle pojawił się w oknie, wyjął małą lunetę i wychylił ją na scenę. Pojawiła się ręka, która zabrała mu lunetę, a śmiech wzrósł dwukrotnie”.
Inna gazeta donosiła, że „książę Karol był problemem przez cały dzień”. W artykule opisano, jak za zasłoną na pałacowym oknie „pospiesznie machnął małą ręką, jasna czysta twarz przycisnęła się na krótką chwilę do szyby” i że pół godziny później „zespół zagrał 'Teddy Bear’s Picnic.”
Ale w końcu, oczywiście, ludzie „wiwatowali i machali, a książę machał zza cienkiej kurtyny… a londyńskie gazety tego wieczoru miały odpowiednio zamglone zdjęcia zrobione przez obiektywy teleskopowe, aby zarejestrować tę scenę”.
Ten salut został nawet uchwycony na kamerze, jak to zostało opublikowane w Northern Star (Lismore, NSW) 2 czerwca 1953 roku: „Książę Karol i jego siostra, księżniczka Anna, stoją w pozycji salutującej, gdyż wraz z Elżbietą, matką Elżbiety II obserwują z okna Pałacu Buckingham, jak królowa Elżbieta II prezentuje nowe barwy Grenadier Guards”.
Przeszukaj kolekcję historycznych gazet MyHeritage, aby odkryć historie o swojej własnej rodzinie!