Ocalony z Holokaustu po raz pierwszy widzi zdjęcia rodziny

Ocalony z Holokaustu po raz pierwszy widzi zdjęcia rodziny

Viktor Okmian, ocalony z Holokaustu, po raz ostatni widział się ze swoim bratem Borysem, matką Dobrą, bratem Ralphem, i dziadkami w 1941 roku. Było to zanim jego rodzina została zamordowana przez nazistów podczas masakry w Rumbula Forest, w Rydze, na Litwie. Podczas owego wydarzenia śmierć poniosło ponad 25 tysiący żydów. Dzięki MyHeritage, po ponad 77 latach od czasu, kiedy Viktor został rozdzielony od rodziców, otrzymał możliwość zobaczenia zdjęć rodziny.

Podczas całego wydarzenia, Viktor, wówczas lat 13, przebywał na obozie letnim. Dwa dni przed rozpoczęciem okupacji Nazistów, rodzice innego dziecka zdążyli odebrać Viktora i jego, i wywieźć go do Rosji. Stamtąd udali się na Syberię.

Po wojnie wrócił do Rygi, i studiował inżynierię budowlaną na Uniwersytecie. W 1956 roku ożenił się, i miał dwójkę dzieci. Wyemigrował do Izraela w 1974 roku, a następnie do Berlina. Podróżował pomiędzy Berlinem, Zurychem i Szwajcarią.

Asi Nisselson Lurje, łotewski badacz pochodzenia żydowskiego, który na Facebooku prowadzi grupę: “łotewscy Żydzi”, zbudował drzewo genealogiczne składającee się z ponad 40 000 żydów łotewskich, w tym z członkami rodziny Wiktora. Wnuczka Viktora, Alexandra Okmian, również zbudowała drzewo genealogiczne na MyHeritage, otrzymując połączenie z drzewem Asi. Wkrótce odkryła, że Asi zdobył pokaźną kolekcję na temat swojej rodziny. Po skontaktowaniu się z Asi, przekazała mu informacje na temat posiadania zdjęć rodziny Okmian, otrzymanych z Archiwum Narodowego w Rydze.

Informacja o zdjęciach była dla niej zaskakującą, gdyż sądziła, że nie pozostała po nim żadna spuścizna.

Odkryliśmy, że Dziadek miał brata Ralpha – po którym zostały zachowane jedynie poszczególne informacje.
24 września, 2018 roku, Asi przesłał Alexandrze zdjęcia. Obejrzenie ich z Viktorem było dla obojga bardzo emocjonującym momentem.
Dziadek spojrzał na zdjęcia i natychmiast rozpoznał na nich swoją mamę i swojego tatę. Jego twarz zalały łzy. Następnego dnia, ponownie przyniosłam mu zdjęcia, tym razem wydrukowane – spojrzał na nie, i zaczął opowiadać mi historie rodzinne, które zawierały szczegóły, o których nigdy wcześniej nie słyszałam; sądzę iż czuł już wówczas, że niebawem opuści ten świat.

10 dni pózniej, Viktor Okmian zmarł w Zurychu.

Asi Nisselson Lurje, którego badania nad łotewską społecznością żydowską pomogły zlokalizować zdjęcia, odkrył także, że był on dalece spokrewniony z rodziną Okmian.

Los połączył mnie z około 4000 imion, a Viktor oglądając zdjęcia został poruszony do łez; był bardzo chory, a jego zdrowie pogorszyło się po śmierci żony. Jego wnuki przekazały mi informacje, że jego ostatnie 10 dni były bardzo szczęśliwe.

MyHeritage gratuluje i podziwia badaczy, takich jak Asi, których praca pomaga połączyć rodziny, połączyć je po takiej tragedii, i przynieść nieco szczęścia ocalałym z Holocaustu, na koniec ich życia.