Polish American Heritage Month – Miesiąc Dziedzictwa Polskiego

Polish American Heritage Month – Miesiąc Dziedzictwa Polskiego

Miesiąc Dziedzictwa Polskiego, ang. Polish American Heritage Month to coroczna impreza obchodzona w październiku wśród Polonii Amerykańskiej. Po raz pierwszy została obchodzona w 1981 roku przez Michaela Blichasza, prezesa Polskiego Centrum Kulturalnego w Filadelfii. Początkowo Miesiąc Dziedzictwa Polskiego był obchodzony w sierpniu, jednakże w 1986 roku zamieniono go na październik, tak aby dzieci w szkołach również mogły uczestniczyć w w tej imprezie, która na na celu przypominanie Ameryce o polskiej kulturze i tradycjach.

Stany Zjednoczone to kraj z największą Polonią na świecie. Główne miejsca zamieszkiwania Polonii w USA to miasta: Chicago, Denver, Detroit, Los Angeles, Nowy Jork i Seattle. Szacuje się że mieszka w Stanach Zjednoczonych blisko 10 mln osób pochodzenia polskiego. Chicago, miasto w stanie Illinois, jest drugim na świecie, po Warszawie, miastem pod względem liczby Polaków.

Polacy zaczęli emigrować w większych liczbach do Stanów Zjednoczonych już w XIX wieku, po powstaniach narodowych. Kolejne duże fale emigracji z Polski do USA powstawały z powodów zarobkowych (od drugiej połowy XIX wieku aż do 1939 r., potem po roku 1980), z przyczyn politycznych (po II wojnie światowej) i z przyczyn ekonomicznych i politycznych (lata 80 XX wieku).

Według danych spisowych 11% mieszkańców USA urodziło się za granicą, z czego tylko 14,7% z Europy. Analiza danych Biura statystycznego wykazuje, że 3,3% społeczności USA uważa się za Polaków (9 292 875 osób).

Wielu użytkowników na MyHeritage posiada przodków w USA, a także rodziny, które aktywnie budują drzewa genealogiczne i badają historie rodziny!

Nasz użytkownik Mariusz Adamowicz odnalazł krewnych na MyHeritage dzięki technologii Smart Matches!

Został dodatkowo poinformowany o tym fakcie wiadomością w języku angielskim:

„Hello. My name is Helena Stange. Do you understand English? I am in the USA. My great-grandmother, Antonina Majczak and your grandfather, Mikolaj Majczak were brother and sister. I am excited to find another relative!”.

Polskie tłumaczenie:

„Witam. Nazywam się Helena Stange. Czy rozumiesz język angielski? Jestem w USA. Moja prababka, Antonina Majczak i Twój dziadek, Mikołaj Majczak byli rodzeństwem. Jestem podekscytowana, mogąc znaleźć kolejnego krewnego!”

Pełną historię Mariusza możecie przeczytać TUTAJ.

Czy Wasi przodkowie, krewni również emigrowali do USA? Może odnaleźliście ich dzięki Smart Matches lub Record Matches i Spisom Powszechnym USA (1780-1940 dostępnych na MyHeritage)? Podziel się swoją historią rodziny (wraz ze zdjęciami) na poland@myheritage.com. Z przyjemnością opublikujemy ją na Blogu!

źródło: Wikipedia