Adoptowany Australijczyk znajduje rodzeństwo w Danii za pomocą MyHeritage DNA

Adoptowany Australijczyk znajduje rodzeństwo w Danii za pomocą MyHeritage DNA

David Oliver z Australii urodził się i został adoptowany w Anglii w 1960 roku. Dzięki dopasowaniu DNA na MyHeritage odkrył, że jego biologiczny ojciec był Duńczykiem i udało mu się nawiązać kontakt z trójką przyrodniego rodzeństwa!

Zamów zestaw DNA MyHeritage

David wychował się w hrabstwie Warwickshire w Anglii. „Otrzymałem kochające, stabilne i niezawodne wychowanie” – mówi. „Miałem dobre wykształcenie i niczego mi nie brakowało. Powiedziano mi o mojej adopcji od najmłodszych lat, ale przez lata nie rozmawialiśmy o tym zbyt często. Oboje moi adoptowani rodzice już nie żyją”.

David Oliver

David Oliver

Rodzice adopcyjni Davida powiedzieli mu, że jego biologiczna matka była Dunką, ale on zawsze zakładał, że jego ojciec był Brytyjczykiem. Udało mu się stosunkowo łatwo odnaleźć swoją biologiczną matkę, uzyskując oficjalne dokumenty adopcyjne Kościoła Anglii, które stały się dostępne w wyniku zmiany prawa w 1971 roku. „Rozumiem, jak może się z tym czuć moja biologiczna matka” – mówi David. „Kiedy podpisała dokumenty adopcyjne, nie miała wątpliwości, że w 1960 roku nie będzie już żadnego sposobu, abym ja lub ktokolwiek inny mógł ją wyśledzić w przyszłości. Do tej pory odmówiła spotkania, co całkowicie szanuję”.

‘To było niesamowite uczucie’

Kiedy David otrzymał swój akt urodzenia, zdał sobie sprawę, że jego biologiczny ojciec również był Duńczykiem. „Najpierw wykonałem test DNA w innym serwisie, ale nie otrzymałem żadnych interesujących wyników. Następnie przesłałem swoje dane DNA do MyHeritage i dosłownie jak tylko to zrobiłem, zacząłem otrzymywać dopasowania” – mówi David. „Nagle otrzymałem dopasowanie do kuzyna mieszkającego w Danii. Było ono tak dokładne, że wskazywało dokładne miejsce, w którym później dowiedziałem się, że zostałem poczęty – miasto Fredericia. To jest właśnie sukces MyHeritage”.

David skontaktował się ze swoim drugim kuzynem, Peterem. „To było niesamowite uczucie, wiedzieć, że jest się spokrewnionym” – mówi David. „Moje badania DNA na platformie MyHeritage zaowocowały połączeniem mnie z Peterem Hammerem w Danii, który skontaktował mnie z jego matką, Jette Hammer, jego ciotką Janne i jego wujkiem Jesperem, który mieszka w RPA, z których wszyscy są moimi pierwszymi kuzynami. Szybko dołączyli do nich moja siostra i bracia, Anne-Mette, Axel i Svenn”.

Anne-Mette mówi, że późnym wieczorem otrzymała wiadomość e-mail od swojego brata, Axela, z pytaniem, czy nie śpi. „To było bardzo nietypowe”, mówi. „Zapytał, czy może do mnie zadzwonić”. Anne-Mette mówi, że niektórzy z jej krewnych wykonali testy DNA za pośrednictwem MyHeritage, aby sprawdzić możliwe hiszpańskie korzenie jej zmarłej babci. Ale wtedy z Peterem skontaktował się David.

Peter i Jette od razu domyślili się, że ojcem biologicznym Davida jest ojciec Anne-Mette, Palle. „Miałam przyrodnią siostrę w Stanach Zjednoczonych, o której mój ojciec nie wiedział przed 1996 rokiem, więc byliśmy trochę zaznajomieni z tego rodzaju sytuacją”, mówi Anne-Mette. „Jette zrozumiała, że David jest dla nas przyrodnim bratem i poprosiła Davida o przesłanie swoich zdjęć. Dostałam zdjęcie tej samej nocy. Śmiałam się; wygląda jak moi bracia”.

Rodzony ojciec Davida, Palle. Zdjęcie pokolorowane i poprawione przez MyHeritage
Rodzony ojciec Davida, Palle. Zdjęcie pokolorowane i poprawione przez MyHeritage
Rodzony ojciec Davida, Palle. Zdjęcie pokolorowane i poprawione przez MyHeritage

„Mój ojciec był bardzo przystojnym mężczyzną”, mówi Anne-Mette. „Jako bardzo młody człowiek należał do ruchu oporu walczącego z Niemcami. Miał licencję na latanie. Kobiety były w nim po prostu zakochane”. Uważa, że nie wiedział o istnieniu Davida.
David skontaktował się również z żoną i dziećmi swojego zmarłego brata Ole, a także z córką innej siostry, Lindy, która niestety zmarła w 2012 roku.

‘Nigdy w życiu nie czułem się tak mile widziany’

Z powodu pandemii David nie był w stanie podróżować, aby spotkać się ze swoją nową rodziną, ale pozostawali w kontakcie za pośrednictwem czatu wideo. W końcu, w sierpniu ubiegłego roku, David pojechał do Danii ze swoją żoną Nicolą, aby spotkać się ze wszystkimi. „Spędziliśmy tam wspaniały miesiąc”, mówi David. „To było fantastyczne. Czułem, że znam ich przez całe życie. Nigdy w życiu nie czułem się tak mile widziany. Rodzina, o której istnieniu nie wiedziałem, a której czuję się częścią i myślę, że oni czują to samo”.

David i Nicola najpierw odwiedzili swoich nowo odnalezionych kuzynów ze strony matki wraz z ich rodzicami. „Spotkaliśmy się z prawdziwym ciepłem i gościnnością i cieszyliśmy się wspaniałym rodzinnym grillem” – mówi David.

Następnie zatrzymali się u Anne-Mette na miesiąc w pobliżu miasta Fredericia w Jutlandii, gdzie mieszka. Podczas pobytu tam, jego bracia Axel i Svenn również spotkali się z nimi przy kilku okazjach.

Left to right: Nicola, David, and Anne-Mette

Od lewej do prawej: Nicola, David i Anne-Mette

„To były wspaniałe chwile”, mówi Anne-Mette.

„Byłem głęboko poruszony ciepłem i uczuciem, jakie okazano mi i Nicoli podczas naszej podróży do Danii” – mówi David. „Najdziwniejszym uczuciem z mojej strony było to, że czułem się tak, jakby moja rodzina i ja znaliśmy się od wielu lat”.

David (center) with his sister-in-law Merete (left) and his sister Anne-Mette (right)

David (w środku) ze swoją szwagierką Merete (po lewej) i siostrą Anne-Mette (po prawej)

„Jestem teraz w tej uprzywilejowanej sytuacji, że mam nie tylko jedną rodzinę w Wielkiej Brytanii, ale także inną dużą rodzinę, głównie w Danii, ale rozproszoną po całym świecie” – mówi David. „To było wspaniałe odkrycie”.

Jeśli sam dokonałeś wspaniałego odkrycia z MyHeritage, chcielibyśmy o tym usłyszeć! Prosimy o przesłanie ich do nas za pośrednictwem tego formularza lub e-maila na adres poland@myheritage.com.
Zamów zestaw DNA MyHeritage