Odnalazłam swojego biologicznego ojca dzięki DNA i czuję się jakbym wróciła do domu

Odnalazłam swojego biologicznego ojca dzięki DNA i czuję się jakbym wróciła do domu

Xandra Bakker-van de Weerdt, lat 29, z Holandii, odnalazła swojego biologicznego ojca po latach poszukiwań dzięki połączeniu testów DNA z MyHeritage, badań drzewa genealogicznego i pomocy eksperta DNA Annemieke van der Vegt.

Zamów zestaw DNA MyHeritage

Oto jej historia:

Kiedy około 2016 roku powiedziano mi, że mój ojciec prawdopodobnie nie był moim biologicznym ojcem, poczułam się, jakby grunt usunął mi się spod nóg. Musiałam iść naprzód bez żadnych informacji ani wskazówek na temat mojego prawdziwego pochodzenia.

Moje poszukiwania biologicznego ojca rozpoczęły się ponad 7 lat temu, krótko po narodzinach mojej najstarszej córki. Pragnienie odnalezienia go rosło z dnia na dzień i powoli coraz bardziej zajmowało moje myśli. Stało się głęboko zakorzenioną tęsknotą, która nie dawała mi spokoju; być może właśnie dlatego, że sama właśnie zostałam matką.

W 2018 roku wzięłam udział w programie telewizyjnym DNA Onbekend (” Nieznane DNA”), mając nadzieję, że w końcu przyniesie mi odpowiedzi, których tak bardzo pragnęłam. Przedstawiono trzech możliwych ojców biologicznych i miałem nadzieję, że jeden z nich będzie moim prawdziwym ojcem. Samo badanie było emocjonalnym rollercoasterem. Ale wynik nie przyniósł zbawienia: żaden z 3 mężczyzn nie okazał się pasować. Ta wiadomość uderzyła we mnie, jak młot kowadłem. Poczułam się zagubiona. Jak miałam kontynuować poszukiwania swojej tożsamości?

Cykl nadziei i rozczarowań

W 2022 roku natknęłam się na stronę na Facebooku o nazwie „Ik zoek iemand” („Szukam kogoś”), gdzie ludzie dzielili się swoimi historiami i szukali swojej biologicznej rodziny. Postanowiłam podzielić się swoją historią w nadziei, że ktoś mógłby mi pomóc. Odpowiedzi napłynęły i znaleźli się ludzie, którzy chcieli wesprzeć mnie w moich poszukiwaniach. Chociaż istniała możliwość dopasowania, kolejny test DNA ponownie przyniósł rozczarowanie. Czułam się, jakbym weszła w cykl nadziei i rozczarowania.

W końcu nawiązałam kontakt z DNA Hulp („DNA Pomoc”), gdzie w styczniu 2023 roku podzieliłam się swoją historią i poprosiłam o pomoc. Ku mojemu zaskoczeniu otrzymałam szybką odpowiedź i nawiązała się bardzo przyjemna współpraca. Krok po kroku, dopasowania DNA były badane przez MyHeritage, z niestrudzoną pomocą Annemieke z DNA Hulp i mojego zawsze wspierającego męża.

To było trudne i intensywne poszukiwanie. Moje najwyższe dopasowanie wynosiło 108 cM; wszystkie inne dopasowania były poniżej 100 cM. Pierwsza znaleziona para wspólnych przodków urodziła się około 1810 roku. Na szczęście cała ciężka praca i determinacja w końcu zaczęły się opłacać. Odkryliśmy parę, która mogła być moimi dziadkami. Znaleźliśmy również ich dzieci i nawiązaliśmy z nimi kontakt, a także przeprowadziliśmy test DNA. I wtedy nadszedł przełomowy moment 28 marca 2023 roku: wynik potwierdził z przytłaczającą pewnością 99,999996%, że odnalazłam swojego ojca.

The first bouquet of flowers Xandra received from her father

Pierwszy bukiet kwiatów, który Xandra otrzymała od ojca

Nie jestem sama na tym świecie

Ulga i radość, które przepłynęły przeze mnie, były nie do opisania. Czułam się, jakbym wróciła do domu, jakby zawsze brakujący element układanki znalazł się na swoim miejscu. Podobieństwa między nami były uderzające i poczułam pokrewieństwo, którego nigdy wcześniej nie doświadczyłam. Wreszcie mogę poznawać mojego biologicznego ojca krok po kroku i budować z nim relację w naszym własnym tempie. Byłam wzruszona, gdy wspomniał: „Jakie masz śliczne dzieci”.

Jestem bardzo wdzięczna za niezawodne wsparcie Annemieke, mojego męża i wszystkich, którzy stali u mojego boku podczas tej poszukiwawczej podróży. Zdałam sobie sprawę, że nie jestem sama na tym świecie, że są ludzie, którzy troszczą się o mnie i chcą pomóc mi odnaleźć moją drogę. Moje poszukiwania pomogły mi lepiej zrozumieć moje dziedzictwo i rozpocząć nowy rozdział w moim życiu.

Mam nadzieję, że moja historia będzie inspiracją dla innych, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji. Chcę pokazać, że zawsze można znaleźć odpowiedzi, bez względu na to, jak trudny jest to proces. Dlatego moja rada brzmi: zawsze idź naprzód, nawet jeśli droga jest wyboista i bolesna. Ponieważ w końcu i tobie uda się odkryć prawdę – i odnajdziesz poczucie tożsamości, które cię dopełni!

Bardzo dziękujemy Xandrze za podzielenie się swoją piękną historią! Jeśli Ty również dokonałeś wspaniałego odkrycia z MyHeritage, chcielibyśmy o tym usłyszeć. Prosimy o podzielenie się tym z nami za pomocą tego formularza lub poprzez e-mail na adres stories@myheritage.com lub poland@myheritage.com.

Zamów zestaw DNA MyHeritage