Strażak odnajduje rodzinę z Chile, z której został skradziony jako dziecko

Strażak odnajduje rodzinę z Chile, z której został skradziony jako dziecko

W grudniu 2022 roku podzieliliśmy się historią Cristiny Prisco, która jako dorosła osoba odkryła, że tak naprawdę została skradziona swoim biologicznym rodzicom w Chile. Była w stanie ponownie połączyć się ze swoją rodzoną rodziną poprzez organizację o nazwie Connecting Roots, którą z dumą wspieramy – i do której teraz należy jako członek zarządu i asystent administracyjny.

Historia Cristiny jest tylko jedną z wielu historii chilijskich adoptowanych osób, które odkrywają straszną prawdę o tym, jak zostały oddzielone od swoich rodziców. Szacuje się, że tysiące chilijskich rodzin padło ofiarą przymusowych adopcji w ramach narodowej strategii ograniczania ubóstwa za czasów dyktatury wojskowej generała Augusta Pinocheta w latach 1973-1990.

Connecting Roots zostało założone przez jedno z tych „skradzionych dzieci”. Tyler Graf, strażak z Teksasu, odnalazł swoją biologiczną rodzinę w wieku 38 lat i ku swojemu przerażeniu odkrył, że jego matka nigdy nie chciała oddać go do adopcji. Urodził się jako wcześniak i został jej odebrany, rzekomo po to, by mogła dojść do siebie po cesarskim cięciu, a później powiedziano jej, że zmarł. W grudniu 2021 roku Tyler zapoczątkował Connecting Roots, aby pomóc innym ofiarom przymusowej adopcji w ponownym połączeniu się z ich rodzinami biologicznymi w Chile. MyHeritage zapewnia testy DNA niezbędne do potwierdzenia relacji.

Podczas gdy Cristina oglądała wywiad z Tylerem w Good Morning America i zaczęła kwestionować swoją własną historię adopcyjną, to samo działo się z Mary Van Der Loop po drugiej stronie kraju. Mary adoptowała swojego syna, Davida Avary, z Chile, a historia Tylera brzmiała mrożąco znajomo. Napisała list do miasta Houston i trafił on do Tylera.

Mary and David at the airport

Mary i David

’Sto pytań, do działania’

Zespół Tylera zajął się sprawą, a kiedy zaczęli badać historię Davida, znaleźli znaki ostrzegawcze: jego numer źródłowy, podobny do numeru ubezpieczenia społecznego w Chile, nadal istniał, co oznaczało, że żadna emigracja nie została nigdy oficjalnie zarejestrowana. To doskonały przykład na to, dlaczego badania DNA są tak ważną częścią procesu potwierdzania prawdy: dokumentacja może kłamać.

„To tak, jakbyś w jednym momencie był podekscytowany, a potem w tym samym czasie martwił się i miał setki pytań do zadania. Ogrom pytań” – powiedział David w wywiadzie dla ABC13 w listopadzie 2022 roku.

Wkrótce znaleziono rodzoną matkę Davida, Teresę del Carmen Campos, kilka testów DNA MyHeritage, i powiązanie zostało potwierdzone. David dowiedział się, że miał również 3 braci.

„Żyłem swoim życiem wiedząc, że jestem adoptowany”, powiedział David ABC13. „Oto dokumentacja potwierdzająca, że jestem adoptowany, a teraz, gdy część z tego nie jest prawdziwa, w pewnym momencie spojrzałem na to z perspektywy jakby, całe moje życie nie jest prawdziwe. Zostało sfałszowane.”

Teresa, rodzona matka Davida, podzieliła się tym, co stało się już znaną historią: kiedy David miał 10 miesięcy, zachorował i Teresa zabrała go do szpitala na leczenie. Chilijscy urzędnicy państwowi powiedzieli jej, że mogą zaoferować pomoc finansową na pokrycie kosztów opieki nad nim i poprosili ją o podpisanie dokumentu wyrażającego zgodę. Następnie wyrzucili ją ze szpitala i powiedzieli, że oddała syna do adopcji.

„Przez tyle lat towarzyszył mi ból” – mówi.

’Teraz zabieram cię wszędzie ze sobą’

Podobieństwa między Davidem i Tylerem były niebywałe. Obaj dowiedzieli się, że zostali skradzeni przy urodzeniu w wieku 38 lat, gdy mieszkali w Teksasie i pracowali jako strażacy; obie ich przybrane matki urodziły się w Wisconsin, a obecnie mieszkają w Kolorado; i obaj stracili swoich przybranych ojców. Obaj poczuli natychmiastowe połączenie i są bardzo zżyci. Kiedy Tyler zaplanował podróż do Chile, aby świętować swoje 40. urodziny z rodzoną matką, David zdecydował się przyjechać, aby w końcu poznać swoją biologiczną rodzinę. Przybrana mama Davida, Mary, dołączyła do nich – podobnie jak przybrana mama Tylera, Carol.

Od lewej do prawej: Cristina, Tyler, David, Mary i Carol na lotnisku

Od lewej do prawej: Cristina, Tyler, David, Mary i Carol na lotnisku

Obejrzyjcie poniżej kilka materiałów z jego podróży i moment spotkania:

Gdy tylko jego bracia i matka go zobaczyli, objęli go wielkim, długo oczekiwanym rodzinnym uściskiem. Jeden z nich, Gabriel, pokazał mu tatuaż, który niedawno zrobił, przedstawiający twarz odnalezionego brata w hełmie strażackim. „Teraz zabieram cię wszędzie ze sobą” – mówi.

Gabriel, showing the tattoo of David on his arm, next to David

Tatuaż Gabriela: 'Dar od Boga’

Dla przybranej matki Davida, Mary, spotkanie z jego rodzoną matką, Teresą, było szczególnie emocjonalne. „Nie wiedziałam, czego się spodziewać”, powiedziała. „On był tak kochany. Tak bardzo za nim tęskniono. Kiedy go adoptowałam… był najpiękniejszym dzieckiem, był cudowny, jest wspaniałym człowiekiem. I jestem tak dumna, że jestem jego przybraną matką. I tak mi przykro – powiedziała, zwracając się ze łzami do Teresy – że moja radość była twoim bólem. Tak mi przykro.”

Teresa mówi, że jest wdzięczna Maryi za opiekę nad synem i zapewnienie mu dobrego życia.

David's mothers, Teresa and Mary, sitting and chatting

Teresa (z lewej) i Mary (z prawej)

„To było niezapomniane i pokorne doświadczenie” – mówi David.

David with his mothers

David ze swoimi matkami

„Powiem ci coś, to nigdy nie staje się łatwiejsze”, powiedział Tyler w wywiadzie dla ABC13. „Czuję, że kiedy założyłem tę fundację, nie do końca się wyleczyłem, ale to dało mi cel. Za każdym razem, gdy robimy taki zjazd, otwiera to ranę, ale za każdym razem ta dziura staje się mniejsza.”

Connecting Roots połączyło do tej pory 37 rodzin i ma nadzieję zwiększyć swoją współpracę z rządem Chile, aby ułatwić jak najwięcej takich spotkań. Czas jest najważniejszy: rodzice dzieci skradzionych w czasach reżimu Pinocheta starzeją się, a Tyler chce mieć pewność, że będą mieli jeszcze czas na wspólne spędzanie czasu.

Odwiedź stronę Connecting-Roots.com, aby dowiedzieć się więcej o organizacji i jak możesz pomóc ją wesprzeć. Jeśli Ty lub ktoś kogo znasz mógł zostać dotknięty przymusową adopcją w Chile, zachęcamy do kontaktu z Connecting Roots.

Tagi: ,