W wieku 89 lat, w końcu poznała swoją tożsamość i 3 rodzeństwa dzięki MyHeritage

W wieku 89 lat, w końcu poznała swoją tożsamość i 3 rodzeństwa dzięki MyHeritage

Vicenta Ruiz Oriol dorastała nie wiedząc, kim tak naprawdę jest. Wychowywana w domu dziecka w Alfaro, La Rioja, w Hiszpanii, nie wiedziała nic o swoich rodzicach ani o tym, jak trafiła do placówki; nie wiedziała nawet, kiedy i gdzie się urodziła, ani czy imię, które podano jej w dokumentach, było prawdziwe. Podczas gdy innym dzieciom z tego domu poszczęściło się i zostały odzyskane przez członków rodziny lub adoptowane, Vicenta pozostała tam aż do 7 roku życia, kiedy to w końcu została adoptowana.

Niestety cel adopcji okazał się bardzo smutny. Wkrótce zrozumiała, że rodzina adoptowała ją tylko po to, by pracowała u nich za darmo na polach. Zamiast miłości i przynależności, której tak pragnęła, otrzymała maltretowanie, kary i głód. Opuściła dom tak szybko, jak tylko mogła i zmieniła swoje nazwisko na takie, jakie nosiła w zakładzie.

Vicenta as a young woman. Photo repaired, enhanced, and colorized by MyHeritage

Vicenta jako młoda kobieta. Zdjęcie naprawione, ulepszone i pokolorowane przez MyHeritage

Kim była Vicenta? Kim byli jej rodzice? Czy kiedykolwiek pozna swoją prawdziwą tożsamość? Pytania te towarzyszyły jej przez całe życie, gdy stawała się matką, a potem babcią. W końcu jej córka Pilar i wnuczka Estrella postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i zrobić wszystko, co w ich mocy, by odkryć prawdę – nawet gdy cały świat mówił im, że nic nie wskórają.

Hiszpański program TV „Déjate Querer” („Pozwól się kochać”) podjął się tej sprawy, ale kiedy zmagali się z jej rozwiązaniem, sięgnęli po pomoc do MyHeritage. Nasz menedżer na Hiszpanię, genealog Sonia Meza, zagłębiła się w badania i poprzez złożony proces budowania drzew genealogicznych, przekopywania się przez historyczne zapisy i detektywistyczną pracę DNA, była w stanie powiązać wszystkie elementy. Dzięki jej spektakularnej pracy, Vicenta nie tylko poznała swoją prawdziwą tożsamość, ale także połączyła się z kilkoma członkami rodziny, w tym z trójką przyrodniego rodzeństwa!

Tajemnicze dopasowanie DNA

Badania rozpoczęły się od dopasowania DNA. Vicenta wykonała test DNA MyHeritage w przeszłości i otrzymała 2,5% dopasowanie DNA. Pilar i Estrella próbowały dotrzeć do tej osoby i zaczęły dzielić się szczegółami rodziny, ale nie były w stanie uzyskać żadnych odpowiedzi. Tak więc producenci Déjate Querer próbowali znaleźć możliwych członków rodziny w Medina del Campo, których mogliby zaprosić do wykonania testu DNA, ale nie udało im się. W tym momencie stało się jasne, że do rozwiązania sprawy konieczne będą badania genealogiczne, a nie tylko dopasowania DNA.

Dejate Querer_Vicenta_aDN

Program Déjate Querer. Vicenta i jej rodzina pojawili się w programie, aby opowiedzieć swoją historię i poprosić o pomoc

2,5% dopasowanie DNA, które Vicenta znalazła poprzez MyHeritage, wskazywało na niezaprzeczalne powiązanie rodzinne, nawet jeśli było ono odległe. Vicenta i jej dopasowanie DNA mogli mieć wspólnego pra- lub pra-pra-pradziadka, który pochodzi z Medina del Campo w Valladolid.

Vicenta_Guerra Civil

Akta Vicenty w Hospicio de Valladolid z września 1933 r.

Sonia ściśle współpracowała z rodziną, prosząc o dostarczenie dokumentów w miarę postępu badania. Aby osiągnąć cel, musiała zbudować i udokumentować drzewo genealogiczne Dopasowania DNA sięgające 3 lub 4 pokoleń wstecz, aby móc określić, który z ich przodków miał potomka, z którym moglibyśmy się skontaktować i poprosić o wykonanie testu DNA. W końcu znaleźli potencjalnego członka rodziny, który zgodził się wykonać test DNA, a wyniki wskazywały na 8% zgodność z Vicentą. Algorytm przewidział, że to dopasowanie może być prawnuczką. To znaczy, jeden z dziadków tej osoby mógł być kuzynem lub rodzeństwem Vicenty.

ADN Sobrina Nieta MyHeritage

Dopasowanie DNA na MyHeritage

Spotkanie z kuzynami

To ekscytujące znalezisko doprowadziło do ponownego spotkania z pierwszymi kuzynami Vicenty, które odbyło się w październiku 2022 roku w Medina del Campo. Był to pierwszy raz w całym życiu Vicenty, kiedy zobaczyła ludzi, z którymi dzieliła rodzinne podobieństwo.

Medina del campo ADN MyHeritage Vicenta

Vicenta Ruiz podczas spotkania z kuzynami, 22 października, 2022

To spotkanie sprawiło, że Vicenta była jeszcze bardziej zdeterminowana, aby dotrzeć do sedna swojego pochodzenia. Rodzina, którą odnalazła, była w stanie dostarczyć nieco więcej informacji o tym, kto gdzie mieszkał, ale potrzebne były dalsze badania.

Choć wydawało się, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że rodzice Vicenty pochodzą z Bobadilla del Campo, trzeba było ustalić, kto mógł być rodzicami Vicenty. Dokumentacja historyczna była niezbędna, by uniknąć wszelkich wątpliwości i niejasności.

Wiedzieli, że jeden z potomków Pedro Garcíi Fraile i Petry Gómez Martín był możliwym rodzicem Vicenty. Musieli tylko ustalić, kto to może być. Aby rozpocząć ten proces, Sonia zbudowała drzewo genealogiczne i ustaliła, że Pedro i Petra mieli 4 dzieci: Vicente, Anastasię, Ciriaca i Alvara.

Potomkowie Pedro García Fraile i Petra Gómez Martín na stworzonym przez nas drzewie genealogicznym MyHeritage

Potomkowie Pedro García Fraile i Petra Gómez Martín na stworzonym przez nas drzewie genealogicznym MyHeritage

Są rodzeństwem!

Kolejna niespodzianka czekała na nich w archiwach gazet. W gazecie wydanej w 1933 roku ukazało się ogłoszenie o „mamce” w Bobadilla del Campo. Osoba, o której mowa, miała 20 lat, była samotna i od dwóch miesięcy była w laktacji. Czytelnicy zostali zaproszeni do skontaktowania się z Pedro García Fraile – prawdopodobnym dziadkiem Vicenty – aby uzyskać więcej szczegółów. Bingo!

bobadilla del campo - Vicenta - ADN

Ogłoszenie o „mamce” w gazecie. Periódico El Adelanto, 20 października 1933 r.

Akt urodzenia Vicenty Ruiz, urodzonej jako Asunción García Gómez 15 sierpnia 1933 roku. Źródło: Rejestr urodzeń, Bobadilla del Campo, Valladolid, Hiszpania

Akt urodzenia Vicenty Ruiz, urodzonej jako Asunción García Gómez 15 sierpnia 1933 roku. Źródło: Rejestr urodzeń, Bobadilla del Campo, Valladolid, Hiszpania

Z prostych obliczeń wynika, że dziecko mamki urodziło się w sierpniu 1933 roku. Posiadając tę informację, Sonia była bardzo bliska odkrycia prawdy. Według aktu urodzenia, który Sonia znalazła, córka Pedra, Anastazja, urodziła dziecko 17 sierpnia w Bobadilla del Campo, o imieniu Asunción. Anastazja założyła rodzinę z kolejnymi dziećmi, z których troje nadal żyje. Jeden z nich, Simeón, chciał pomóc Vicencie i jej rodzinie, i zgodził się wykonać test DNA. 15 grudnia 2022 roku zestaw Simeóna został przeanalizowany, a oto wyniki:
rodzeństwo przyrodnie.

ADN_hermanos_Bobadilla del campo

DNA Vicenty z Simeónem

W tym momencie cała rodzina z niecierpliwością oczekiwała wyników, a po otrzymaniu ekscytującej wiadomości Vicenta mogła spełnić swoje marzenie: objąć swoje rodzeństwo, Dionisię, Pedra i Simeóna, w wieku 87, 82 i 73 lat, mieszkających w Madrycie, Valladolid i Zamorze. Emocjonalne spotkanie miało miejsce w Bobadilla del Monte w Valladolid. Wszyscy płakali podczas spotkania.

Dionisia, Pedro i Simeón obejmują Vicentę Ruiz, swoją siostrę

Dionisia, Pedro i Simeón obejmują Vicentę Ruiz, swoją siostrę

To niesamowite, długo oczekiwane spotkanie było możliwe dzięki połączeniu badań genealogicznych, zapisów historycznych i kilku testów DNA MyHeritage… ale przede wszystkim, inspirującej determinacji córki Vicenty, Pilar i wnuczki Estrelli, aby zrobić to, co było konieczne i spełnić życiowe marzenie Vicenty.

„Zachęcam wszystkich do walki o poszukiwanie swojego pochodzenia i wykonanie testu DNA,” mówi Pilar. „Wszystko jest możliwe, jeśli jest to prawdziwe pragnienie twojego serca. Wszystkie te starania w końcu się opłaciły. Spełnienie marzeń!”

Jeśli również dokonałeś zmieniającego życie odkrycia poprzez MyHeritage, chcielibyśmy o tym usłyszeć! Proszę podziel się nim z nami poprzez te formę lub wyślij do nas maila na stories@myheritage.com.