Genealogia: Wykorzystanie rozwijającej się sztucznej inteligencji: Zalety i Wady

Genealogia: Wykorzystanie rozwijającej się sztucznej inteligencji: Zalety i Wady

Podczas gdy AI (sztuczna inteligencja) może być obecnie coraz bardziej używanym terminem, faktem jest, że wielu sprzedawców genealogicznych, a nawet genealogów już od lat korzysta z tej technologii. Branża AI znajduje się na rozdrożu i w ciągu najbliższych pięciu lat przeniknie niemal każdy aspekt biznesu i społeczeństwa, w tym badania genealogiczne. Dowiedz się, w jaki sposób sztuczna inteligencja jest obecnie wykorzystywana przez MyHeritage w celu udoskonalenia doświadczeń genealogicznych. 

Czym jest sztuczna inteligencja?

AI oznacza sztuczną inteligencję i reprezentuje systemy komputerowe, które mogą „naśladować” ludzką inteligencję. Celem jest to, aby systemy te wykonywały ludzkie zadania.

Zadanie może być tak proste, jak wprowadzenie pytania związanego z obsługą klienta na stronie internetowej firmy i wygenerowanie odpowiedzi przez sztuczną inteligencję. Teraz może się to wydawać proste – komputer po prostu „wyszukuje” odpowiedź i publikuje ją w panelu czatu. Ale systemy oparte na sztucznej inteligencji mogą zadawać więcej pytań, aby wygenerować najbardziej pomocną odpowiedź. System może też przechwytywać pytania użytkownika i „uczyć się” więcej o sposobie, w jaki korzysta on z produktu, aby lepiej reagować w przyszłości.

Inny przykład: możesz poprosić MyHeritage o zlokalizowanie rekordów lub drzew genealogicznych dla przodka. Nowa funkcja AI Record Finder™ wyszuka rekordy i zasugeruje dopasowania. 

Czatowanie z AI Record Finder™ w poszukiwaniu historycznych rekordów

Czatowanie z AI Record Finder™ w poszukiwaniu historycznych rekordów

Najczęściej omawianymi cechami sztucznej inteligencji są „głębokie uczenie” (ang. deep learning) i „generatywna sztuczna inteligencja” (ang. generative AI). Głębokie uczenie naśladuje ludzki mózg, ponieważ szuka wzorców, wykorzystując ogromne ilości informacji do interpretacji zdjęć, dźwięku i tekstu. Generatywna sztuczna inteligencja w rzeczywistości „generuje” nowe zdjęcia, dźwięk i tekst na podstawie informacji dostarczonych przez użytkownika i ponownie wykorzystuje własną bazę danych „danych szkoleniowych” (ang. training data), aby zrozumieć wzorce i wygenerować dane wyjściowe pasujące do zapytania użytkownika.

Platformy AI

Podczas gdy dostawcy usług genealogicznych, tacy jak MyHeritage, włączają sztuczną inteligencję do funkcji, które zapewniają użytkownikom, istnieje kilka popularnych platform AI dostępnych publicznie, z których warto rozważyć skorzystanie.

 • Bard: Opracowany przez Google, Bard (https://bard.google.com/) opisuje się bardziej jako chatbot konwersacyjny, który może „generować tekst, tłumaczyć języki, pisać różnego rodzaju kreatywne treści i odpowiadać na pytania w sposób informacyjny”. Bard jest głównym konkurentem platformy ChatGPT.
 • ChatGPT: Oznacza „Chat Generative Pre-trained Transformer”, ChatGPT (https://chat.openai.com/) jest najpopularniejszą publicznie dostępną platformą sztucznej inteligencji. Perplexity: Względny nowicjusz w świecie platform sztucznej inteligencji.
 • Perplexity (https://www.perplexity.ai/) prezentuje wyselekcjonowaną listę źródeł podczas odpowiadania na zapytania użytkowników.

Obecne zastosowania sztucznej inteligencji w genealogii

Można wierzyć lub nie, ale genealodzy już skorzystali ze sztucznej inteligencji, czy to tylko sprawdzając pisownię i gramatykę w Microsoft Word podczas pisania historii rodzinnej lub raportu genealogicznego, czy też wyszukując rodzinę w Spisie Powszechnym Stanów Zjednoczonych z 1950 roku – który został zindeksowany przy użyciu zdolności sztucznej inteligencji do odszyfrowania pisma ręcznego.

 • Zdjęcia rodzinne: MyHeritage w ciągu ostatnich trzech lat oferował wiele narzędzi do ulepszania zdjęć, w tym sposoby na kolorowanie zdjęć i uczynienie ich bardziej wyraźnymi. Ponadto istnieją narzędzia, które mogą „animować” przodka na podstawie zdjęcia, a nawet pomóc w określeniu daty zdjęcia na podstawie cech takich jak styl ubioru, fryzury i inne. Nowa aplikacja Reimagine oferuje wszystkie te narzędzia na jednej wygodnej platformie.
 • Transkrypcja: National Archives and Records Administration (NARA) wykorzystała sztuczną inteligencję do zindeksowania spisów ludności z 1950 r. wydanych w kwietniu 2022 roku. Wpisy dokonane przez rachmistrzów zostały zeskanowane i transkrybowane, a następnie udostępnione do użytku w znacznie szybszym tempie niż to, co osiągnięto dzięki ręcznemu indeksowaniu przeprowadzonemu w ramach spisu ludności USA z 1940 r. w 2012 r. W przypadku spisu powszechnego z 1950 r. użytkownicy byli zachęcani do przeglądania transkrypcji i przesyłania poprawek w ramach wysiłków społeczności genealogów i innych badaczy.
 • Sugerowanie rekordów: MyHeritage wyświetla listę „sugerowanych” rekordów na pasku bocznym strony podczas przeglądania rekordu w ramach wyszukiwania. Ponadto, Smart Matches™ i Record Matches często pojawiają się w drzewie genealogicznym sugerując rekordy i inne drzewa genealogiczne, które badacz może chcieć przejrzeć ze względu na podobieństwo danych. 
 • Dopasowania DNA: Dzięki milionom ludzi korzystających z osobistych zestawów do testów DNA, MyHeritage jest w stanie wykorzystać sztuczną inteligencję do znajdowania połączeń między testerami w oparciu o wspólne dane DNA. Biorąc pod uwagę samą ilość informacji, te wyniki dopasowania są możliwe tylko dzięki sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja i cytowanie źródeł

Ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z genealogią i historią rodziny, szybko dowiadują się, jak ważne są cytaty źródłowe w udowadnianiu relacji, a także faktów dotyczących przodków. Zazwyczaj cytaty źródłowe dokumentują sposób, w jaki znajdujemy i wykorzystujemy rekordy, takie jak spisy ludności, akty zgonu, a nawet listy lub pamiętniki.

W większości przypadków nie znajdziesz rekordów podczas wykonywania zapytań na platformie AI. Możesz jednak znaleźć informacje, które posłużą jako wskazówka do dalszych badań lub, co bardziej prawdopodobne, jako historia społeczna o tym, jak żył przodek. W takich sytuacjach potrzebna jest odpowiednia metoda cytowania treści generowanych przez sztuczną inteligencję.

Cytowanie źródeł nie musi być onieśmielające ani czasochłonne. Trzymaj się podstaw: znalezione informacje, sposób ich znalezienia, informacje o tym, gdzie zostały znalezione, oraz dane lokalizacyjne, aby inny badacz mógł znaleźć te informacje.

W przypadku treści dotyczących sztucznej inteligencji, oto formuła, którą można rozważyć, zgodnie z propozycją Amerykańskiego Stowarzyszenia Współczesnego Języka (MLA):

„[ZAPYTANIE]” monit. [NAZWA PLATFORMY AI], [DATA LUB WERSJA PLATFORMY], [NAZWA FIRMY AI], [DATA ZAPYTANIA], [ADRES URL PLATFORMY].

Tak więc, gdybym poprosił Barda o określenie wartości domu mojego pradziadka w amerykańskim spisie powszechnym z 1930 r., wymienionego jako 80 000 USD w dolarach z 2023 r., oto cytat źródłowy, którego bym użył:

” Wartość domu w amerykańskim spisie powszechnym z 1930 roku wymieniona jako 80 000 dolarów w 2023 roku”. ChatGPT, wersja 3.5, OpenAI, 1 października 2023 r., https://chat.openai.com/

Funkcje MyHeritage wykorzystujące sztuczną inteligencję

Podczas gdy wiele platform genealogicznych włączyło sztuczną inteligencję do swoich funkcji, MyHeritage jest liderem w nowych i innowacyjnych zastosowaniach sztucznej inteligencji do badań historii rodziny.

Oto, co możesz zrobić dzięki funkcjom sztucznej inteligencji MyHeritage:

Wyszukiwanie rekordów za pośrednictwem czatu z AI Record Finder™: AI Record Finder™ to interaktywny, inteligentny, swobodny czat tekstowy, który służy jako innowacyjna alternatywa dla tradycyjnego formularza wyszukiwania. Rozumie kontekst i zadaje kolejne pytania, aby pomóc Ci znaleźć informacje, których szukasz. Uzyskaj do niej dostęp pod adresem www.myheritage.pl/ai-record-finder i dowiedz się więcej o AI Record Finder™ tutaj.

Stwórz biografię przodka w stylu Wikipedii za pomocą AI Biographer™: AI Biographer™ wykorzystuje generatywną sztuczną inteligencję do stworzenia szczegółowego artykułu na temat wybranego przodka, czerpiąc informacje z drzewa genealogicznego i włączając dodatkowe informacje z zapisów historycznych i innych drzew genealogicznych, a także kontekst historyczny z Internetu. Każda AI Biography™ zawiera cytaty źródłowe i zdjęcia. Możesz utworzyć AI Biography™ z panelu profilu dowolnego zmarłego przodka z wystarczającą ilością podstawowych informacji w drzewie genealogicznym. Dowiedz się więcej tutaj.

Przykład 4-stronicowej biografii AI™

Przykład 4-stronicowej biografii AI™

Koloruj, ulepszaj, naprawiaj i animuj zdjęcia za pomocą funkcji fotograficznych MyHeritage: Inteligentne funkcje fotograficzne MyHeritage są oparte na głębokim uczeniu (ang. deep learning AI). Obejmują one:

 • Retusz zdjęć: funkcja, która automatycznie naprawia zadrapania, łzy, dziury, plamy i inne uszkodzenia na historycznych zdjęciach. To wspaniała funkcja i oszczędność czasu! Wielu historyków rodziny zmaga się z używaniem innych programów, takich jak Adobe Photoshop, do usuwania linii i zagnieceń, a także naprawiania rozdarć na zdjęciach. Dzięki funkcji Retusz zdjęć za pomocą jednego przycisku można szybko i z doskonałym rezultatem poprawić jakość zdjęć.
 • Ulepszanie zdjęć: funkcja poprawiająca jakość zdjęć i przywracająca ostrość rozmytym twarzom.  Każdy z nas ma zdjęcia rodzinne zrobione przez członka rodziny, które nie były dokładnie ostre. Funkcja Ulepszanie zdjęć daje niesamowite rezultaty za pomocą jednego kliknięcia. Przejrzystość jest wyjątkowa i może pomóc dostrzec nowe szczegóły na zdjęciu, które mogły zostać przeoczone.
 • MyHeritage In Color™: narzędzie do automatycznej koloryzacji zdjęć i przywracania kolorów, które tchnie życie i kolory w stare zdjęcia rodzinne.  Czy zastanawiałeś się kiedyś nad dokładnym kolorem sukienki, którą twoja babcia założyła na przyjęcie? Albo jak naprawdę wyglądało życie na ulicy, gdzie mieszkali Twoi przodkowie? MyHeritage In Color™ może pomóc w wizualizacji oryginalnych kolorów zdjęcia rodzinnego, ponownie za pomocą jednego kliknięcia. Nie ma potrzeby korzystania z innych programów lub witryn do przywracania kolorów.
 • Deep Nostalgia™: jedyna w swoim rodzaju funkcja, która pozwala animować twarze na starych zdjęciach rodzinnych. Wszyscy mamy krewnych i przodków, których nigdy nie spotkaliśmy. Animowanie ich twarzy za pomocą Deep Nostalgia™ to świetny sposób, aby zobaczyć, jak przodkowie mogli się poruszać i reagować.

A przyjemny aspekt korzystania z tych narzędzi fotograficznych? Możliwość usunięcia zmienionego zdjęcia i zachowania oryginału!

MyHeritage In Color™ automatycznie koloruje czarno-białe zdjęcia przy użyciu głębokiego uczenia AI

MyHeritage In Color™ automatycznie koloruje czarno-białe zdjęcia przy użyciu głębokiego uczenia AI

Pozwól swoim przodkom opowiedzieć własne historie dzięki DeepStory: Stwórz animowane wideo na podstawie zdjęć i szczegółów z drzewa genealogicznego na MyHeritage. Wykorzystując sztuczną inteligencję, DeepStory dodaje również dźwięk, aby stworzyć narrację o życiu przodka. Dowiedz się więcej tutaj.

Przenieś się do innej epoki dzięki AI Time Machine™:  Czy kiedykolwiek chciałeś zobaczyć, jak wyglądałbyś jako celtycki wojownik lub rzymski arystokrata? AI Time Machine™ wykorzystuje moc sztucznej inteligencji, wykorzystując przesłane zdjęcia do tworzenia niesamowitych awatarów umożliwiających podróżowanie przez historię. Dowiedz się więcej tutaj i na poniższym filmie:

Oszacuj daty wykonania zdjęć za pomocą PhotoDater™: funkcji wykorzystującej sztuczną inteligencję do oszacowania daty wykonania zdjęcia na podstawie ubioru, fryzury, obiektów w tle i nie tylko. Dzięki szacowanej dacie można następnie odblokować dalsze wskazówki dotyczące przodka lub wydarzenia pokazanego na zdjęciu. Więcej informacji tutaj.

Sztuczna inteligencja: dobre i złe strony

Przy całym „szumie” wokół sztucznej inteligencji może być trudno zrozumieć nie tylko to, co jest prawdą o tej technologii, ale także jej zalety i wady. Oto wyjaśnienie elementów sztucznej inteligencji, które wpłynęły lub wpłyną na sposób, w jaki szukamy przodków.

Dobre strony

Wydaje się, że istnieją nieskończone możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w poszukiwaniu przodków. To ekscytujący czas dla genealogii.

 • Analiza ogromnych ilości danych: Tak, istnieje wiele informacji dostępnych online do badań genealogicznych, ale ludzie nie są w stanie analizować tych informacji tak szybko, jak sztuczna inteligencja. Pozwala to na odkrywanie nowych powiązań między punktami danych i lepsze zrozumienie wzorców migracji i motywacji, relacji między klubami F.A.N., wpływu historii społecznej na naszych przodków i nie tylko. To, co nie jest oczywiste od razu dla naszych ludzkich umysłów, można szybko ustalić za pomocą sztucznej inteligencji.
 • Tłumaczenie i transkrypcja: Jak już pokazano przy okazji wydania obrazów spisu ludności USA z 1950 r., sztuczna inteligencja obiecuje przyspieszyć i ułatwić transkrypcję i tłumaczenie obrazów rekordów. Niedawno przesłałem wycinek z historycznej gazety, która nie została jeszcze zdigitalizowana, a platforma AI wykonała niesamowitą pracę przy transkrypcji treści.
 • Osie czasu i mapowanie: Dla tych genealogów, którzy chcą wypełnić „kreskę” między datą urodzenia a datą śmierci przodka, sztuczna inteligencja może pomóc w tworzeniu złożonych osi czasu, a także „mapować” daty wydarzeń do lokalizacji, aby lepiej zrozumieć, jak żyli nasi przodkowie.

Złe strony

Podczas gdy wielu postrzega sztuczną inteligencję jako panaceum, które może rozwiązać wiele problemów związanych z badaniami genealogicznymi, AI może być również puszką Pandory wypełnioną własnym zestawem problemów. 

 • Brak przejrzystości: Jednym z największych problemów dla użytkowników AI jest niemożność określenia źródła materiału referencyjnego wykorzystywanego podczas generowania treści. Kolejnym problemem jest rozpoznawanie treści generowanych przez sztuczną inteligencję. Większość użytkowników nie dodaje cytatów źródłowych do treści generowanych przez AI ani znaków wodnych do obrazów generowanych przez AI.
 • Stronniczość: Badania dowiodły, że wiele platform AI może być stronniczych, zwłaszcza że treści wykorzystywane jako materiał referencyjny są dostarczane przez ludzi. Te same uprzedzenia, które widzimy w odniesieniu do rasy, płci i wieku, są łatwo powielane przez sztuczną inteligencję. Niedawne przykłady obejmowały tendencję do generowania białych lub kaukaskich twarzy, a nie osób kolorowych, gdy poproszono o utworzenie niektórych rodzajów obrazów.
 • Prawa autorskie: W ubiegłym roku pojawiło się wiele kwestii dotyczących praw autorskich i własności intelektualnej związanych ze sztuczną inteligencją. Amerykańskie sądy orzekły, że treści tworzone przez sztuczną inteligencję nie mogą być chronione prawami autorskimi. Ponadto kilku twórców treści, w tym autorów i wykonawców, pozwało główne platformy AI, takie jak ChatGPT i Bard, za pobieranie z Internetu treści chronionych prawem autorskim w celu tworzenia treści generowanych przez AI.
 • Fałszywe informacje: W miarę jak platformy wykorzystujące sztuczną inteligencję gromadzą informacje, kto lub co decyduje o tym, co jest prawdą, a co fałszem? Niedawny przykład firmy prawniczej przesyłającej dokumentację prawną stworzoną przez sztuczną inteligencję – skutkującą listą fikcyjnych spraw sądowych na poparcie argumentów prawnych – pokazuje ten problem. Jest to kolejny powód, dla którego „ludzka weryfikacja” jest często wymagana przed poleganiem na treściach generowanych przez sztuczną inteligencję.
 • Wysokie koszty: Chociaż nie jest to często omawiane, wdrażanie sztucznej inteligencji może być kosztowne dla sprzedawców, co skutkuje wyższymi cenami dla konsumentów genealogii. Maszyny i serwery wykorzystywane w procesach sztucznej inteligencji wymagają mocniejszych chipów, a także po prostu większej mocy do działania. Oprócz wzrostu kosztów, istnieją również koszty związane z wpływem na środowisko i klimat, wynikające z zapotrzebowania na więcej energii do zasilania komputerów AI.

Przyszłe zastosowania sztucznej inteligencji w genealogii

Obawy dotyczące sztucznej inteligencji w ogóle, a w szczególności w badaniach nad historią rodziny, są podobne do obaw związanych z mediami społecznościowymi prawie 15 lat temu. Pamiętasz, kiedy genealodzy martwili się o Facebooka i X (wcześniej znanego jako Twitter)? 

Doświadczamy „pierwszej fazy” korzystania ze sztucznej inteligencji, jeśli chodzi o genealogię i badania nad historią rodziny. Za pięć lat powinniśmy być w „drugiej fazie”. Co to oznacza?

Pamiętasz, jak Netscape był przeglądarką, z której wszyscy korzystali, gdy Internet stał się popularny we wczesnych latach 90-tych? A MYSPACE był platformą mediów społecznościowych? Cóż, aplikacje drugiej fazy – odpowiednio Google i Facebook – są obecnie najpopularniejsze. Druga faza nowej technologii zazwyczaj przynosi znaczną poprawę pod względem funkcjonalności, łatwości użytkowania i wartości.

Oto krótka lista tego, czego można się spodziewać w ciągu najbliższych pięciu lat:

 • Narzędzia do triangulacji DNA, które szybko określą relacje na drzewach genealogicznych.
 • Konwersja pisma ręcznego na tekst, który można przeszukiwać, w tym starsze formy pisma angielskiego i niemieckiego.
 • Tworzenie cytatów źródłowych dla różnych rekordów przy użyciu określonych formatów, takich jak MLA, Wyjaśnienie dowodów i styl AP.
 • Odkrywanie powiązań między członkami klubu F.A.N. przy użyciu zdigitalizowanych historycznych gazet i innych zapisów.
 • Identyfikacja przodków na starych zdjęciach rodzinnych na podstawie „cech”, takich jak rysy twarzy, w tym łączenie członków rodziny na podstawie podobnych cech.
 • Sugerowanie rekordów do rozszerzenia poszukiwań genealogicznych, w tym tych, które nie zostały jeszcze zdigitalizowane.

Podsumowanie

Sztuczna inteligencja jest postrzegana jako potężna, ale także jako coś, czego należy się obawiać. Nie różni się to zbytnio od reakcji naszych przodków na odkrycie ognia. Ta nowa technologia przyniosła ogromne korzyści i przyspieszyła postęp w wielu dziedzinach ludzkiego życia. Ale ogień przyniósł także nowe niebezpieczeństwa i zastosowania, których być może się nie spodziewano.

Najlepszym sposobem na przebicie się przez obecny szum i dezinformację wokół sztucznej inteligencji jest bycie na bieżąco. Dowiedz się od innych genealogów, w jaki sposób wykorzystują sztuczną inteligencję do usprawnienia swoich badań genealogicznych. 

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na pełne zanurzenie, czy tylko zanurzysz palec „w świecie” AI, z pewnością odkryjesz niesamowite możliwości i sposoby na przeniesienie poszukiwań swoich korzeni na wyższy poziom.

_________________________

Thomas MacEntee Profesjonalny Genealog – Co się dzieje, gdy „techniczny facet” z zamiłowaniem do historii zostaje zwolniony podczas Wielkiej Recesji w 2008 roku? Otrzymujesz Thomasa MacEntee, który prowadzi popularne strony Genealogy Bargains i DNA Bargains oraz udostępnia wiele swoich artykułów i filmów za darmo na Abundant Genealogy.