Google dla genealogii: Przydatne wskazówki eksperta

Google dla genealogii: Przydatne wskazówki eksperta

Ten wpis gościnny został napisany przez Jessicę Taylor, dyrektora Legacy Tree Genealogists, rekomendowanego partnera badawczego MyHeritage. Jessica wygłosiła fenomenalną rozmowę podczas naszego jednodniowego seminarium na temat „Google dla Genealogii: Wskazówki przydatne do zdobywania informacji” – poniżej znajduje się tekst Jessicy w tym temacie, przetłumaczony na język polski.

Kiedy pracujesz nad historią rodziny, powinieneś rozpocząć od zapytania członków swojej rodziny o ich wspomnienia, i wiedzę w tym temacie, a następnie skorzystać z baz danych genealogicznych i innych źródeł, aby dowiedzieć się więcej. Jednym z tych „innych źródeł”, które mogą być nieco mniej oczywiste, są wyszukiwarki internetowe, jak Google.

Dlaczego warto używać wyszukiwarki dla genealogii?

Istnieje kilka dobrych powodów, dla których w ramach badań genealogicznych warto korzystać z wyszukiwarek. Po pierwsze, podczas gdy MyHeritage i inni dostawcy danych, dostarczają ogromnej puli wiedzy, żadna baza danych nie zawiera wszystkich dostępnych informacji. W celu upewnienia się, że wykonałeś dokładną pracę, do swoich odkryć genealogicznych, warto dołączyć wyszukiwarki.

Po drugie, wyszukiwarki są na ogół dość szybkie i łatwe w użyciu, i można w nich znaleźć kilka świetnych informacji, w celu uzupełnienia szczegółów, i powiązania życia swoich przodków z faktami historycznymi.

Spośród wielu wyszukiwarek do wyboru, Google jest najpopularniejszą. Jest już wbudowany w nasze życie internetowe – wszystkie ubiegłoroczne najlepsze aplikacje mobilne należały do Google lub Facebook’ a – a słowo „Google” samo w sobie stało się czasownikiem (Googlowanie), dzięki swojej masowej popularności. Google dodał również takie funkcje jak mapy, widok ulicy i łatwe tłumaczenie stron, które są naprawdę pomocne dla genealogii.

Inne wyszukiwarki, które możesz rozważyć to: Bing, Yahoo, DuckDuckGo, Dogpile, Creative Commons lub inne specyficzne dla Twojego kraju lub regionu, z których również powinieneś korzystać.

Sprawy do rozważenia

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas korzystania z wyszukiwarki. Google (i większość innych, dużych wyszukiwarek) dostarcza spersonalizowanych wyników wyszukiwań, co może spowodować zniekształcenie wyników. Wyniki Google są oparte na:

  • Rodzaju urządzenia: Strony, które nie są przyjazne dla urządzeń mobilnych są klasyfikowane niżej w mobilnych wynikach wyszukiwania, a ponieważ szukasz ewentualnie niejasnych dla Ciebie danych genealogicznych, możesz odnaleźć je na stronie, która nie jest przyjazna dla urzadzen mobilnych. Z tego powodu lepiej jest zrobić genealogiczne wyszukiwania Google na komputerze stacjonarnym lub na laptopie.
  • Lokalizacji: Twoja aktualna lokalizacja może mieć wpływ na wyniki, które zobaczysz, ponieważ Google chce dać Ci wyniki najbardziej odpowiednie dla Twojego położenia.
  • Historii, danych demograficznych i zainteresowaniach: Twoja poprzednia historia wyszukiwania oraz informacje na koncie Google+ będą miały wpływ na rodzaj wyników, który zobaczysz.

Aby uniknąć stronniczych wyników wyszukiwania, można zrobić kilka rzeczy. Postaraj się być jak najbardziej szczegółowym w kwestii tego, czego szukasz; wyloguj się z Google, aby nie opierał on rezultatów na danych demograficznych w celu dopasowania wyników do Ciebie (mimo tego, Google nadal będzie opierał wyniki dla Ciebie na lokalizacji); przejdź na tryb incognito, tak aby bieżące wyszukiwanie nie miało wpływu na przyszłe poszukiwania (choć poprzednie wyszukiwanie nadal będzie miało wpływ na wyniki); lub użyj VPN (Virtual Private Network), co jest najlepszym sposobem, aby zapobiec wpływowi Twojej lokalizacji na wyświetlane wyniki. Innym narzędziem, które należy spróbować jest wyszukiwanie z isearchfrom.com w celu przeprowadzenia wyszukiwania tak, jakbyś znajdował się w określonym miejscu.

Pięć podstawowych zasad:

Istnieje pięć podstawowych trików, które mogą pomóc uzyskać najlepsze rezultaty podczas korzystania z wyszukiwarki:

  1. Wyszukiwanie przy użyciu cudzysłowia

Pozwala to otrzymać wyniki (np. Imię i nazwisko przodka) w jednym zdaniu, i wskazuje na określone miejsca na stronie, które dotyczą właśnie tej osoby.

  1. Wyłączanie słów

Jeśli masz przodka, który mieszkał w określonym miejscu, a twoje badania wykazały, że ktoś inny o tym samym nazwisku mieszkał w innym miejscu, możesz użyć symbolu „-„, aby wykluczyć z wyników wyszukiwania takie rzeczy jak lokalizacje, drugie imię, czy krewnych ze swoich wyszukiwań.

  1. Użyj znaku ~ dla synonimów.

Użycie ~pogrzeb (na przykład) dostarczy wyników dotyczących śmierci, pochówku, rejestrów cmentarzy i innych terminów związanych z „pochówkiem”.

  1. Przeszukiwanie strony – specyficznie

Jeśli chcesz sprawdzić informacje w wyszukiwarce, dotyczące jakiejś kwestii, tylko i wyłacznie z danej strony internetowej, użyjmy opcji przeszukiwania specyficznego. Przykład: Wpisanie słowa „site:legacytree.com ancestors” (ang. Ancestors – przodkowie)  (używamy bez cudzysłowów) otrzymamy wyniki na temat przodków, jedynie z tej strony internetowej. Nie działa to w przypadku przeszukiwania baz danych – najlepiej jest używać w tym przypadku blogów, czy artykułów itp.

  1. Wyszukiwanie według zakresu dat

Możesz dodać zakresy dat, takie jak 1830…1840, aby Google pokazywał Ci informacje wyłącznie z tego przedziału lat.

Korzystając z tych podstawowych trików będziesz mógł odkryć dodatkowe informacje i szczegóły dotyczące Twoich przodków, których w przeciwnym razie nie znajdziesz. Czy jesteś zainteresowany nauką bardziej zaawansowanych sztuczek, które pomogą Ci zagłębić się w te triki jeszcze bardziej? Zapoznaj się z moim webinarem w języku angielskim “Google for Genealogy: Search Tricks to Tease Out Information”.