Cmentarze: Zachowywanie historii rodzinnej

Cmentarze: Zachowywanie historii rodzinnej

Ten post został napisany przez Daniela Horowitza, eksperta genealogii MyHeritage.

Jako weteran genealogii, mogę śmiało powiedzieć, że cmentarze są moją ulubioną atrakcją turystyczną.

Oczywiście rozumiem, iż kiedy planujemy aktywność dla całej rodziny, odwiedziny cmentarza zapewne nie będą naszym pierwszym wyborem. Kilka zalet cmentarzy: są ciche, spokojne, często dość piękne i zawierają fascynujące skarby informacji historycznych. Zwłaszcza jeśli pochowani są tam Twoi przodkowie, jest tak wiele rzeczy, których możesz dowiedzieć się z nagrobków, a których nie znajdziesz nigdzie indziej.

Miałem możliwość odwiedzenia wielu cmentarzy oraz zobaczenia wielu nagrobków moich przodków. Niestety, jako imigrant i dziecko imigrantów, większość nagrobków moich przodków znajduje się z daleka od mojego aktualnego miejsca zamieszkania. Ze względu na ograniczenia w podróżowaniu spowodowane przez COVID-19, wiele osób takich jak ja nie jest w stanie odbyć podróży.

Co jednak możemy zrobić na ten czas, to “odwiedziny” cmentarzy z całego świata, które są udokumentowane online. MyHeritage posiada liczne kolekcje nagrobków z całego świata, a niektóre z nich są związane z projektami takimi jak BillionGraves.Ogromną zaletą BillionGraves jest możliwość przez kogokolwiek, gdziekolwiek dodania rekordów historycznych do kolekcji online. Wystarczy pobrać aplikację, zrobić zdjęcie nagrobka i przesłać informacje na stronę internetową.

Jestem zawsze pełen wdzięczności, kiedy mam możliwość odwiedzenia nagrobków przodków, i kiedy to robię, lubię dzielić się moją pracą.Zajmuję się dokumentowaniem nie tylko grobów moich własnych przodków, ale wszystkich grobów na cmentarzach i dodawaniem ich do BillionGraves. W ten sposób ludzie, którzy nie będą mogli udać się na ten cmentarz, nadal będą mogli „zwiedzić” te nagrobki.

Wierzę, że wizyta na miejscowym cmentarzu może być doskonałą okazją na rodzinną wycieczkę w czasach COVID-19. Na zewnątrz, spokojnie, bez tłumów, oraz z zagwarantowanym 6-metrowym dystansem społecznym od wszystkich ludzi, których odwiedzasz!

Jeśli Twoi przodkowie są tam pochowani, to wspaniała okazja, aby dowiedzieć się o nich czegoś więcej oraz pokazać ich nagrobki swoim dzieciom. Jeśli nie, fascynujące może być poznawanie lokalnej historii.
Jeśli zdecydujesz się udokumentować niektóre nagrobki, byłby to akt pracy społecznej – dający potomkom mieszkającym daleko dostęp do bezcennych informacji o swoich przodkach.

Poniżej prezentuję kilka wskazówek do odbywania wycieczek na cmentarz:

  • Znajdźcie cmentarz do odwiedzenia: Jeśli masz w pobliżu pochowanych przodków, możesz chcieć ich odwiedzić. Alternatywnie, możesz znaleźć inny interesujący cmentarz, który możesz odwiedzić: na przykład szczególnie stary, lub taki, który nie jest w pełni udokumentowany.
  • Upewnij się, że masz ze sobą wodę, czapkę, która ochroni Cię przed słońcem oraz krem przeciwsłoneczny: Większość cmentarzy nie jest zacieniona, a na zewnątrz jest gorąco!
  • Szanuj każdy nagrobek: Podczas wycieczki, bądź wrażliwy na żałobników. Możesz spokojnie przyłączyć się do nabożeństwa lub przenieść się w inne miejsce, aby uszanować prywatność rodziny.
  • Zrób z tego polowanie na skarby: Szukajcie intrygujących ciekawostek: niezwykłych rzeźb lub napisów, zwłaszcza na starych kamieniach, ciekawych symboli i tym podobnych. Jeśli znasz jakieś postaci historyczne z lokalnej historii, miej oczy szeroko otwarte na ich imiona.
  • Przyczyń się do działań dokumentacyjnych: Możesz dołączyć do stron internetowych takich jak BillionGraves i używać ich systemów do dokumentowania nagrobków ze swoich lokalnych cmentarzy. Jak wspomniano powyżej, jest to wspaniała usługa dla osób, których przodkowie są tam pochowani. Należy jednak najpierw uzyskać zgodę od pracowników cmentarza, ponieważ mogą obowiązywać zasady zabraniające fotografowania na cmentarzu.

Chcesz dowiedzieć się, gdzie pochowani są twoi przodkowie, zanim zaczniesz? Przeszukaj teraz zbiory aktów zgonu MyHeritage.

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • leszek

    26 września, 2020

    Proszę o wyjaśnienie nazwiska supryn. Dziękuję i pozdrawiam