Jak przeprowadzić rozmowę ze starszymi krewnymi?

Jak przeprowadzić rozmowę ze starszymi krewnymi?

Rozmowy ze starszymi członkami rodziny są ważną częścią odkryć w historii rodziny, gdyż mogą oni podzielić się z nami niezwykle bogatymi informacjami, których nie moglibyśmy znaleźć nigdzie indziej. Co możemy zrobić, kiedy nie jest możliwe osobiste spotkanie z nimi? 

Żyjemy w “połączonym” świecie, i za pomocą technologii i odrobiny kreatywności, możemy nadal uzyskać wiele informacji, których potrzebujemy. 

Przez telefon

Największą zaletą korzystania z telefonu jest to, że w przeciwieństwie do nowszych form technologii, większość osób starszych ma dostęp do telefonu, wie jak go obsługiwać i prawdopodobnie używa go regularnie.

Wadą jest to, że nie ma komponentu wizualnego do rozmowy telefonicznej. Oznacza to, że nie możesz pokazać zdjęć lub dokumentów, ani zadawać pytań na ich temat. Może to również stanowić wyzwanie, jeśli członek Twojej rodziny jest niedosłyszący.

Można rozwiązać to za pomocą wysłania fotokopii przez email, lub też poprzez skorzystanie z innych technologii, które posiadasz w zasięgu ręki. 

Oto kilka wskazówek, jak przeprowadzić zdalną rozmowę ze starszymi członkami rodziny: 

 1. Zadzwoń z cichego pokoju, gdzie nie będziesz się rozpraszał.
 2. Miej wszystko, czego potrzebujesz, tuż przed sobą, zanim zadzwonisz. Usiądź przy biurku z komputerem i/lub papierem i przyborami do pisania, szklanką wody oraz wszelkimi fotografiami lub dokumentami, które możesz chcieć skonsultować podczas rozmowy.
 3. Skorzystaj z naszych pytań pomocnych, które znajdziesz tutaj.
 4. Zaplanuj rozmowę w czasie, gdy Twój krewny będzie czujny i wypoczęty, nie przedłużaj rozmowy, jeśli sądzisz, że trwa już zbyt długo. Zawsze możesz oddzwonić innym razem. 

Rozmowa wideo

Rozmowa wideo pozwala na relatywnie bliską relację z rodziną i krewnymi. Najważniejsze jest, aby upewnić się, że Twoi bliscy wiedzą jak skorzystać ze Skype lub WhatsApp.

Jeśli Twój krewny nie posiada urządzenia z kamerą, rozważ zakup urządzenia dla nich i poproś kogoś kogo znasz, kto mieszka w pobliżu, aby zainstalował je i/lub pokazał Twojemu krewnemu, jak go używać. Pamiętaj, że Twój krewny nadal może nie być w stanie obsługiwać go samodzielnie, a Ty możesz potrzebować pomocy kogoś z drugiej strony podczas korzystania z urządzenia.  

Które urządzenie powinieneś kupić dla swojego krewnego? To zależy od tego, jak bardzo są zaawansowani technicznie. Jeśli Twój krewny ma problemy z urządzeniami cyfrowymi, istnieją specjalne urządzenia opracowane specjalnie dla takich osób, jak ViewClix Smart Frame (ramka do zdjęć, która może odbierać połączenia wideo z dowolnego urządzenia z zainstalowaną aplikacją ViewClix) lub GrandPad (prosty tablet przeznaczony dla seniorów).

Kilka wskazówek, aby sprawić by wideo rozmowa okazała się sukcesem: 

 1. Ustaw kamerę internetową lub urządzenie w dobrze oświetlonym, cichym pomieszczeniu, w którym nie będzie Ci nic przeszkadzało. Zrób najpierw test z kamerą, aby znaleźć najlepsze miejsce i kąt w pomieszczeniu – taki, w którym nie będziesz nadmiernie “oświetlony”, a Twój krewny będzie widział Twoją twarz wyraźnie.
 2. Upewnij się, że masz wysokiej jakości mikrofon, zwłaszcza jeśli Twój krewny jest niedosłyszący. Pamiętaj, że dźwięk z urządzeń cyfrowych jest niższej jakości niż z telefonów stacjonarnych. Bądź cierpliwy, jeśli Twój krewny ma problemy ze słyszeniem Ciebie – i rozważ możliwość połączenia się przez telefon oprócz wideorozmowy w celu uzyskania lepszej jakości dźwięku.
 3. Jak już wspomniano, jeśli Twój krewny ma problemy z technologią, dobrze jest mieć przy sobie osobę bardziej zaawansowaną technicznie podczas rozmowy, która pomoże mu rozwiązać wszelkie problemy techniczne, z jakimi może się zetknąć.
 4. Jeśli chcesz pokazać zdjęcia lub dokumenty, które posiadasz, upewnij się, że trzymasz je nieco w oddali, aby “oddać” je, jak najbardziej wyraźne wizualnie. Inną możliwością jest wysłanie cyfrowej kopii przez czat, i pokierować krewnych, jak je zobaczyć. 

Korespondencja pocztowa i elektroniczna

Zamiast możliwości wywiadu na żywo, zawsze istnieje “staromodna” opcja: wywiad na piśmie.

Wywiad w formie pisemnej ma kilka zalet: daje względny czas na przemyślenie odpowiedzi i daje konkretny zapis informacji, które przekazują. Jest to również bardziej praktyczne rozwiązanie dla osób z trudnościami w słuchaniu.

Niektórzy starsi krewni mogą wygodnie pisać swoje odpowiedzi i wysyłać je pocztą elektroniczną, podczas gdy niektórzy mogą woleć wysłać je pocztą tradycyjną. Jeśli Twój krewny nie ma ochoty na pisanie lub wypisywanie odpowiedzi na Twoje pytania, rozwiązaniem pośrednim jest poproszenie go o samodzielne nagranie i wysłanie nagrania. Mogą oni użyć prostego cyfrowego urządzenia do nagrywania, takiego jak odtwarzacz MP3, lub starego magnetofonu, który można później zdigitalizować. Jeśli w pobliżu jest ktoś, kto może pomóc w “przesłuchaniu” ich za pomocą kamery wideo – jeszcze lepiej.

Kilka wskazówek, jak najlepiej wykorzystać korespondencję wysyłaną pocztą lub pocztą elektroniczną:

 1. Ogranicz swój początkowy list do nie więcej niż 10 pytań. Większa liczba może przytłoczyć Twojego krewnego. Zawsze możesz odpisać z większą ilością pytań później.
 2. Upewnij się, że podałeś swojemu krewnemu wszystkie swoje dane kontaktowe. Możesz nawet rozważyć wysłanie zaadresowanej, ostemplowanej koperty, aby ułatwić mu wysłanie odpowiedzi.
 3. Dołącz do początkowego listu kopie zdjęć lub innych dokumentów, aby pomóc krewnemu poruszać się w jego pamięci.

Powodzenia!