Jak zachęcić członków rodziny do dzielenia się historami?
- Od Katie
Zachęcanie członków rodziny do rozmowy o genealogii i historii rodziny może być dla niektórych z nas bardzo demotywujące. Spójrzmy prawdzie w oczy, nasi krewni często nie ułatwiają nam tego zadania, prawda?
Zawsze znajdzie się ten jeden krewny, taki można powiedzieć “rodzynek” (lub więcej), który po prostu nie rozumie, i nie chce zrozumieć, dlaczego prowadzisz badania genealogiczne. Wówczas często padają takie pytania, jak:
- „Dlaczego chcesz wiedzieć te wszystkie rzeczy o naszej rodzinie?”.
- „Nie wiem, to było zbyt dawno temu, aby pamiętać”.
- „Po prostu nie rozmawialiśmy o tym”.
Jedną z pierwszych rzeczy, które musimy sobie uświadomić jest to, że nie wszyscy nasi krewni mają pasję do badania historii rodziny. Zwyczajnie, genealogia w ogóle ich nie interesuje, i dlatego nie są w stanie pojąć, a czasem nie chcą pojąć Twojej rosnącej pasji do tego zajęcia. Często ich nastawienie do Twoich pytań o historię rodziny może być wręcz demotywujące.
Musisz być “podstępny”, (ale miły!)
Niekiedy przy uzyskiwaniu informacji od krewnych musimy wykazać się pozytywną podstępnością, w taki zabawny sposób!
- Wiedzą więcej niż im się wydaje.
- Zacznij mówić, a oni mogą nie być w stanie przestać opowiadać.
Jako genealog rodziny, pełen pasji, można powiedzieć, że właściwie to Twoje zadanie, aby w jakiś sposób zachęcić krewnych do rozwiązania języków.
Fotografie rodzinne
Większość z nas posiada fotografie rodzinne. Dlaczego by nie wykorzystać ich do ożywienia wspomnień członków Twojej rodziny?
- Przynieś fotografie ze sobą na imprezę rodzinną, tak aby rozpocząć dyskusję lub podziel się zdjęciami z członkami rodziny, kiedy spotykacie się za pośrednictwem platformy wirtualnej.
- Rozpocznij dyskusję na temat zdjęcia, które zobaczyłeś na ścianie, czy na półce krewnego, lub te które zostały udostępnione na jego stronie na Facebooku.
- Poruszaj tematy o scenerii na zdjęciu, przedmiotach, które znajdują się na tej fotografii i ludziach; zbieraj wszelkie informacje, które możesz zdobyć.
Wideo rodzinne
Jeśli w Twojej rodzinie znajdują się jakieś kolekcję nagranych filmików wideo, spraw by i one stały się tematem rozmów. Zbierz członków rodziny w jednym miejscu. Oglądajcie filmy i dyskutujcie między sobą o ludziach, miejscach i sceneriach na nich przedstawionych. Jeśli Twoje domowe wideo zostało zdigitalizowane, dlaczego nie pokazać ich członkom rodziny, którzy mieszkają nieopodal lub w całym kraju, czy na całym świecie – wirtualnie.
- Zorganizuj specjalne spotkanie rodzinne tylko po to, aby obejrzeć rodzinne filmy/wideo, może to być wydarzenie na żywo lub wirtualne wydarzenie rodzinne.
- Spraw, by wideo stało się częścią rodzinnego wydarzenia.
- Omawiaj ludzi na filmie, miejsca i przedmioty.
Przepisy rodzinne
Czego nigdy nie może zabraknąć na spotkaniach rodzinnych? JEDZENIA! A dlaczego by nie wykorzystać tego na swoją korzyść? Smak i zapach mogą przywrócić wspomnienia znacznie szybciej niż inne zmysły. Rozmowa z członkami rodziny o „pokoleniowych” potrawach, może nawet doprowadzić do dyskusji o innych rodzinnych ciekawostkach.
- Zapytaj członków rodziny o „pokoleniowe” przepisy!
- Kto wprowadził te potrawy do Waszej rodziny, kto je gotował?
- Co członkowie Twojej rodziny korzystają z przepisów po Babci, czy Prababci?
Tradycje rodzinne
Wiele rodzin celebruje tradycje rodzinne, których przestrzega podczas świąt, zjazdów rodzinnych i innych wydarzeń rodzinnych.
- Zachęć członków swojej rodziny do rozmowy o tradycjach rodzinnych
- Zapytaj, kto zapoczątkował te tradycje
- Dowiedz się, skąd wywodzą się te tradycje
Jak zapisać wszystkie informacje?
Pytanie brzmi, kiedy członkowie Twojej rodziny tak namiętnie rozmawiają, jak nagrać lub przechwycić informacje, którymi się dzielą?
- Zapisz je. Kiedy idziesz na imprezy rodzinne (lub podczas rozmowy rodzinnej na przykład na Skype), koniecznie zabierz ze sobą coś do pisania (możesz na przykład spisywać krótkie słowa kluczowe, daty), lub weź dyktafon, tak aby nagrać wszystkie informacje, które możesz uzyskać od członków swojej rodziny.
- Rozważ nagrywanie swoich wirtualnych spotkań, tak abyś mógł do nich wrócić. Pewne informacje mogły Ci umknąć, kiedy byłeś emocjonalnie zaangażowany w rozmowę. Następnie możesz podzielić się nagranymi spotkaniami z członkami swojej rodziny.
- Użyj bazy danych drzewa genealogicznego online, takiej jak MyHeritage Family Tree, aby nagrać swoje badania genealogiczne i kontynuować dodawanie informacji w miarę jak członkowie Twojej rodziny dzielą się nimi z Tobą. Baza danych drzewa genealogicznego online jest również doskonałym miejscem, gdzie cała Twoja rodzina może współpracować nad drzewem genealogicznym.
Co się odwlecze, to nie uciecze!
Większość z nas od „wieków” szuka starych zapisów, zdjęć i innych dokumentacji o naszych przodkach. Ważne jest., aby nie odkładać tego na jutro, ale zwyczajnie zabrać się za to już dziś!
- Rób zdjęcia podczas wydarzeń rodzinnych, ściągnij je na swój komputer, identyfikuj je i dodaj metadane.
- Zbieraj dyplomy, odznaki, zapisy z domu pogrzebowego, zaproszenia ślubne, zaproszenia na chrzciny, kartki świąteczne, pocztówki itp.
Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom i trikom uda Ci się skłonić członków swojej rodziny do genealogicznych opowieści!