Przewodnik początkującego majsterkowicza do utworzenia własnego filmu o historii rodziny

Przewodnik początkującego majsterkowicza do utworzenia własnego filmu o historii rodziny

Poświęciłeś wiele dni, jeśli nie miesięcy na stworzenie obszernego drzewa genealogicznego poprzez badania MyHeritage. Zrobiłeś nawet test DNA wszystkim członkom rodziny, aby naprawdę dowiedzieć się skąd pochodzisz. I co teraz? Jak zamierzasz zachować tę bezcenną historię rodziny?

Wiele osób zatrzymuje się w tym momencie swoich badań, z morzem nazwisk i dat rozrzuconych “po stole” lub pospiesznie wrzuconych do albumu. Jak mawiał mój stary przyjaciel: „Badania nie są zakończone, dopóki nie zostaną opublikowane”. Jasne, wyjściem jest klasyczny dokument Word z historią rodziny, który można rozesłać po całym klanie, ale czy faktycznie kiedykolwiek zostanie przeczytany?

Dzisiaj chciałbym przyjrzeć się alternatywnemu i angażującemu sposobowi przedstawienia historii rodziny, który może przypaść do gustu przyszłym pokoleniom i nie tylko, a mianowcie film wideo o historii rodziny.

Co to jest film wideo z historią rodziny?

Wideo o historii rodziny to swoiście sfilmowany wywiad, w którym opowiadasz o historii rodzinnej i ciekawostkach, które odkryłeś podczas swoich badań genealogicznych. Publiczność widząc i słysząc te opowieści od Ciebie, łączy się z Twoją pasją. To trochę jak słuchanie opowieści przy ognisku.

Jak wykorzystać moje badania? 

Na początek najważniejsze jest zebranie wszystkich Twoich wspaniałych badań genealogicznych w całość, która będzie dobrze nadawała się do nagrania wideo. Bądźmy jednak szczerzy: nie oznacza to recytowania nazwisk i dat przez 20 minut! Pamiętaj, że chcemy, aby Twój film o historii rodziny był wciągający, a to oznacza opowiadanie historii. Historie są sposobem, w jaki komunikujemy się ze światem. Pozwalają nam zamienić nudne fakty w intrygujące opowieści. To ta zabawna anegdota, którą dzielisz się z sąsiadem za płotem. Aby rozpocząć tworzenie opowieści o historii rodziny, ułóż oś czasu swojej rodziny lub zajrzyj w drzewo genealogiczne i wybierz członków drzewa, o których opowiesz w swoim pierwszym wideo. Da Ci to ogólny obraz sytuacji. Następnie, wybierz najbardziej interesujące postaci (być może te, które doznały najsilniejszych doświadczeń w życiu, i podobne) lub momenty. Wreszcie, rozbij każdą z tych interesujących „sekcji” na “DNA” dobrej historii.

Poniżej przedstawiamy pięć kroków do opowiedzenia historii (tzw. DNA historii), która przykuje uwagę. Najlepsze historie:

  • Mają głównego bohatera, który…
  • Stawia czoła problemowi, który…
  • Musi spróbować go rozwiązać, zanim…
  • Podejmuje działanie i w końcu…
  • Otrzymuje rezultat: Komedia/Tragedia

Oczywiście nie każda historia, którą będziesz chciał opowiedzieć, będzie miała taki format. Czasami trzeba będzie przekazać kilka prostych faktów. Staraj się jednak opowiadać anegdoty z wykorzystaniem techniki opowieści „DNA” tak często, jak to możliwe, aby naprawdę zaciekawić odbiorców.

Przygotowania do filmowania

Przygotowanie do kręcenia filmu jest prawdopodobnie ważniejsze niż samo filmowanie. Lubię stosować podejście CLIPS z klientami, aby o niczym nie zapomnieć:

Podzielmy te sekcje na części:

Ubranie – Co zamierzasz założyć? Wydaje się, że to proste pytanie, ale może powodować problemy, jeśli zostawi się je do ostatniej chwili. Pamiętaj, że tworzysz archiwalny dokument dla przyszłych pokoleń, więc ubierz się w ubrania, które odzwierciedlają autentycznego Ciebie!

Lokalizacja – Gdzie zamierzasz filmować? Chodzi tu o zachowanie równowagi między względami praktycznymi a sentymentem. Może Cię kusić, by filmować na zewnątrz, ale może to wprowadzić wiele czynników rozpraszających środowisko. Zamiast tego wybierz spokojne miejsce, w którym będziesz się czuł komfortowo.

Przeprowadzający wywiad – Kto przeprowadzi z Tobą wywiad? Można spróbować zrobić to samemu, ale większość ludzi uważa, że łatwiej jest prowadzić dialog, aniżeli monolog. Wybierz osobę, z którą łatwo będzie Ci się rozmawiało. Zaskakujące jest to, że nie zawsze musi to być członek bliskiej rodziny.

Uczestnicy – Kto będzie brał udział w wywiadzie? Można zdecydować się na wywiad indywidualny, co jest najłatwiejszą opcją. Ale można również rozważyć nakłonienie innych członków rodziny do podzielenia się swoimi historiami, przeprowadzenie wywiadu z parami, a nawet odważne wprowadzenie wnuków.

Historie – Jakie historie zamierzasz opowiedzieć? Używając powyższej techniki DNA Historii, spisz wszystkie historie, które chcesz opowiedzieć, zanim staniesz przed kamerą.

Tworzenie pytań do wywiadu

Na wstępie należy określić, na czym ma się skupić Twoje nagranie. Twój film o historii rodziny może skupiać się na dziedzictwie Twojej rodziny, Twojej własnej historii życia lub na obu tych elementach. Kiedy już zdecydujesz się na temat, na którym chcesz się skupić, weź kartkę papieru i rozpocznij burzę mózgów a tematów jest wiele, na przykład przodkowie i ich życie, szkoła, wczesne lata, kariera, itp. Teraz, gdy masz już listę możliwych tematów, wróć do swoich najlepszych postaci/momentów “Historii DNA” i zacznij tworzyć powiązane pytania dla swojego rozmówcy.

Kluczowym elementem jest tworzenie pytań otwartych. Są to pytania, które wyrażają rzeczy w taki sposób, że jesteś zmuszony odpowiedzieć więcej niż tylko „tak” lub „nie”. Tego typu pytania często zaczynają się od słów „co”, „jak” lub „dlaczego”. Pamiętaj, aby dostosować swoje wybory do tego, co chcesz zarchiwizować. Tutaj znajdziesz naszą listę przykładowych pytań.

Filmowanie Twojego wideo o historii rodziny

Jako, iż jest to przewodnik dla początkujących majsterkowiczów, zakładamy, że najprawdopodobniej będziesz używał telefonu komórkowego lub aparatu cyfrowego do stworzenia swojego filmu o historii rodziny. Są to świetne narzędzia dla każdego, kto ma ograniczony budżet, ale wymagają one trochę dodatkowej pracy, aby uzyskać najlepszą jakość.

O dziwo, to właśnie dźwięk może popsuć Twoje wideo. W końcu, jeśli ludzie nie słyszą, jak opowiadasz o historii swojej rodziny, to wszystkie, nawet najpiękniejsze zdjęcia na świecie na nic się nie zdadzą. Z tego powodu, jakość nagranego dźwięku powinna być Twoim priorytetem. 

Dwie dostępne opcje to albo usiąść jak najbliżej kamery, albo wydać niewielką sumę pieniędzy na mikrofon. Nawet tani mikrofon typu lavalier za około 100 zł będzie miał lepszą jakość dźwięku niż mikrofon na kamerze.

Drugim najważniejszym czynnikiem jest oświetlenie. Chcemy, aby Twoje prawnuki były w stanie zobaczyć wyraz Twojej twarzy. Ponieważ profesjonalne oświetlenie jest zarówno drogie, jak i wymaga dużo praktyki, aby je opanować, będziemy polegać na naturalnym świetle, używając techniki zwanej „feathering”. Najłatwiejszym sposobem jest znalezienie dużego okna w domu. Usiądź tuż przy krawędzi okna i ustaw swoje krzesło w odległości około metra od ściany.Teraz, gdy umieścisz aparat naprzeciwko siebie, uzyskasz piękne, miękkie światło padające na twarz.

Na koniec, upewnij się, że ustabilizowałeś swój aparat. Jeśli używasz telefonu komórkowego to tani stojak na telefon jest koniecznością. W przypadku większego aparatu, możesz zainwestować w lekki statyw lub przynajmniej spróbować wyważyć go na płaskiej powierzchni na wysokości Twojej twarzy.

Uczyń swój film o historii rodziny bardziej osobistym

Chcąc nadać swojemu filmowi nieco wyjątkowości, rozważ pokazanie ważnych przedmiotów z Twojej kolekcji o historii rodziny. Może to być pamiątka rodzinna lub nawet rodzinne zwierzątko. To wspaniały dodatek, gdy to Ty prezentujesz przedmiot i dzielisz się swoją pasją. Innym świetnym dodatkiem jest pokazanie kilku zdjęć. Można to łatwo zrobić trzymając je przed kamerą podczas rozmowy. Jeśli jesteś nieco bardziej obeznany z technologią, możesz również zeskanować swoje zdjęcia i wstawić je do ostatecznego wideo za pomocą oprogramowania do edycji.

Finalizacja Twojego wideo

Jeśli chcesz uniknąć konieczności edycji swojego filmu o historii rodziny, to staraj się nakręcić wywiad za jednym razem i zaakceptuj, że mogą być pewne przerwy i wkradające się „yyyyy” w trakcie. Nie bój się jednak edycji swojego filmu. Większość komputerów domowych posiada dołączone oprogramowanie do edycji wideo, które pozwoli Ci na podstawową edycję i wstawianie tytułów. Istnieje również wiele aplikacji na telefony komórkowe, które pozwalają na edycję bezpośrednio na telefonie. Podczas gdy edycja wymaga więcej wysiłku, produkt końcowy będzie wyglądał znacznie lepiej i na pewno bardziej zaangażuje Twoich widzów.

Podsumowanie

Tworzenie własnego wideo o historii rodziny jest stosunkowo proste i jest świetną opcją dla każdego, kto jest w stanie poświęcić trochę czasu na przygotowania. Jest to wspaniały sposób na skompilowanie wszystkich Twoich badań MyHeritage w pakiet, który może być udostępniony krewnym na całym świecie.

Pamiętaj:

  • Przygotuj się na wszystkie praktyczne aspekty używając CLIPS.
  • Rozbij swoją Historię na DNA.
  • Stwórz pytania do wywiadu, które są otwarte.
  • Poświęć czas na zapewnienie odpowiedniego dźwięku i oświetlenia. Nigdy nie zaszkodzi przeprowadzić szybki wywiad próbny.
  • Co najważniejsze, baw się dobrze i ciesz się tworzeniem tej ponadczasowej pamiątki. To naprawdę jest coś, co Ty i Twoi krewni będziecie pielęgnować przez kolejne pokolenia.