TOP 8 pamiątek rodzinnych

TOP 8 pamiątek rodzinnych

Pamiątki rodzinne to artefakty, które pozwalają zobrazować historie rodzinne i zapewnić wspomnienia naszym bliskim.

Przekazywane z pokolenia na pokolenie, często z historią w tle, pozwalają zachować dziedzictwo dla przyszłych pokoleń. Niedawno pisaliśmy w jednym z postów, o dziwnych miejscach, w których można odkryć pamiątki rodzinne.

Oto 8 wskazówek dotyczących pamiątek rodzinnych:

1. Instrumenty muzyczne: Nie tylko drogie fortepiany, ale i małe instrumenty muzyczne są często zachowywane jako pamiątki rodzinne.

2. Pierścionki zaręczynowe i obrączki ślubne: to sentymentalna pamiątka rodzinna, przekazywana z pokolenia na pokolenie jako symbol miłości.

3. Przepisy: Rodzinne przepisy i tradycje oraz historie kryjące się za nimi wywołują wspomnienia.

4. Zegarki: Zegarki są cenne, ale też są świadectwem pomysłowości w dawnych czasach.

5. Zdjęcia: Zdjęcia rodzinne tworzą trwałe wspomnienia i „przenoszą” nas w inne czasy.

6. Meble: Wiele zabytkowych mebli pochodzi z dawnych czasów. Ich tradycyjne wzory, jakość są wspaniałym dodatkiem.

7. Pamiątki wojskowe: Większość z nas zapewne stwierdzi, że przynajmniej jeden z naszych krewnych służył w wojsku; pamiątki te są niezwykle ważnym dziedziectwem.

8. Zapisane wspomnienia: Listy, pamiętniki pozwalają nam na wgląd w życie, jakie prowadzili nasi przodkowie, i czasy w jakich żyli.

Czy posiadasz jakieś pamiątki rodzinne? Jak wiele dla Ciebie znaczą?

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

  • Metody

    5 października, 2015

    Ja posiadam pamiątki rodzinne są to zegarki i obrazy bardzo stare wiszące na ścianie, jeden z takich obrazów jest oznaką komunii jaką otrzymała mojej matki matka – czyli obraz ma już 85 lat i wisi swobodnie na ścianie- żdziwiłem sie gdy zobaczyłem obraz ten jako dziecko a mata powiedziała mi co to za obraz bo zrozumiałem wtedy ze juz tak dawno temu udzielano komuni dzieciom w wieku 10 lat i straszono piekłem i wieczną nienawiścią Szatana!!! brrr…

  • Sianin

    6 października, 2015

    Zapewne każdy, kto zajmuje się genealogią ma w swoich zborach garść artefaktów z przeszłości.
    Wśród moich pamiątek mam kilkanaście „świadectw pracy” mojego dziadka sprzed stu lat! Mam listy miłosne mojego Taty do Mamy pisane na obczyźnie (oboje byli wywiezieni na przymusowe roboty w głąb Rzeszy). Mam też oryginalną plakietkę z literą „P”, którą musieli nosić w widocznym miejscu robotnicy przymusowi w latach II wojny. Ale mam też Książkę Rodzinną (Familienbuch) moich dziadków i Książeczkę górniczą mojego Taty, który jako nieletni fedrował we francuskiej kopalni. Przetrwał protokół ze śmiertelnego wypadku mojego Dziadka we Francji. I mam setki fotografii moich bliskich (wielu już nie żyje), przedwojennych albumów, notatek, wierszy.
    Te dokumenty opowiadają o moich przodkach, o tym jak żyli i jakie historie ich dotknęły. Są relikwiami rodziny…

  • Anna Dąbrowicz

    8 listopada, 2015

    W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest taka szafa z kolekcją rodzinnych pamiątek, do której każdy może wejść i dołączyć swoją pamiątkę (zdjęcie ) i opowieść o niej. Jak na razie udało nam sie zgromadzić w szafie ponad 50 różnych opowieści z całej Polski. Projekt dostepny jest na stronie: szafa.muzeumlokiennictwa.pl
    Serdecznie zapraszam do dzielenia się z nami swoimi pamiątkami rodzinnymi – Anna Dąbrowicz kurator projektu „Nasza Szafa”.