Dzieci i genealogia – Jak sprawić, by dzieci pokochały historię rodziny?

Dzieci i genealogia – Jak sprawić, by dzieci pokochały historię rodziny?

Dla najmłodszych genealogia może stać się tak samo niesamowitym sposobem na odnalezienie „sensu”, i odpowiedzenia sobie na wiele nurtujących pytań, na nawiązanie kontaktu z żyjącymi członkami rodziny, jak dla dorosłych. Badania wykazały, że znajomość historii swojej rodziny może przynieść dzieciom niezwykłe korzyści. Korzyści te obejmują odporność, poczucie bezpieczeństwa, silne poczucie samokontroli i większą zdolność do łagodzenia skutków stresu. Bez względu na to, czy jesteś rodzicem, dziadkiem, nauczycielem czy przyjacielem, możesz pomóc dzieciom w swoim życiu doświadczyć tych korzyści.

Poniżej prezentujemy 5 pomysłów do zaangażowania dzieci w historię rodziny. Oczywiście można, a nawet powinno się dostosować je do charakteru naszego dziecka.

1.Porozmawiajcie wspólnie z krewnymi; przeprowadźcie z nimi tak zwany wywiad

„Życie, które nie jest udokumentowane, to życie, które w ciągu pokolenia lub dwóch zostanie w dużej mierze zapomniane”. (Dennis Neuenschwander)

Przeprowadzenie wywiadu z krewnymi pomoże dzieciom w zapamiętaniu ich historii, i historii przodków. Czas spędzony podczas “historycznej” rozmowy z dziadkami lub jakimikolwiek innymi członkami rodziny to piękne i łączące doświadczenie, które przełoży się na cenne wspomnienia i emocje. 

Rozmowa “wielopokoleniowa” pomoże im w umocnieniu więzi z krewnymi, i tworzeniu wspomnień, które pozostaną w pamięci przez dłuższy czas. Pozwól dziecku prowadzić tę rozmowę tak często, jak to tylko możliwe. Oto kilka wskazówek, które możesz przekazać dziecku, jako “drogowskaz” do przeprowadzenia takiej rozmowy. 

  • Zapytaj, którego członka rodziny lub dziadka chcieliby “przepytać”. Możesz zasugerować rozpoczęcie od najstarszego dziadka, babci, czy członka rodziny. 
  • Pomóż dziecku sporządzić listę pytań, które chciałoby zadać i które je ciekawi. Zainteresowania dziecka zapewne nakierują je na pytania. Jeśli dziecko kocha zwierzęta, zapewne zapyta dziadka o zwierzęta, które miał w ciągu swojego życia, być może dziadek czy babcia pracowali na gospodarstwie, i pracowali przy zwierzętach, temat na pewno naturalnie się rozwinie. Jeśli dziecko interesuje się gotowaniem, może zapytać o rodzinne przepisy lub wspomnienia związane z potrawami z przeszłych lat. Mniejsze dzieci mogą zapytać o bardzo proste, przyziemne kwestie, na przykład ulubione zajęcie krewnego (Jakie jest Twoje ulubione jedzenie, książka, lody, piosenka, itp.?). Jeśli dziecko zechce, może spisać małą ściągawkę na kartce. 
  • Zdecyduj się na formę nagrania wywiadu. Jeśli Twoje dziecko nie umie jeszcze pisać, być może zechce namalować obrazek na podstawie opowieści krewnego, podczas gdy Ty możesz zrobić nagranie audio. Starsze dzieci mogą nagrać wideo za pomocą kamerki w telefonie, czy tablecie, a następnie przetworzyć je na krótki film, lub też na książkę, które może zostać udostępniona pozostałych członkom rodziny. 
  • Ustal długość wywiadu. W przypadku małych dzieci, proponujemy krótkie “spotkania” z jednym lub dwoma pytaniami. Starsze dzieci zazwyczaj mogą utrzymać koncentrację przez 30 minut do 1 godziny. Ważnym jest, aby pozostać elastycznym, i być czujnym oraz otwarcie pytać osobę “przepytywaną” jak długo jest jeszcze skłonna kontynuować. Jeśli jakiekolwiek pytania przypomną Ci się nieco później, zawsze możesz zrobić follow-up, zadzwonić do danej osoby, czy złożyć wizytę. W celu pozyskania więcej informacji, jak przeprowadzać wywiad z krewnymi, zapraszamy do tego artykułu. 

2. Drzewo genealogiczne

Wspólne tworzenie drzewa genealogicznego z dziećmi, może im pomóc wizualnie zrozumieć, że są częścią czegoś większego, niż oni sami. 

  • Dla dzieci w wieku 6 lat i poniżej, utwórzcie 3-pokoleniowy wykres w formie drzewa podobnego do obrazku powyżej!
  • Dzieci w wieku od 7-12 lat zapewne ucieszą się ze wspólnego tworzenia wykresu z nieco większą ilością pokoleń. Używanie różnych kolorów dla poszczególnych pokoleń pomoże im lepiej zrozumieć “struktury” rodzinne i zapamiętać poszczególne generacje. 
  • Starszym dzieciom może spodobać się diagram rodowodowy, który zawiera więcej informacji, takich jak miejsca i daty urodzenia, śmierci i ślubu. Informacje, które zobaczą lub wypełnią na swojej karcie rodowodowej, prawdopodobnie pobudzą ich ciekawość i zainspirują do pogłębiania wiedzy.
  • Po ukończeniu powieś drzewo w miejscu, w którym dzieci będą je mogłby regularnie oglądać, np. w swoim pokoju. Częstsze “oglądanie” drzewa genealogicznego pomoże im poskładać kawałki pokoleniowej układanki.
  • Drzewo dostarcza dzieciom wizualny obraz, który pozwala im zobaczyć wielu z ich przodków w jednym miejscu i zwizualizować, jak są ze sobą połączeni. Ponadto, MyHeritage ułatwia drukowanie wykresu drzewa genealogicznego.

3. Rozwiążcie zagadkę

Dzieci mogą stać się małymi detektywami, gdy pobudzisz ich wyobraźnię przedstawiając im zagadkę związaną z historią rodziny. Pobudzi to ich umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów, tak aby dokonać odkryć na temat swojej rodziny. Celem wyznaczonego zadania może być znalezienie imion rodziców przodka, zawodu, daty urodzenia, śmierci lub ślubu. Pomocne może być danie dziecku zagadki, którą już rozwiązałeś, abyś mógł poprowadzić je przez proces i zapewnić, że może odnieść sukces i poczuć satysfakcję z rozwiązania zagadki.

W swoim drzewie genealogicznym MyHeritage udostępnia Smart Matches, które pozwalają na osób – potencjalnych krewnych, którzy mają tego samego przodka i zebranie informacji z innych drzew genealogicznych. Właściciele tych innych drzew mogą posiadać dodatkowe informacje, o których możesz nie mieć pojęcia. Dzieci mogą również przeglądać Record Matches, które sugerują historyczne zapisy wspominacjące o przdkach.  Razem możecie zdecydować, czy uważacie, że osoba w rekordzie lub w profilu drzewa genealogicznego jest potencjalnym krewnym, a jeśli tak, to możecie dodać informacje do swojego drzewa. MyHeritage posiada ponad 12 miliardów historycznych rekordów do przeszukania. Smart Matches™, Record Matches i przeszukiwanie dostępnych rekordów może pomóc dzieciom rozwiązać rodzinne tajemnice.

4. Zaplanujcie zjazd rodzinny

Zjazdy rodzinne umacniają więzi rodzinne i dają członkom rodziny możliwość podzielenia się wspomnieniami i opowieściami. Dzieci mogą poznać nowych członków rodziny oraz spotkać tych, których nie widują zbyt często. Zjazd rodzinny nie musi być wielkim wydarzeniem, może to być male spotkanie w rodzinnym gronie lub wspólna wycieczka do miejsca, w którym mieszkają inni członkowie rodziny. Ważne jest, aby pamiętać, że zjazdy rodzinne nie są tylko dla dorosłych. Zaplanuj zajęcia, które zaangażują dzieci i pomogą im nawiązać kontakt z członkami rodziny i przodkami. Granie w gry jest świetnym sposobem na włączenie dzieci i zaciekawienie ich historią rodziny.

Do świetnych gier należą:

Family Bingo: Umieść imiona i/lub twarze członków rodziny lub przodków na planszy do gry w bingo.

Przebranie: Przebierzcie się w staromodne ubrania i zróbcie zabawne zdjęcia.

Dostosuj zasady gry i zajęć do wieku i zainteresowań dzieci.

5. „Polowanie” na zdjęcia

Dzieci mogą zapytać członków rodziny (dziadków, rodzeństwo dziadków, rodziców, ciocie i wujków, kuzynów) o kolekcję zdjęć rodzinnych, w których są posiadaniu. Im więcej osób zapytają, tym więcej zdjęć “odnajdą”. Poproś o kopie fizyczne lub cyfrowe. 

Funkcja Photo Discoveries™ w MyHeritage umożliwia również znalezienie zdjęć rodzinnych, których nigdy wcześniej nie widziałeś, a które zostały przesłane do witryny przez dalekiego krewnego. Photo Discoveries™ są częścią funkcji Instant Discoveries™.

Kiedy dzieci natkną się na czarno-białe zdjęcia, mogą użyć MyHeritage In Color™, narzędzia do automatycznej koloryzacji MyHeritage, aby pokolorować zdjęcia. Kiedy kolor jest dodawany do czarno-białej fotografii, zdjęcie zostaje ożywione i sprawia to, że obiekty na zdjęciu wydają się bardziej rzeczywiste i obecne. Dzieci mogą również dostrzec szczegóły, które były trudne do zauważenia na zdjęciu czarno-białym. 

Odkrywanie historii rodziny z dziećmi to nie tylko zabawa i satysfakcjonujące zajęcie dla całej rodziny. Dzięki temu dzieci otrzymują bezcenny prezent w postaci wiedzy o tym, skąd pochodzą, którą z czasem będą mogły przekazać swoim własnym dzieciom!

________________________________

Shenley Puterbaugh jest założycielką Inspire Family History. Odwiedź InspireFamilyHistory.com oraz śledź „Inspire Family History” na Facebooku i Instagramie, aby uzyskać więcej wspaniałych wskazówek na temat inspirowania dzieci do pokochania historii rodziny.