3 lata po śmierci Matki, odnalazł jej Ojca i 3 przyrodniego rodzeństwa dzięki DNA-MyHeritage

“Podobno krew jest gęstsza od wody. Kiedy po raz pierwszy poznałem przyrodnią siostrę i dwóch braci mojej mamy, wraz z kuzynostwem, uderzająco podobnych ludzi, nagłe połączenie, pokój wypełniony miłością i sympatią, zrozumiałem wtedy, że przysłowie to ma sens.”

Na myśl o tym, jak spotkał się ze swoją nowo odnalezioną ciocią w hotelu Rochester, w Anglii, Peter Stefanovic nadal dostaje gęsiej skórki. Po 3 latach od śmierci swojej matki, która odeszła w wieku 86 lat nie znając tożsamości swojego Ojca, spogląda na jej przyrodnią siostrę, w tym samym wieku, i nie może uwierzyć swoim oczom, jak potężne są geny.

Na swoim koncie X, chwilę po spotkaniu, pod koniec stycznia, Peter zamieścił zdjęcie ze spotkania rodzinnego. Mimo że Peter jest brytyjskim prawnikiem, działaczem i osobowością medialną z milionem obserwujących na różnych kanałach społecznościowych, nie spodziewał się tak dużego zaangażowania opinii publicznej. Zdjęcie otrzymało setki tysięcy polubień i komentarzy. Emocje i radość na twarzach osób obecnych na spotkaniu głęboko poruszyły wiele osób.

 

„Pośrodku uśmiechnięta (ubrana w zieloną kurtkę) to siostra mojej mamy, Victoria Cox”, wyjaśnia Peter. ” Z prawej strony pochyla się do przodu brat mojej mamy Ashley, a za nim stoi jego brat Graham. To ja sterczę z tyłu (oczywiście).”

Po dopasowaniu, które otrzymał na MyHeritage, nie tylko odkrył troje przyrodniego rodzeństwa swojej matki, ale także tożsamość jej biologicznego ojca. Wszystkie nieliczne szczegóły, które posiadał na temat tożsamości swojego dziadka, idealnie pasowały do informacji, które posiadało przyrodnie rodzeństwo jego matki.

“Aileen, moja matka, niestety zmarła w lutym 2021 roku, nigdy nie dowiedziawszy się, kim był jej ojciec. Powiedziano rodzinie tylko, że jej ojciec był Irlandczykiem i żołnierzem, i że poznał moją babcię przed wojną” – mówi Peter. „Zaszła z nim w ciążę, a potem po prostu zniknął i nigdy nie mieliśmy szansy dowiedzieć się, kim był.”

W posiadaniu Petera znalazła się notatka napisana przez zmarłą przed laty w wieku 98 lat ciotkę jego matki, Ivę, która wyjaśnia skomplikowaną historię dzieciństwa jego matki. Byłą ona ukrywana przez lata przed jego matką. „Kiedy [Elsie] zaszła w ciążę, wujek Bill był bardzo zły i chciał dowiedzieć się, kto jest ojcem” – pisze Ivy. „Myślę, że był Irlandczykiem i służył w wojsku. Widocznie się z nim spotykała. Podróżowała z Gravesend do Chadwell Saint Mary. Sądzę, że tam go poznała. Kiedy matka się o tym dowiedziała, była bardzo zdenerwowana. Elsie zawsze była taka przygnębiona, a ciąża była dla wszystkich wielkim zaskoczeniem. Nigdy nie mogliśmy zrozumieć, jak mogła się w to wszystko wpakować.”

Babcia Petera, Elsie. Zdjęcie pokolorowane i ulepszone przez MyHeritage

Babcia Petera, Elsie. Zdjęcie pokolorowane i ulepszone przez MyHeritage

Mówi, że aby chronić jego matkę, dziadkowie postanowili wychowywać ją tak, jakby była ich córką. W dzieciństwie Aileen, matka Petera, wierzyła, że Elsie była jej starszą siostrą – nie wiedziała, że była jej biologiczną matką! „Moja matka została wychowana w przekonaniu, że jej matka była jej siostrą, a mój pradziadek był jej ojcem. To, co zawsze mnie poruszało, gdy spotykałem się z moim dziadkiem, to fakt, że moja mama zawsze nazywała go tatą, podczas gdy my zawsze nazywaliśmy go dziadkiem. Nigdy tego nie rozumiałam, dopóki później mi tego nie wyjaśniono.”

Matka Petera, Aileen, jako młoda nastolatka. Zdjęcie poprawione, ulepszone i pokolorowane przez MyHeritage

Matka Petera, Aileen, jako młoda nastolatka. Zdjęcie poprawione, ulepszone i pokolorowane przez MyHeritage

Kilka lat temu Peter postanowił zagłębić się w badania nad historią swojej rodziny. Test DNA pomógł mu dowiedzieć się więcej o swoim pochodzeniu etnicznym. W późniejszym czasie jego matka, która już nie żyje, również poddała się testowi DNA. Wówczas nie spodziewał się, że ten test pewnego dnia rozwiąże tajemnicę ich życia. „Moja mama była podekscytowana wykonaniem testu – nie dlatego, że myślała, że pomoże jej to zidentyfikować swojego ojca biologicznego, którego nigdy nie znała; nigdy nie sądziła, że może to być możliwe – ale dlatego, że ona również chciała dowiedzieć się więcej o swoim pochodzeniu etnicznym.

“Otrzymałem dopasowanie z kobietą o imieniu Victoria, która okazała się być przyrodnią siostrą mojej mamy. Co więcej, ich historie są bardzo podobne. Vicki również nigdy nie poznała swojego ojca biologicznego. Wszystko co wiedzieli na jego temat, to to, że był żołnierzem, i że pochodził z Irandii. Potem zniknął. Tak więc łączyła je bardzo podobna historia. Żadna z nich nie wiedziałą, kim jest jej ojciec, ani, że gdzieś tam ma siostę. Niezwykłym jest to, że obie siostry urodziły się w miejscach o odległości 20 minut autem, i dorastały nigdy nie wiedziąc o swoich istnieniach. ”

Przyrodnie siostry (od lewej, Victoria; po prawej, Aileen)

Przyrodnie siostry (od lewej, Victoria; po prawej, Aileen)

To jednak nie wszystko. Peter otrzymał kolejne dopasowanie. Tym razem z mężczyzną o imieniu Ashley. Był 25 lat młodszy od matki Petera i dzielił z nią wysoki współczynnik DNA, wskazujący na relacje przyrodniego rodzeństwa. Jak się okazało Ashley jest biologicznym synem obywatela Irlandii o naziwsku John McCrory, który stacjonował, jako żołnierz w Anglii, w 1930 roku, dokłanie tam gdzie urodziły się Aileen i Victoria.

John Augustine McCrory, dziadek Petera. Zdjęcie pokolorowane, poprawione i ulepszone przez MyHeritage

John Augustine McCrory, dziadek Petera. Zdjęcie pokolorowane, poprawione i ulepszone przez MyHeritage

“John McCrory, ojciec Ashley, był irlandzkim żołnierzem, który służył w okolicy, z którym obie babcie zaszły w ciążę. Był nieco filantropem i kobieciarzem, więc wszystko to łączy się w jedną całość” – mówi Peter. „Ashley McCrory nie miał pojęcia, że jego ojciec miał inne dzieci. Tak więc nigdy nie dorastał w poczuciu pustki, jaką odczuwaliśmy my i Vicki. Wiedzieliśmy, że istnieje cała brakująca gałąź naszego drzewa genealogicznego.”

Wprawiliśmy w ruch zdjęcie Johna, dziadka Petera, za pomocą Deep Nostalgia™ i wysłaliśmy je Peterowi, aby miał szansę zobaczyć, jak dziadek, którego nigdy nie spotkał, rozgląda się i uśmiecha. Oto jego reakcja:

To niezwykle ekscytujące odkrycie doprowadziło do długo oczekiwanego spotkania, które odbyło się pod koniec stycznia. W sobotni wieczór wszyscy członkowie dalszej rodziny spotkali się i po raz pierwszy zobaczyli się twarzą w twarz. „To był niesamowity wieczór. W tę sobotnią noc moja żona i ja znaleźliśmy się w pokoju z krewnymi, których nigdy wcześniej nie spotkaliśmy. Rozmawiałem z przyrodnimi braćmi mojej mamy, jej siostrą i wszystkimi kuzynami, a w pokoju panowała wszechogarniająca miłość i czułość, których nigdy wcześniej nie doświadczyłem. Niesamowite podobieństwo ludzi. Po raz pierwszy patrzę na mojego kuzyna i mówię, że jest identyczny jak mój brat bliźniak!”

Również żona Petera, Anu, była bardzo podekscytowana i wzruszona. „Rozpłakała się, gdy po raz pierwszy spotkała siostrę mamy, podobieństwo było niesamowite. Moja żona opiekowała się moją mamą przez wiele miesięcy podczas jej choroby, więc łączyła je prawdziwa więź, a samo zobaczenie przyrodniej siostry mamy i jej podobieństwo było po prostu niezwykłe. To wszystko nie wydarzyłoby się bez MyHeritage. Dlatego bardzo za to dziękuję.”

Peter tak podsumowuje to wyjątkowe doświadczenie: „Fascynujące jest to, że dwie rodziny dorastały nie wiedząc, kto jest ojcem. To ogromne poczucie pustki i niewiedzy. Interesujące jest to, że te rodziny nagle połączyły się i podzieliły tą samą historią o żołnierzu z Irlandii, który w zasadzie uciekł, pozostawiając te dwie kobiety same sobie. A potem, oczywiście, mamy trzecią rodzinę, która nic o tym nie wiedziała i która z otwartymi ramionami powitała te dwie nowe rodziny. Więź, jaką wszyscy czujemy do siebie po tym pierwszym spotkaniu, przywiązanie, miłość, jest niezwykła. Niestety, moja matka zmarła, nie poznawszy swojego ojca i nie wiedząc, że ma siostrę i dwóch braci. Wiem, że bardzo chcieliby się poznać.”