4 Niesamowite historie rodzinne zaczerpnięte ze starych gazet

Gazety to jedno z najcenniejszych źródeł informacji dla historyków rodziny, ponieważ dostarczają o wiele więcej niż tylko suche fakty. Poniżej przedstawione 4 osoby znalazły bezcenne informacje o swoich przodkach właśnie w starych gazetach dostępnych na stronie OldNews.com, a w tym takie informacje jak od szczegółowej relacji ze ślubu dziadka po ogłoszenie o kopalni złota należącej do przodka. Zapoznaj się z ich historiami poniżej:

Paul odkrył szczegółową relację ze ślubu swojego dziadka

Paul Theberge

Paul Theberge

Ojciec Paula Theberge zmarł nagle, gdy był on jeszcze w szkole podstawowej. Kiedy Paul zainteresował się swoim drzewem genealogicznym, jego matka wspomniała, że jej zdaniem babcia od strony ojca Paula, jej teściowa, była w rzeczywistości drugą żoną jego dziadka, a pierwsza żona zmarła młodo, prawdopodobnie w trakcie porodu. „Żadne fakty ani inne informacje nie były dostępne, ponieważ w tym okresie mieszkał w innym stanie po imigracji z Kanady” – mówi Paul. „Możliwość prowadzenia badań sprzed 30 lat była bardzo ograniczona. Wszystko, co miałem, to pogłoski.”

Jakieś 20 lat temu Paul zaczął szukać informacji w Internecie, ale proces ten był powolny. „Informacje były pobieżne lub nie istniały i ograniczały możliwości znalezienia wielu zapisów archiwalnych na temat mojego dziadka” – mówi Paul. Około 10 lat temu natknął się na książkę opublikowaną w 1909 roku o historii miasta, do którego przeprowadził się jego dziadek – i tam znalazł odpowiedź: potwierdzenie szczegółów, które znał na temat zawodu dziadka, jego pierwszej żony, przeprowadzki do innego miasta i stanu oraz ostatniego małżeństwa z babcią Paula. „Jak się okazało, trzy fakty w książce były błędne, ale było wystarczająco dużo wiarygodnych informacji, abym mógł uzupełnić luki i poprawić niektóre błędy” – mówi Paul. „Jednak wciąż było kilka luk do wypełnienia; największą z nich były szczegóły dotyczące pierwszego małżeństwa mojego dziadka. Chociaż udało mi się zlokalizować zapis stanowy, który potwierdził daty i pochodzenie rodziców, nie posiadałem żadnych szczegółów na temat faktycznego ślubu; ale miałem motywację, aby je znaleźć!”

Następnie, w lutym 2024 roku, otrzymał Record Match z gazetą, która zawierała pełną historię pierwszego ślubu jego dziadka.

Clipping from the Lewiston Evening Journal, January 19, 1897 (Source: OldNews.com)

Wycinek z Lewiston Evening Journal, 19 stycznia 1897 r. (źródło: OldNews.com)

W artykule opisano całą ceremonię w najdrobniejszych szczegółach: pogodę tego dnia, wystrój kościoła, kolor kwiatów, strój panny młodej oraz każdy etap orszaku ślubnego i ceremonii zaślubin. Artykuł zawierał również nazwiska uczestników i szczegóły dotyczące miesiąca miodowego.

“Czytałem to tak, jakby wydarzyło się to wczoraj!” – mówi Paul. „Ten artykuł poprawił mi nastrój! Szkoda, że moi rodzice nie żyją, abym mógł podzielić się z nimi „resztą historii”.”

Photo of Paul’s grandfather from a book located in the Fall River City Library titled “The French Guide of Fall River,” dated 1909

Zdjęcie dziadka Paula z książki znajdującej się w bibliotece miejskiej Fall River zatytułowanej „The French Guide of Fall River” z 1909 r.

Pamela odkryła, że jej prababka była bohaterką zwalczającą węże

Pamela Brigham prowadziła badania nad swoją prababką, Marthą Ellen Colwell, gdy natknęła się na zadziwiający artykuł prasowy na jej temat, który ukazał się w 1900 roku:

Clipping from the Madison County Monitor, December 21, 1900 (Source: OldNews.com)

Wycinek z Madison County Monitor, 21 grudnia 1900 r. (źródło: OldNews.com)

Pamela Brigham

Pamela Brigham

„Jesienią 1899 roku, kiedy miała zaledwie 19 lat, moja prababcia Martha Ellen Colwell odwiedziła na jego farmie w Nebrasce swojego wuja Dave’a Berry’ego” – wyjaśnia Pamela. „ Spacerowali, gdy wokół nich rozległo się bzyczenie, które brzmiało jak miliony rojących się pszczół. Zdali sobie sprawę, że weszli na teren opanowany przez węże. Berry był uzbrojony w szpadel i powiedział Marcie, by stanęła za nim i się nie ruszała. Nie wykonała jego polecenia. Wzięła kij i również zaczęła zabijać węże. We dwójkę zabili 456 węży; 256 grzechotników i 250 blue racers (polskie tłumaczenie: niebieskich ścigaczy). Przekazała grzechotniki, a mój kuzyn nadal ma niektóre z nich. Historia o niej pojawiła się w kilku gazetach na terenie całego kraju”.

Martha (stojąca, po prawej) z 5 siostrami. Zdjęcie pokolorowane i ulepszone przez MyHeritage

Martha (stojąca, po prawej) z 5 siostrami. Zdjęcie pokolorowane i ulepszone przez MyHeritage

Nigdy nie słyszałam o tej historii w mojej rodzinie, zanim nie przeczytałam o niej w gazetach!” – powiedziała Pamela. “Moja prababcia w wieku 19 lat była naprawdę przebojowa!”

Mike odkrył, że jego tata zaginął na 2 dni w 1945 roku

Mike Smith

Mike Smith

Mike Smith żartuje, że czasami zastanawia się, czy prowadzenie badań nad drzewem genealogicznym o tak powszechnym nazwisku jak Smith (w krajach anglojęzycznych) jest karą za występki w poprzednim życiu. „Strona ojca mojego drzewa genealogicznego Smithów pochodzi z wioski Uley w hrabstwie Gloucestershire w Anglii” – mówi. „Mój prapradziadek Moses Smith, jego żona Mary i rodzina wyemigrowali do obszaru Parramatta w stanie Nowa Południowa Walia w Australii, przybywając tam w marcu 1855 roku”.

Pod koniec lat 90. XIX wieku jego dziadek przeprowadził się do Perth w Australii Zachodniej, a jego tata urodził się tam w 1908 roku. „On i mama pobrali się w lutym 1948 roku”, mówi Mike. „Tragedia nadeszła, gdy 4 lata później, w 1952 roku, tata całkowicie oślepł z powodu guza mózgu. Tak więc z wykwalifikowanego żeglarza, myśliwego, sportowca i handlowca zatrudnionego w Departamencie Poczmistrza Generalnego stał się kilka lat później wykwalifikowanym pracownikiem zajmującym się wikliną w WA Blind Institute”.

Jednak gdy Mike szukał informacji na temat historii swojej rodziny, natknął się na artykuł w gazecie opisujący historię, o której nigdy wcześniej nie słyszał:

Clipping from The West Australian, June 12, 1945 (Source: OldNews.com)

Wycinek z The West Australian, 12 czerwca 1945 r. (źródło: OldNews.com)

„Artykuł opowiada o moim ojcu Walterze Jacku Smithie, jego bracie, kuzynie i przyjacielu”, wyjaśnia Mike. „W artykule napisano, że nazywał się Walter John, ale w rzeczywistości chodziło o Waltera Jacka. Zgubili się podczas polowania w buszu około 45 mil od Perth, stolicy Australii Zachodniej. Zostali odnalezieni cali i zdrowi 2 dni później”.

“Nikt w rodzinie nie wiedział o tym epizodzie, aż do czasu odkrycia tego artykułu„, mówi Mike.

Jednak odwaga i determinacja jego ojca z późniejszych lat były mu znane: „Był zdeterminowany, by nie dać się pokonać ślepocie”, mówi Mike. „Moja siostra i ja wciąż zachowujemy niektóre z koszy, które dla nas zrobił. Zmarł w 1974 roku w wieku 66 lat.”

Lynda udowodniła, że jej pradziadek był właścicielem kopalni złota

Lynda Crabill

Lynda Crabill

Lynda Crabill pisząc o historii swojej rodziny, szukała bardziej osobistych doświadczeń lub informacji na temat niektórych z nich, aby wzbogacić ich historię. Szukała informacji o swoim pradziadku, Williamie Little, i znalazła ogłoszenie o kopalni złota, której był właścicielem w hrabstwie Spartanburg w Południowej Karolinie w USA. „Słyszałam historię o tym, że rodzina posiadała jedną kopalnię, a każdy jej członek otrzymał bryłkę złota” – mówi Lynda, choć twierdzi, że żadna bryłka nigdy do niej nie dotarła. „To ogłoszenie potwierdziło własność.”

Clipping from The Weekly Union Times, October 21, 1892 (Source: OldNews.com)

Wycinek z The Weekly Union Times, 21 października 1892 r. (źródło: OldNews.com)

Lynda odszukała informacje na temat obszaru kopalni i znalazła adres e-mail towarzystwa historycznego w regionie. Napisała do nich i otrzymała uprzejmą odpowiedź. Następnie zaplanowała wycieczkę, by zwiedzić okolicę. Odwiedziłam i spotkałam tam więcej osób z informacjami na temat wydobywania złota w Karolinie Południowej i innych stanach” – mówi. „Teraz mam coś osobistego do dołożenia do tej rodziny”.

William Little i jego żona Catherine Montgomery Little z dziećmi. Dziadek Lydii, Paul Yates Little jako mały chłopiec w lewym dolnym rogu. Zdjęcie ulepszone i pokolorowane przez MyHeritage

William Little i jego żona Catherine Montgomery Little z dziećmi. Dziadek Lydii, Paul Yates Little jako mały chłopiec w lewym dolnym rogu. Zdjęcie ulepszone i pokolorowane przez MyHeritage

Te historie to tylko kilka przykładów niesamowitych informacji, które możesz odkryć na temat swoich przodków na OldNews.com. Przeszukaj OldNews.com i sprawdź, czego możesz dowiedzieć się o swoich przodkach.