12 inspirujących kobiet, które zapisały się na kartach historii, „ożywionych” za pomocą Deep Nostalgia™

Komentarze

W dniu dzisiejszym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet: dzień, w którym możemy oddać honor kobietom, które już odeszły, i przypomnieć sobie ich odwagę, inteligencję, oraz determinację, która doprowadziła nas do miejsca, w którym jesteśmy dzisiaj.

Za pomocą naszej nowej funkcji, animowania twarzy na zdjęciach, wprawiając je w ruch – Deep Nostalgia™ – “ożywiliśmy” twarze wybranych kobiet z całego świata, które zapisały się na kartach historii. Mając możliwość obserwowania ich w ruchu, ze względu na dostępną technologię, w czasach jakich przyszło im żyć, kiedy ów zdjęcia zostały wykonane, możemy zapewne poczuć głębsze połączenie z ich postaciami, i być może pomoże nam to poczuć siłę do podążania za naszymi przekonaniami, i marzeniami.

1. Amelia Earhart

Amelia Earhart, urodzona 24 lipca 1897 r. w Atchison w stanie Kansas, była pierwszą kobietą, która samotnie przeleciała przez Ocean Atlantycki. Pobiła wiele innych rekordów jako pilot i poszukiwacz przygód. Zginęła tragicznie, gdy próbowała jako pierwsza kobieta okrążyć kulę ziemską na pokładzie samolotu.

W animacji wygląda, jakby mrużyła oczy przy silnych promieniach słońca, rozmyślając o swojej kolejnej podniebnej przygodzie.

2. Maria Skłodowska-Curie

Marie Curie, urodzona w Warszawie 7 listopada 1867 r., była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla, jedyną kobietą, która otrzymała ją dwukrotnie, i jedyną jak dotąd osobą, która otrzymała ją za pracę w dwóch różnych dziedzinach nauki. Wprowadziła termin „radioaktywność”, odkryła pierwiastki polon (nazwany tak na cześć jej rodzinnego kraju) i rad. Można powiedzieć, że oddała swoje życie za naukę: zmarła w 1934 r. w wieku 66 lat na anemię aplastyczną, na którą zachorowała w wyniku długotrwałego narażenia na promieniowanie podczas pracy.

3. Rosa Parks

Rosa Parks jest najbardziej znana z tego, iż odmówiła ustąpienia miejsca w autobusie w Montgomery w Alabamie, kiedy kierowca zażądał, aby ona i troje innych czarnoskórych pasażerów ustąpili miejsca białym.

Jej przypadek zwrócił międzynarodową uwagę na niesprawiedliwość praw segregacji, a ona sama poświęciła resztę życia na walkę z rasizmem i dyskryminacją. Kongres Stanów Zjednoczonych nazwał ją „pierwszą damą praw obywatelskich” i „matką ruchu wolnościowego”.

Rosa odeszła w listopadzie 2005 roku w wieku 92 lat. Jej cicha, skromna godność i siła są wciąż inspiracją dla ludzi na całym świecie.

4. Sarojini Naidu

Sarojini Naidu, urodzona 13 lutego 1879 r. w Hajdarabadzie, była poetką i działaczką polityczną, ważną postacią w indyjskiej walce o niepodległość. W 1925 r. została mianowana przewodniczącą Indyjskiego Kongresu Narodowego, a w 1947 r. jako pierwsza kobieta piastowała urząd gubernatora Indii. Jej poezja słynęła z barwnych obrazów i lirycznej jakości; Mahatma Gandhi nazwał ją „Słowikiem Indii”.

5. Helvi Sipilä

Helvi Sipilä, urodzona 5 maja 1915 r., jako pierwsza kobieta w historii została mianowana asystentką sekretarza ONZ w 1972 r., kiedy 97% wyższej kadry kierowniczej ONZ było zdominowane przez mężczyzn.

Była organizatorką pierwszej Światowej Konferencji w sprawie Kobiet w 1975 roku i przypisuje się jej duży wpływ na decyzję o utworzeniu Funduszu Rozwoju Kobiet (UNIFEM) w 1976 roku. Była również pierwszą w historii kobietą kandydującą na prezydenta Finlandii.

6. Katherine Johnson

Katherine Johnson była genialną matematyczką, bez której pierwsze amerykańskie załogowe loty kosmiczne nie byłyby możliwe. Obliczyła trajektorię lotu kosmicznego, który zabrał w kosmos pierwszego w historii amerykańskiego astronautę, a także trajektorię lotu Apollo 11, pierwszego statku, który wylądował na Księżycu.

Zanim John Glenn, pierwszy Amerykanin, który wszedł na orbitę, wyruszył na swoją misję, nalegał, aby Katherine zweryfikowała obliczenia wykonane przez cyfrowe komputery, których NASA właśnie zaczęła używać zamiast ludzkich komputerów. Praca Katherine była również kluczowa dla bezpiecznego powrotu załogi Apollo 13 na Ziemię po awarii jednego ze zbiorników z tlenem. Katherine odeszła w zeszłym roku w dojrzałym wieku 101 lat.

7. Eleanor Roosevelt


Eleanor Roosevelt, Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych w latach 1933-1945, była prawdziwą pionierką na rzecz praw człowieka i praw kobiet. Całkowicie zredefiniowała rolę Pierwszej Damy, przekształcając ją w platformę aktywizmu politycznego, a nie tylko wspierania prezydenta. Eleanor otwarcie wypowiadała się na temat praw obywatelskich, a czasem nawet publicznie nie zgadzała się z polityką męża.

Odegrała również kluczową rolę w udziale Stanów Zjednoczonych w Organizacji Narodów Zjednoczonych, stając się jej pierwszym delegatem, pełniąc funkcję pierwszego przewodniczącego Komisji Praw Człowieka ONZ i nadzorując opracowanie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Jest wspominana z wielkim szacunkiem na całym świecie.

8. Frida Kahlo

Malarka i ikona polityki Frida Kahlo urodziła się 6 lipca 1907 roku w Coyoacán w Meksyku. Przez większość życia jej twórczość pozostawała w cieniu działalności męża, który również był malarzem, a ona sama była rozpoznawana głównie jako jego ekscentryczna żona.

Jednak począwszy od lat 70. jej twórczość zyskała uznanie, a ona sama stała się znana nie tylko jako jedna z najważniejszych artystek Ameryki Łacińskiej, ale także jako ikona wielu ruchów politycznych, w tym feminizmu, aktywizmu LGBTQ+ i ruchu Chicano.


Szczególnie znana jest ze swoich surrealistycznych autoportretów pełnych symboliki. Kto wie, być może spodobałaby jej się ta animacja jej zdjęcia.

9. Hedy Lamarr

Hedy Lamarr, urodzona jako Hedwig Eva Maria Kiesler w Wiedniu, w Austrii, 9 listopada 1914 roku to nie tylko piękna kobieta. Choć większość jej kariery zdominowało Hollywood, gdzie była aktorką i producentką filmową, Hedy była również wynalazczynią, a system rozproszonego widma, który opracowała wraz z przyjacielem, aby zapobiec zakłócaniu systemów naprowadzania torped, był prekursorem technologii, dzięki którym dziś możemy korzystać z WIFI i Bluetooth.

10. Florence Nightingale

Florence Nightingale, urodzona 12 maja 1820 r. we Florencji, we Włoszech, jest znana jako założycielka nowoczesnego pielęgniarstwa. Po zarządzaniu personelem pielęgniarskim i szkoleniu pielęgniarek podczas wojny krymskiej, założyła pierwszą świecką szkołę pielęgniarską i położyła podwaliny pod pielęgniarstwo jako zawód wymagający kwalifikacji. Była również statystykiem, który stworzył nowatorskie sposoby graficznego przedstawiania danych, dzięki czemu stały się one bardziej przystępne dla laików. Choć niektórzy twierdzą, że odrzucała teorię zarazków, rozumiała związek między warunkami sanitarnymi a lepszymi wynikami zdrowotnymi. Wprowadzenie przez nią odpowiednich warunków sanitarnych sprawiło, że szpitale stały się o wiele bezpieczniejsze i miały większe szanse na wsparcie powrotu pacjentów do zdrowia.

11. Indira Gandhi

Indira Gandhi, urodzona 19 listopada 1917 r. w Allahabadzie, była trzecim premierem Indii i pierwszą – i jak dotąd jedyną – kobietą-premierem. Córka premiera Jawaharlala Nehru, była drugim najdłużej urzędującym premierem po swoim ojcu. Była postacią kontrowersyjną, ponieważ przewodniczyła stanowi wyjątkowemu, aby stłumić rewolucję, podczas którego zawieszono swobody obywatelskie i ocenzurowano prasę.

Poprowadziła również Indie w wojnie przeciwko Pakistanowi i zwiększyła znaczenie Indii na arenie światowej. Choć krytycznie ocenia się jej politykę, nie ma wątpliwości, że była potężną postacią, która odcisnęła znaczące piętno na historii świata.

12. Carmen Miranda

Carmen Miranda była urodzoną w Portugalii brazylijską tancerką, piosenkarką i aktorką, która jako pierwsza kobieta z Ameryki Południowej została uhonorowana gwiazdą na Hollywood Walk of Fame. Jest szczególnie znana ze swojego charakterystycznego kapelusza z owocami.

Kim są inspirujące kobiety w Twojej własnej historii rodzinnej? Skorzystaj z naszego narzędzia Deep Nostalgia™, aby animować ich zdjęcia! Wypróbuj Deep Nostalgia™ już teraz aby ożywić zdjęcia swoich przodków – kobiet o silnych osobowościach.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony