Baza Miejscowości Kresowych

Komentarze7

Czy wasze korzenie są związane z Kresami? Może właśnie z stamtąd pochodzą Wasi krewni? Wspominaliśmy Wam już wcześniej, iż co siódmy Polak ma korzenie na dawnych Kresach Wschodnich. Dzisiaj chcemy Wam polecić wspaniałą Bazę Miejscowości Kresowych, która została stworzona przez małżeństwo Ewę i Adama Kamińskich obejmuje ona już wszystkie miejscowości z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej.

Obecnie Baza Miejscowości Kresowych obejmuje województwa białostockie, lwowskie, nowogródzkie, poleskie, stanisławowskie, tarnopolskie, wileńskie i wołyńskie (drobne fragmenty województwa krakowskiego i lubelskiego).

Łącznie w bazie znajduje się 54.817 miejscowości w układzie z lat 30-tych XX wieku z przyporządkowaniem do gmin-powiatów-województw, oraz do parafii rzymskokatolickich i unickich z ich przyporządkowaniem do dekanatów-diecezji-archidiecezji.

Foto: kami.net.pl


Większość z tych miejscowości, bo 91% można znaleźć na mapach WIG z lat 20-30 XX wieku. Baza będzie dalej modyfikowana w miarę docierania do kolejnych źródeł, twórcy liczą również na życzliwe przyjęcie i pomoc w weryfikowaniu błędów.

Na stronie znajdują się 3 metody wyszukiwaniu miejscowości:

– bezpośrednia: prosta i szybka, ale często nieskuteczna ze względu na różną pisownię nazw. Można próbować zastąpić znakiem gwiazdki fragmenty nazwy, które mogą być różnie napisane.

– podobna (Daitch-Mokotoff SOUNDEX): na ogół najbardziej skuteczna metoda na znajdywanie podobnie brzmiących, ale różnie zapisanych nazw.

– przybliżona (SOUNDEX): Czasami daje za dużo wyników, ale może być skuteczniejsza zwłaszcza dla krótszych nazw.

Autorzy polecają dodatkowe metody szukania, gdyż pisownia miejscowości była bardzo różna, zmieniająca się w czasie, czasami pisane przez „rz” lub „ż”, „h” lub „ch”, „u” lub „ó”, również „g” i „h” było wymienne.

źródło: genealodzy.pl

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • danuta


  Maj 16, 2012

  moja babcia pochodzila z kresow wschodnich

 • Anna Ch.


  Maj 16, 2012

  Moi rodzice i przodkowie,pochodzą z Kresów.
  Wieś Siworogi,
  Powiat ,Przemyślany,
  Województwo ,Tarnopol.
  Kresowiacy to niepowtarzalni Ludzie.
  Kocham wszystkich Kresowiaków.

 • Ewa


  Maj 16, 2012

  Moi przodkowie ze strony mamy to Tatarzy.Poszukuję osób o nazwisku NECZETA.

 • Kabelo


  Lipiec 3, 2012

  Ne3o se iludam, inuatcos amigos: O comandante da Fore7a Ae9rea israelense, general Dan Halutz, vai dar baixa aos nove pilotos da ativa que lhe enviaram uma carta assinada tambe9m por outros 18 da reserva comunicando-lhe que ne3o este3o mais dispostos a participar de operae7f5es na Cisjorde2nia e na Faixa de Gaza nem de ataques a objetivos civis nos territf3rios palestinos. Halutz informou que os pilotos da ativa sere3o citados por seus comandantes para serem interrogados e, se ne3o se retratarem, sere3o desligados da Fore7a Ae9rea imediatamente. He1 muito sangue pra jorrar no Oriente Me9dio ainda

 • Kresowianka


  Marzec 23, 2013

  Danka

 • Kresowianka


  Marzec 23, 2013

  Bardzo będę wdzięczna za informacje o Pusto Koropcach. Proszę o przesłanie na e-maila.

 • Pop


  Czerwiec 26, 2014

  A dlaczego nie ma w zakłamanej bazie miast kresowych Rzeczypospolitej Kijowa?