Myślała, że jest jedynaczką. Do czasu, gdy wykonała test DNA

Myślała, że jest jedynaczką. Do czasu, gdy wykonała test DNA

Stella Stenroos, lat 51, urodzona w Finlandii, ale mieszkająca obecnie w Irlandii, zakupiła test DNA w MyHeritagew styczniu 2021 roku z czystej ciekawości. „Widziałam reklamy i czytałam artykuły przez lata i w pewnym momencie zdecydowałam się kupić zestaw DNA, myśląc, że fajnie byłoby poznać swoje pochodzenie etniczne” – mówi.

Półtora roku później Stella siedziała w swoim salonie, oglądając bez końca transmisje telewizyjne o śmierci królowej Elżbiety, gdy nagle otrzymała powiadomienie o przychodzącym e-mailu.

„Otworzyłam wiadomość, w której ktoś podawał się za mojego brata” – mówi. „Powiedziałam sobie, że to musi być jakiś internetowy dziwak. Prawie usunęłam e-mail, ale wcześniej postanowiłam rzucić okiem na moje dopasowania DNA w MyHeritage i tam było – dopasowanie z Aaro Vuotila jako moim przyrodnim bratem. Nie spodziewałem się niczego podobnego!”

Rodzice Stelli rozwiedli się w 1974 roku, gdy miała 3 lata i dorastała jako jedynaczka. Nikt nie wiedział, że jej ojciec ma jeszcze jedno dziecko – łącznie z nim samym.

Nazwisko Aaro, Vuotila, brzmiało dla niej znajomo, podobnie jak dla jej matki. Pamiętała, że jej ojciec, Jaakko Stenroos, miał przyjaciela o tym nazwisku. Przyjaciel ten uczestniczył nawet w pogrzebie jej ojca w 2008 roku.

Aaro Vuotila, lat 43, urodził się w 1979 roku w Imatra w Finlandii. Jest aktorem i muzykiem i mieszka z żoną i 16-letnią córką w Jyväskylä w Finlandii. Podobnie jak Stella, Aaro również wykonał test DNA z czystej ciekawości. Kupił zestaw w sierpniu 2022 r., a miesiąc później jego świat się zmienił.

Po otrzymaniu wyników DNA skonfrontował się z matką, która potwierdziła, że nie jest dzieckiem jej męża, ale innego mężczyzny: Jaakko – ojca Stelli. Nigdy wcześniej nikomu o tym nie mówiła.

Błyskawiczna podróż by spotkać się z siostrą

Dwa miesiące później, przy pierwszej możliwej okazji, Aaro poleciał samolotem z Finlandii do Irlandii, aby spotkać się z siostrą. Stella zabrała go na wycieczkę po Irlandii i przedstawiła swoim bliskim przyjaciołom. Oto oni w samochodzie na lotnisku w Dublinie:

Stella and Aaron meet for the first time

Stella i Aaron spotykają się po raz pierwszy, 14 listopada 2022 r.

„Ze wszystkich moich zwierzaków, Cara (kot na statywie) jest szefową i najbardziej towarzyską” – mówi Stella. „Tak więc Aaro dopiero co przybył i ledwo zdążył usiąść, a Cara już przyszła go powitać”.

Aaro meets Stella's cat

Aaro spotyka kota Stelli

Pierwszego dnia w Irlandii nie chcieli robić zbyt wiele, ponieważ Aaro spędził już dużo czasu w podróży, więc udali się na wzgórze Tara, aby po prostu cieszyć się krajobrazem. Tutaj mają na sobie czapki, które tam kupili:

Stella and Aaro in Stella's garden

Stella i Aaro w ogrodzie Stelli, w czapkach kupionych w Hill of Tara.

„Ponieważ Aaro nigdy nie poznał swojego prawdziwego taty i dziadków, zrobiłam mu szybki wykład na temat starych zdjęć” – mówi Stella. „Przeglądaliśmy je i jedliśmy makaroniki”.

Aaro gets to know his paternal ancestors

Aaro poznaje swoich przodków ze strony ojca

Trzeciego dnia odwiedzili fińskiego przyjaciela Stelli i kontynuowali podróż w góry Wicklow:

Stella and Aaro in the Wicklow Mountains

Stella i Aaro w Glendalough, słynnej dolinie w górach Wicklow.

„Ze względu na zobowiązania zawodowe, Aaro mógł tym razem złożyć tylko krótką wizytę, która minęła błyskawicznie”, mówi Stella. „Znów byliśmy na lotnisku, a on wracał do Finlandii. Jeśli przyjrzysz się uważnie, oboje mamy na sobie kamienne wisiorki – zrobił je Aaro! Zrobił tylko dwa, nosił jeden i chciał mi dać drugi ❤️ Od tamtej pory noszę swój”.

Stella drops Aaro off at the airport, both wearing stone pendants he made

Stella odwozi Aaro na lotnisko, oboje noszą kamienne wisiorki wykonane przez niego

” Od pierwszej sekundy nawiązaliśmy całkowitą więź. Wszystko było naturalne, jakbyśmy znali się od zawsze” – mówi Stella. „Nie było między nami żadnych niezręcznych momentów… nawet jednego. Mamy to samo poczucie humoru, ten sam dowcip. Bardzo się cieszę, że oboje zdecydowaliśmy się na test DNA! Tragedią byłoby nigdy się nie dowiedzieć”.

Stella mówi, że przez 51 lat myślała, że jest jedynaczką, więc odkrycie to całkowicie zmieniło jej tożsamość. Jej matka również bardzo się cieszy i czuje się dobrze, że nie będzie sama na świecie, ponieważ Stella nie ma dzieci i obecnie nie ma partnera.

„Nasz tata był bardzo inteligentny, zainteresowany wszystkim, dowcipny, z dużym poczuciem humoru, utalentowany muzycznie i kreatywny, lubił gotować i przez całe życie miał tych samych przyjaciół, którzy byli jego przyjaciółmi od dzieciństwa” – mówi Stella.

Stella i ojciec Aaro. Zdjęcie poprawione, ulepszone i pokolorowane przez MyHeritage

Stella i ojciec Aaro. Zdjęcie poprawione, ulepszone i pokolorowane przez MyHeritage

„Łamie się moje serce, że nigdy nie wiedział, że ma syna – zwłaszcza syna, który jest również muzykiem, tak jak nasz tata! Ale mam nadzieję, że będę w stanie dać Aaro i mojej siostrzenicy Peppi żywy obraz rodziny, której nigdy nie znali”.

Bardzo dziękujemy Stelli za podzielenie się z nami swoją historią! Jeśli Ty również dokonałeś odkrycia, które zmieniło Twoje życie dzięki MyHeritage – chcielibyśmy o tym usłyszeć! Prześlij nam ją za pośrednictwem tego formularza lub email poland@myheritage.com.

Zamów zestaw DNA MyHeritage