Kontaktowanie innych użytkowników MyHeritage: Instrukcje i wskazówki

Kontaktowanie innych użytkowników MyHeritage: Instrukcje i wskazówki

Jednym z najważniejszych celów MyHeritage jest pomóc Ci w połączeniu się z nowymi krewnymi. To wspaniałe móc rozszerzyć grono członków rodziny, jednak jednocześnie bardzo ważne dla Ciebie, jako osoby która zapewne wzięła odpowiedzialność za odkrycia historii swojej rodziny, a to nie zapewne nie lada wyzwanie. Dlaczego więc tak ważne jest, aby rozszerzać grono krewnych, i kontaktować odnalezionych krewnych? Zapewne osoba, którą skontaktujesz dokonała samodzielnie wiele odkryć, a wymiana informacji pomiędzy sobą może przyczynić się do obopólnych korzyści.  

W każdej chwili możesz skontaktować użytkowników MyHeritage poprzez nasz natywny system wiadomości. MyHeritage nie wyświetla adresów email użytkowników, ani innych danych kontaktowych, tak aby chronić ich prywatność i zapewnić bezpieczeństwo danych. Domyślnie, system wiadomości wysyła powiadomienie mailowe do użytkownika, który otrzymuje wiadomość, tak więc nawet jeśli nie sprawdzają oni regularnie swojej skrzynki wiadomości na MyHeritage, jednakże prędzej czy później na pewno zobaczą wiadomość od Ciebie. 

Jeśli już udało Ci się skontaktować użytkownika, i czujesz, że Wasz kontakt na to pozwala, zapewne będziesz chciał poprosić o wymianę maili, czy numerów telefonu, i kontynuować rozmowy już poprzez te nośniki. 

Jak skontaktować użytkownika MyHeritage? 

W zależności od tematu, czy kontekstu, istnieje wiele sytuacji, w których zapewne chciałbyś skontaktować użytkownika MyHeritage. Oto kilka przykładów sytuacji, które spowodują, że zapewne zechcesz skontaktować innego użytkownika: 

 • Otrzymałeś wysokiej jakości Smart Match (Dopasowanie) z danym użytkownikiem 
 • Użytkownik, lub osoba zarządzająca daną stroną widnieje, jako Dopasowanie DNA
 • Znalazłeś użytkownika, który poszukiwał tego samego krewnego poprzez SearchConnect.

W każdym z wyżej wymienionych przypadków otrzymasz możliwość, aby skontaktować właściciela strony, lub osobę zarządzającą danym kitem DNA. Na przykład, jeśli chciałbyś skontaktować kogoś poprzez dopasowanie Smart Match: 

Z Twojej listy dopasować DNA: 

Kliknięcie w przycisk “Kontakt” lub też link przekieruje Cię do skrzynki MyHeritage, gdzie możesz napisać wiadomość i wysłać ją. 

Jeśli odwiedzisz stronę innego użytkownika, i nie jesteś członkiem, na górze strony pojawi się pasek zapraszający Cię do złożenia wniosku o członkostwo. Jeśli klikniesz na “Złóż wniosek, pojawi się okno dialogowe, gdzie możesz wprowadzić powód, dla którego składasz wniosek o członkostwo, jeszcze przed wysłaniem wiadomości.  

Wskazówki dla zwiększenia prawdopodobieństwa, że skontaktowany użytkownik odpowie

Czasem ciężko nam przysłowiowo “zwrócić na siebie uwagę”. Stale jesteśmy bombardowani mailami i wiadomościami. Często inni pomijają nasze wiadomości, tylko ze względu na ogrom informacji, lub: 

 • Wyłączyli powiadomienia maili, i nie sprawdzają skrzynki wiadomości MyHeritage regularnie
 • Zignorowali powiadomienie mailowe, informujące o Twojej wiadomości 
 • Przeczytali Twoją wiadomość, jednak nie zrozumieli dlaczego ich kontaktujesz, i co powinni odpowiedzieć

Podczas, gdy niewiele możesz w dwóch pierwszych sytuacjach, jednak możesz zapobiec trzeciej, poprzez poświęcenie nieco dłużej chwili na napisanie solidnej wiadomości. 

Jeśli chcesz zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania odpowiedzi, sugerujemy napisanie zwięzłego i trafiającego w sedno tematu oraz użycie następującej struktury:

 1. Przedstaw się
 2. Podaj kontekst kontaktu
 3. Zarządzaj oczekiwaniami

Jeśli zwyczajnie kontaktujesz kogoś, pisząc: “Widzę, że mamy 0,6% wspólnego dopasowania DNA, chciałbym z Tobą porozmawiać”, mało prawdopodobnym jest to, że otrzymasz odpowiedź zwrotną. Całkiem prawdopodobne, że osoba ta posiada 5 000 innych dopasowań DNA, które dzielą z nią 0,6% DNA, a więc jesteś dla niej zwyczajnie kolejnym nieznajomym, który pisze krótką, nieciekawą wiadomość. Jeśli jednak sprecyzujesz swoją wiadomość nieco bardziej, jasno wyrazić się, czego od tej osoby oczekujesz, jakich informacji, oraz co możesz im zaoferować, bardziej prawdopodobne jest to, że otrzymasz odpowiedź. 

Zarządzanie oczekiwaniami oznacza jasne określenie, czego oczekujesz od danego kontaktu, i czego oni mogą oczekiwać od Ciebie. Zadawanie dobrych pytań jest kluczowe: im bardziej specyficzne, tym lepiej. “Chciałabym otrzymać informacje o Twojej rodzinie” – jest zbyt ogólne – osoba skontaktowana nie będzie wiedziała, jak odpowiedzieć Ci na to w jednym, krótkim zdaniu. “Kiedy Twój przodek o nazwisku Kowalski imigrował do USA, i skąd pochodził?”, lub “Nazwiska przodków, które poszukuje to Kowalki, Janowiec, i Płachta. Czy posiadasz jakiś przodków o tych nazwiskach, i głębsze informacje o nich?” są lepszymi, bardziej sprecyzowanymi pytaniami. 

Poniżej prezentujemy praktyczne wzrory wiadomości, które mogą posłużyć Ci właśnie jako przykład do wysłania wiadomości: 

Przykład 1: Wysyłanie prośby o członkostwo

Witam Panie Janie,

Nazywam się Maria Nowak i mieszkam w Chicago. Otrzymałam Smart Match™ z Twoim drzewem dla pra-wujka od strony Mamy, Stanisława Kowalskiego i zauważyłam, że Twoje drzewo zawiera osoby, o których nie mam żadnych informacji. Chciałabym zostać członkiem Państwa strony, aby móc zobaczyć więcej szczegółów. Ja również zaprosiłam Cię do zostania członkiem mojej strony rodzinnej.

Dziękuję,

Maria

Przykład 2: Kontaktowanie użytkownika poprzez SearchConnect™

Temat: Poszukiwania Stanisława Collins

Witam Panie Janie,

Nazywam się Maria Nowak i mieszkam w Chicago. Zauważyłam poprzez SearchConnect™, że Pan i ja badamy tego samego przodka, mojego pradziadka od strony mamy Stanisława Collins. Chciałabym się dowiedzieć,  w jaki sposób jest Pan spokrewniony ze Stanisławem.. Może uda nam się wymienić informacjami i uzupełnić luki w badaniach drugiej osoby.

Czekam z niecierpliwością na wiadomość od Pana,

Maria

Przykład 3: Kontaktowanie się z osobą posiadającą dopasowanie DNA

Temat: Dopasowanie DNA: Poszukuje informacji o Stanisławie Collins

Witam Jan,

Nazywam się Maria Nowak i mieszkam w Chicago. Widzę, że posiadamy zgodne DNA na poziomie 1-3 kuzynów, a AutoClusters umieszcza Cię w klastrze z kilkoma osobami po stronie mojej matki. Próbowałem znaleźć więcej informacji na temat przodka z tej gałęzi rodziny, mojego pra wujka Stanisława Collins. Czy posiadasz jakieś informacje o Stanisławie? Czy wiesz może w jaki sposób możemy być spokrewnieni? Moja prababcia nazywała się Emilia Janowska (urodzona jako Płachta) i wyemigrowała z Ukrainy w 1883 roku.

Czekam na wiadomość od Ciebie,

Maria

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • M

  Marcin

  13 czerwca, 2021

  Nie kontaktujemy właściciela strony, kontaktujemy SIĘ Z właścicielem strony. I co to za słowo „natywny”? Taka mała dygresja.

  • K

   Katie

   14 czerwca, 2021

   Dziekujemy 🙂