Pielęgnacja drzewa genealogicznego: Najlepsze praktyki

Pielęgnacja drzewa genealogicznego: Najlepsze praktyki

Dokładnie tak jak prawdziwe, żyjące drzewo, drzewo genealogiczne wymaga pielęgnacji, tak aby mogło “wydawać owoce”. Poniżej prezentujemy najlepsze praktyki, które pomogą Ci utrzymać swoje drzewo bez błędów, czy duplikatów, tak abyś Ty i Twoja rodzina mogli cieszyć się przejrzystym, i łatwym w zrozumieniu wglądem. 

Korzystaj z Kontrolera spójności na bieżąco

Kontroler spójności to bardzo przydatna funkcja, która automatycznie skanuje Twoje drzewo pod względem 36 różnych rodzajów błędów spójnościowych, eliminując częste błędy i duplikaty.

Kiedy Twoje drzewo genealogiczne „rośnie w siłę”, za sprawą nowo dodanych informacji, prawdopodobieństwo, że wkradną się do niego błędy i duplikaty również wzrasta. Dlatego też ważne jest korzystanie z Kontrolera spójności – nawet każdego miesiąca. 

Każdy użytkownik może jednorazowo przeprowadzić sprawdzenie drzewa z Kontrolerem spójności. Aby korzystać z niego w nielimitowanej ilości, będziesz potrzebował subskrypcji PremiumPlus lub kompletnej. Dowiedz się więcej o naszych planach tutaj

Przeczytaj więcej o Kontrolerze spójności TUTAJ

Dodaj nowe zdjęcia

Niezależnie od tego, czy właśnie „odkopałeś i zdigitalizowałeś” zawartość pudełka po butach, w którym znajdowały się stare zdjęcia, czy też otrzymałeś zdjęcia z zupełnie nowej rodzinnej sesji zdjęciowej, istnieje wiele powodów, aby przesłać swoje zdjęcia rodzinne do MyHeritage:

  • Dodaj zdjęcia profilowe dla wszystkich krewnych, dla których nie załączyłeś fotografii, a którzy zostali uprzednio dodani przez Ciebie do drzewa. Zdjęcia profilowe dodają życia i osobowości do Twojego drzewa i sprawiają, że łatwiej jest rozpoznać i połączyć się z osobami, które pojawiają się na nim. To również doskonały sposób na zachowanie historii dla przyszłych pokoleń. 
  • Dzięki dodanym na bieżąco zdjęciom Twoje drzewo będzie stale zaktualizowane, i nie będziesz sobie tworzyć zaległości na przyszłość – to szczególnie ważne dla najmłodszych pokoleń w Twoim drzewie. 
  • Jeśli Twoje zdjęcia są niewyraźne lub nie najlepszej jakości, możesz użyć narzędzia Ulepszanie zdjęć, aby przywrócić im ostrość, nie naruszając oryginalności zdjęcia. Funkcja Ulepszanie zdjęć może pomóc Ci wydobyć ważne szczegóły na zdjęciach, których w innym przypadku mógłbyś nie zauważyć. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tej funkcji. 
  • Jeśli Twoje zdjęcia są czarno-białe, możesz tchnąć w nie nowe życie poprzez pokolorowanie ich za pomocą MyHeritage In Color™. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o MyHeritage In Color™.

Dodaj informacje o narodzinach i zgonach

Z biegiem czasu Twoja rodzina powiększa się, witacie nowych członków rodziny, którzy przyszli na świat, jednak nadchodzi również czas, że musisz pożegnać tych, którzy odeszli. Upewnij się, że dodałeś te informacje do drzewa.

Oznaczanie krewnych, którzy odeszli jest szczególnie ważne. Otrzymanie powiadomienia o urodzinach krewnego, który niedawno odszedł może być bardzo bolesne dla serca. Co więcej, oznaczenie krewnego jako zmarłego sprawia, że informacja staje się łatwiejsza do odnalezienia przez dalekich członków rodziny. Osoby żyjące są oznaczone jako “prywatne” w Twoim drzewie genealogicznym dla każdego, kto nie jest członkiem Twojej strony rodzinnej, ale informacje o osobach zmarłych są upubliczniane.

Dodając informacje, dodaj źródła

Trudno przecenić, jak wiele korzyści dla Twoich badań przynosi dodawanie dobrych cytatów do źródeł. Dokładne i przejrzyste cytowanie źródeł ułatwia Tobie i przyszłym badaczom prześledzenie Twoich kroków, a być może także skorygowanie nieścisłości lub pominięć, które wkradły się za pierwszym razem.

Dodawanie źródeł dla wszystkich informacji naraz może być uciążliwe. Dlatego oszczędź sobie tego kłopotu na przyszłość i starannie dodawaj źródło za każdym razem, gdy zapisujesz nowe informacje do swojego drzewa.

Sprawdź swoje nowe dopasowania, odkrycia i Teorie Względności Rodziny™

Nawet jeśli otrzymujesz powiadomienia e-mail o nowych Smart Matches™, Record Matches i DNA Matches, nie zawsze możesz mieć czas, aby je dokładnie przeczytać. Co więcej, listy dopasowań na stronie MyHeritage są zorganizowane według priorytetu: dopasowania, które najprawdopodobniej będą dla Ciebie wartościowe są wymienione w pierwszej kolejności. Oznacza to, że okresowe przeglądanie Twoich list dopasowań może zwrócić Twoją uwagę na dopasowanie, którego wcześniej nie zauważyłeś, a które może pomóc Ci dokonać kolejnego przełomu.

Możesz uzyskać dostęp do swoich Smart Matches™ i Record Matches poprzez najechanie kursorem na zakładkę „Odkrycia” na pasku nawigacji i wybranie „Podobieństwa według osób” lub „Podobieństwa według źródeł”. Możesz również zerknąć na swoje Instant Discoveries™ (Odkrycia natychmiastowe), również znajdujące się w tym menu: może się tam znajdować Person Discovery™ (Odkrycie osoby) lub Photo Discovery™ (Odkrycie fotografii), którym warto się przyjrzeć.

Theories of Family Relativity™ – Teorie Względności Rodziny™ nie są obliczane automatycznie:  MyHeritage przeprowadza okresowe aktualizacje, które dodają nowe teorie do Twoich Dopasowań DNA. Dlatego też, dobrym pomysłem jest sprawdzenie strony Dopasowania DNA od czasu do czasu, aby sprawdzić, czy nastąpiła aktualizacja, która przyniosła nowe teorie.

Aby uzyskać dostęp do swoich dopasowań DNA, należy najechać kursorem na zakładkę „DNA” w pasku nawigacji i wybrać „Podobieństwa DNA”.

Języki podczas pozyskiwania informacji ze Smart Match™

  • Dzięki solidnej technologii automatycznego tłumaczenia MyHeritage, możesz otrzymać dopasowania z drzew genealogicznych w innych językach. Jeśli dodasz informacje do swojego drzewa z Smart Match™, będą one zapisane w języku drzewa, z którego pochodzą. Dlatego dobrym pomysłem jest odwiedzenie profilu i zmiana tekstu tak, aby odpowiadał językowi reszty Twojego drzewa.
  • Nawet jeśli rozumiesz drugi język, utrzymywanie drzewa w jednym języku pozwoli Ci zachować prostotę i sprawi, że Twoje badania będą bardziej dostępne dla osób, które nie znają drugiego języka.

Przeprowadzanie regularnej konserwacji drzewa genealogicznego pomoże Ci zaoszczędzić czas i frustrację w późniejszym czasie, a może nawet pomóc Ci dokonać nowych odkryć. Postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami, aby upewnić się, że Twoje drzewo genealogiczne pozostaje dokładne i aktualne, tak by przyszłe pokolenia nie tylko mogły przeglądać drzewo, ale i bez żadnych wątpliwości kontynuować Twoją pracę, jako genealoga rodziny.