Podstawy genealogii 3: Odkrywanie rekordów historycznych

Podstawy genealogii 3: Odkrywanie rekordów historycznych

To już 3ci wpis z naszej serii “Podstawy genealogii”, w którym MyHeritage omawia krok po kroku budowanie drzewa genealogicznego. Jak wspomnieliśmy w rozdziale 1, pierwszym miejscem rozpoczęcia budowy drzewa genealogicznego jest rozmowa z krewnymi. Mogą oni pomóc w dostarczeniu podstawowych faktów i informacji, abyś mógł zacząć układać je razem w drzewo – jak omówiono w rozdziale 2. Problem polega na tym, że opierając się wyłącznie na informacjach od żyjących krewnych, bazujemy wyłącznie na faktach przekazywanych drogą mówioną. 

Tutaj znajdziesz ważne akta

Dokumentacja historyczna może obejmować wręcz wszystko, co może dostarczyć nam informacji o przodkach i krewnych, począwszy od oficjalnych rejestrów rządowych lub wojskowych, a skończywszy na korespondencji osobistej wysyłanej z zagranicy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, uzyskanie dostępu do takich dokumentów wymagało fizycznego podróżowania do archiwów i bibliotek oraz skrupulatnego przeszukiwania list i mikrofilmów. Dziś badanie historii rodziny stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek dzięki natychmiastowemu dostępowi online do zdigitalizowanych dokumentów. MyHeritage SuperSearch™ daje użytkownikom dostęp do ponad 10 miliardów zdigitalizowanych i przeszukiwalnych rekordów historycznych, aby pomóc użytkownikom w ich poszukiwaniach dowiedzieć się więcej o ich korzeniach.

Oto kilka rodzajów rekordów historycznych, które możesz znaleźć na MyHeritage, a które mogą dostarczyć Ci cennych informacji do Twojego drzewa genealogicznego.

Akta urodzenia, małżeństw i zgonów

W czasach starożytnych rozpoczęto najwcześniejszy typ dokumentacji historycznej, a mianowicie znaczniki grobowe. Standardową praktyką stało się oznaczanie miejsca pochówku nazwiskami i datami narodzin i śmierci zmarłego.

W okresie późnego renesansu i wczesnego okresu nowożytnego kościoły zaczęły spisywać chrzty, pochówki i małżeństwa, które miały miejsce w obrębie gminy. Później rządy zaczęły wymagać od obywateli rejestrowania urodzeń, małżeństw i zgonów.

MyHeritage zapewnia użytkownikom dostęp do ponad 1000 kolekcji, które zawierają ponad 2 miliardy rekordów tego typu, w tym akta urodzenia, akta małżeństwa i rozwodu, akta kościelne i akta pochówku. Akta te pochodzą z każdego kontynentu i sięgają aż 1474 roku w Leiden, w Holandii.

Akta urodzenia, małżeństwa i zgonu mogą dostarczyć ważnych informacji o bliskich: kiedy i gdzie się urodzili, kto kogo poślubił  oraz gdzie i jak zginęli.

Z naszej francuskiej kolekcji Nord Civil Marriages, 1792-1937 jest aktem małżeństwa rodziców Charlesa de Gaulle’a – Henri Charles Alexandre De Gaulle i Jeanne Caroline Marie Maillot.

Akta małżeństwa rodziców Charlesa De Gaulle’a, Henri Charlesa Alexandre’a De Gaulle’a i Jeanne Caroline Marie Maillot, 1886 r.

Akta małżeństwa rodziców Charlesa De Gaulle’a, Henri Charlesa Alexandre’a De Gaulle’a i Jeanne Caroline Marie Maillot, 1886 r.

Spisy powszechne i listy wyborców

W miarę modernizacji rządów, pojawiła się potrzeba prowadzenia lepszych rejestrów ludności. Amerykańscy ojcowie założyciele zaproponowali spis powszechny jako sposób zapewnienia, że ludność każdego Stanu będzie miała odpowiednią liczbę przedstawicieli w rządzie. W innych krajach, rządy mogły gromadzić informacje na temat lokalnej ludności do celów podatkowych.

W MyHeritage można uzyskać dostęp do ponad miliarda spisów powszechnych i rejestrów wyborców z obu Ameryk, Europy i Oceanii, poczynając od list obywateli Minden z Niemiec w latach 70 XVI wieku. 

Spisy powszechne zwykle obejmują nazwiska, wiek i zawody każdego członka gospodarstwa domowego mieszkającego w danym miejscu zamieszkania. Po znalezieniu spisu powszechnego, w którym wspomina się o swoich przodkach, można poznać dokładny adres zamieszkania.

Znaleziony w norweskich rekordach spisowych z 1900 roku, jest zapisem spisu Edvarda Muncha, artysty słynnego obrazu „Krzyk”.

1900, Norwegia, Rekord spisu powszechnego dla Edvarda Muncha

1900, Norwegia, Rekord spisu powszechnego dla Edvarda Muncha

Rejestry dotyczące imigracji i podróży

W przeszłości, jak i dzisiaj ludzie bardzo często się przemieszczali, zwłaszcza w ciągu ostatnich kilku stuleci, kiedy podróże stały się mniej niebezpieczne i bardziej ekonomiczne. Rejestry imigracyjne stały się szczególnie ważne podczas głównych fal imigracyjnych do Stanów Zjednoczonych na przełomie XX wieku. Jeśli Twoi przodkowie byli imigrantami, być może będziesz w stanie dowiedzieć się, kiedy przyjechali i skąd, dzięki tym zapisom.

Na MyHeritage znajdziesz 45 kolekcji z ponad 150 milionami rekordów imigracyjnych i podróżniczych, w tym dokumenty imigracyjne, listy pasażerów i rekordy naturalizacji z Europy, Ameryk, Oceanii i Azji, począwszy od rekordów imigracyjnych USA sięgających 1500 roku.

Gazety i publikacje

Wraz z wynalezieniem prasy drukarskiej pod koniec XV wieku, rozpowszechnianie informacji stało się znacznie łatwiejsze. Pierwsza drukowana gazeta rozpoczęła wydawanie tygodnika w Niemczech w 1609 roku. Gazety i książki rejestrują ważne wydarzenia bieżące, a w publikacjach tych można znaleźć wzmianki o swoich przodkach – czy to tak samo ważnych postaci publicznych, jak bohaterowie lokalnej historii informacyjnej, czy nawet w reklamach, oferujących usługę lub produkt. Szczególnie nekrologi mogą dostarczyć cennych informacji na temat ich życia.

MyHeritage ma prawie 80 milionów rekordów prasowych i 85 milionów rekordów książkowych i publikacyjnych z Ameryki Północnej, Europy i Oceanii.

Wycinek pochodzący z Delmarva Star, gazety Wilmington Delaware, która jest częścią kolekcji Delaware Newspapers,1880-2009, jest to praca biograficzna na temat Annie J. Cannon, znanego amerykańskiego astronoma.

Artykuł o Annie J. Cannon z Delmarva Star, gazety Wilmington Delaware.

Artykuł o Annie J. Cannon z Delmarva Star, gazety Wilmington Delaware.

Rejestry wojskowe

Niestety, ludzka egzystencja jest nękana wojną przez większość historii. Twoi przodkowie prawdopodobnie przeżyli przynajmniej jedną wojnę. Może nawet służyli w wojsku, albo mieli braci lub innych krewnych, którzy zginęli w walce. Dokumentacja wojskowa może dostarczyć cennych informacji o członkach rodziny, ponieważ często są one dość szczegółowe, w tym cechy fizyczne, takie jak kolor oczu, kolor włosów i wzrost.

MyHeritage daje użytkownikom dostęp do prawie 50 milionów rekordów wojskowych z Ameryki Północnej, Europy i Oceanii, sięgając aż do indeksu armii brytyjskiej z 1787 roku.

Inne zapisy

To nie wszystko! Istnieje wiele innych rodzajów dokumentów historycznych, w których mogą ukrywać się nazwiska Twoich przodków, czekających na odnalezienie. Sprawdź nasz pełny katalog kolekcji, aby dowiedzieć się, do jakich innych rodzajów rekordów możesz uzyskać dostęp na MyHeritage.

Przejdź do nich tutaj!

Czy jesteś gotowy na zanurzenie się w archiwach, aby odkryć dokumenty dotyczące Twoich przodków? Możesz udać się prosto do MyHeritage SuperSearch™, aby rozpocząć, ale nasza funkcja Record Matches™ może zaoszczędzić Ci kłopotu: automatycznie przynosi sugestie dotyczące rekordów, które mogą pasować do osób z Twojego drzewa genealogicznego. Aby uzyskać dostęp do Record Matches™, wybierz „Powiązania wg. źródła” w menu „Odkrycia” lub kliknij na brązową ikonę, która pojawia się na osobistej karcie osoby w drzewie genealogicznym.

Czy sprawdziłeś już SuperSearch™? Co udało Ci się odkryć? Daj nam znać w poniższych komentarzach!